Badania naukowe dowodzą, że muzyka ma wielki wpływ nie tylko na nasze ciało, lecz także na psychikę.

Niezaprzeczalnie wpływa ona na układ nerwowy każdego zdolnego do odbioru bodźców zewnętrznych człowieka. (…) Wpływ muzyki na człowieka jest ogromny i niezaprzeczalny, choć odbiór i odczuwanie muzyki jest osobistą cechą każdego. (…) Wszelkie czynności, które wykonujemy każdego dnia, są przepełnione elementami muzycznymi. Oddychamy, poruszamy się i mówimy w określonym rytmie, a w rozmowie modulujemy głos i jego dynamikę. Muzyka wypełnia nasze życie.  /Integracja sensoryczna na co dzień, M Borkowska, K. Wangh, s.83/84

Dzielę się z Wami naszymi pomysłami na ciekawe zabawy muzyczno-ruchowe dla maluchów. Dlaczego też ruchowe? Bo ruch to jest to, co 2-3-letnie tygryski lubią najbardziej! 😉 Siłą rzeczy nasze zabawy najbardziej spodobają się 2-3-latkom, bo właśnie w takim wieku (2 lata 9 miesięcy) jest Łucja.

Zobaczcie, w co lubimy się bawić. 🙂

Zabawy aktywizujące

🎶🎶🎶

Poranny fitness

…albo jak kto woli gimnastyka. 😉 Fitness brzmi trochę „doroślej”, a to może być pomocne w zmotywowaniu malucha do porannych ćwiczeń. Włączamy ulubioną energetyczną muzykę (u nas wciąż króluje „Miś i Margolcia” i album z polskimi utworami „Pomelody”) i wymyślamy własną „choreografię”. Zachęcamy dziecko do naśladowania naszych ruchów, a potem możemy zaproponować, aby to dziecko coś wymyśliło. Nawyk porannych tańców i ćwiczeń nie zaszkodzi również dorosłym 🙂 Możemy podskakiwać, robić obroty, przysiady do określonych fragmentów muzycznych. Dla 2-3 latka układ taneczny nie może być zbyt skomplikowany. Dobrze też, gdy jest powiązany ze słowami (jest wiele piosenek, których teksty można pokazywać gestem).

🎶🎶🎶

Ruchowe kalambury

(zabawa dla dzieci, które już mówią)

W kalambury możemy bawić się całą rodziną. Jedna osoba pokazuje (np. zamienia się w lwa, pieska, ptaka albo samochód), a pozostałe zgadują (mogą też naśladować ruchy).  My lubimy naśladować zwierzęta i pojazdy – to najłatwiejsze i najciekawsze dla niespełna 3-latki.

🎶🎶🎶

Taniec z chusteczkami

My mamy całe pudło chustek, które przez lata kupowałam w india-shopach i second-handach. Teraz są jak znalazł! Idealnie sprawdzają się w przeróżnych zabawach. Często włączamy ulubione hity i podskakujemy w rytm muzyki kręcąc pupami i podrzucając chustki w górę. To zawsze sprawia dużo radości. Wystarczą chustki, muzyka i trochę wyobraźni – nie potrzeba wiele, by zorganizować taki pełen śmiesznych pląsów wieczór 🙂

Innym wariantem jest taniec ze wstążką. Można pokusić się o przyczepienie wstążki do patyka albo zrobić takie wstążki do tańca – i już mamy gotowy gadżet do tańca.

🎶🎶🎶

Zabawa w balet

Profesjonalne zajęcia baletowe mogą jeszcze przerastać możliwości 2-3latka. W każdym razie Łucja nie chciała uczestniczyć regularnie w takich zajęciach. Co innego zabawa w balet. My wkładamy nasze spódniczki tutu i włączamy muzykę. Jezioro łabędzie jest dla Lusi „za smutne”, więc wybieramy mniej wytworne utwory. 😉 To nic! Nasze występy baletowe są naprawdę niepowtarzalne i świetnie się bawimy. 

🎶🎶🎶

Dyskoteka

To jedna z ulubionych zabaw Lusi. Mamo zrobimy sobie dyskotekę? 🙂 Jasne! To najłatwiejsza zabawa pod słońcem. Włączamy hity dyskotekowe lat 80-tych lub 90-tych i szalejemy. My mamy dodatkowo zamontowaną w pokoju Lusi żarówkę, której światło zmienia kolory (steruje się pilotem). Czasem, gdy odwiedza nas Helenka (albo my odwiedzamy ją) dziewczyny robią sobie bal na całego. Z confetti i spódnicami w cekiny. Istne szaleństwo!;)

…a króliki mają okazję do spotkania 😉

🎶🎶🎶

Zbieranie skarbów

Do tej aktywności wykorzystałam naklejoną na podłodze kolorową taśmę. Wzdłuż powstałej linii wystarczy rozłożyć trochę skarbów (u nas muszelki, kamyki, kryształ, breloczek). Umówiłam się z Lusią, że bawimy się w dżunglę. Dołożyłam plastikowego pajączka i gumowego węża, by zabawa była bardziej interesująca i z dreszczykiem emocji. Na początku i końcu linii położyłam karteczki z napisami START/META. Na starcie postawiłam koszyczek, do którego Lusia miała uzbierać jak najwięcej skarbów. Ale uwaga! Zadanie nie jest takie łatwe, bo należy nie spaść z wyznaczonej linii. W innym wypadku może nas ukąsić wąż albo jadowity pająk. 😉 Przy tej zabawie towarzyszyła nam piosenka „Walking in the jungle„.

🎶🎶🎶

Tor przeszkód

Do tej zabawy możemy wykorzystać kręgle lub pachołki. My nie mamy ani jednych ani drugich, więc wykorzystujemy pluszaki. Ustawiamy je w linii prostej w odległości ok. 30 cm od siebie. Zadaniem dziecka jest przejść między ustawionymi przedmiotami tak, aby ich nie przewrócić.

🎶🎶🎶

Znajdź królika albo Ciepło/Zimno

Na pewno znacie zabawę w ciepło/zimno. My czasami nazywamy tę zabawę „Znajdź królika”, bo polega właśnie na odszukaniu schowanego królika Alilo. Chowam włączonego króliczka gdzieś w mieszkaniu, a zadaniem Łucji jest go odnaleźć. Kiedy już królik się znajdzie możemy poćwiczyć używanie przyimków (pod,nad,obok,w). Zabawa w poszukiwanie królika jest za każdym razem bardzo ekscytująca. 😉

🎶🎶🎶

Skakanie po kałużach

W tę zabawę bardzo łatwo pobawić się na zewnątrz – rysując kałuże kredą. Po deszczu można skakać przez prawdziwe kałuże. 😉  A jak bawić się w domu? Można wykleić „kałuże”z taśmy klejącej. A jeśli nie żal Wam podłogi (albo macie dobry detergent) to można użyć zwykłej farby plakatowej i namalować okręgi. Potem dość łatwo można je zmyć przy pomocy mopa.

🎶🎶🎶

Zabawa w kolory

Jeśli dziecko zna już kolory możemy pobawić się w zabawę ruchową z kolorami w roli głównej. Ustalamy z dzieckiem, że będziemy szukać w otoczeniu czegoś w danym kolorze. My lubimy włączyć do tego piosenkę o kolorach. Mówię do Lusi: Dotknij czegoś niebieskiego/czerwonego/żółtego. Czasem zamieniamy się rolami i to ja szukam przedmiotów.

🎶🎶🎶

Zabawy z piłką

Możemy po prostu pobawić się w rzucanie/podawanie piłki – to jasne. Pamiętajmy, że umiejętność łapania piłki nie jest czymś wrodzonym. Aby dziecko się nauczyło trzeba mu zaprezentować jak to robić prawidłowo. My początkowo bawiliśmy się w „koszyczek”. Dziecko staje w niewielkiej odległości od nas, a my pomagamy mu złożyć ręce z przodu, w kształt koszyczka/łódki. Następnie wrzucamy do tego „koszyczka” piłkę. Z każdym kolejnym razem czynność łapania piłki staje się bardziej naturalna i łatwiejsza. 🙂

Inną możliwością jest zabawa piłeczkami w celu doskonalenia umiejętności rzucania. Na podłodze wyklejamy linię z taśmy malarskiej/klejącej, a za nią ustawia się dziecko. W pewnej odległości od linii stawiamy pojemnik (np. kosz na zabawki). Może to być też hula-hop lub pudło kartonowe.  Zadaniem dziecka jest wrzucenie piłeczki/woreczków do pojemnika. Należy pamiętać o odpowiedniej odległości między linią a kołem. Dla dziecka 2,5-letniego będzie to około 70 -100 cm, ale oczywiście ta odległość może być zmieniona w zależności od umiejętności dziecka.

🎶🎶🎶

Zabawy z instrumentami

Instrumenty muzyczne doskonale nadają się do zabaw (także ruchowych).

Dziecko może po prostu grać na instrumentach do określonej muzyki. Co jeszcze? Możemy:

  • pobawić się w wystukiwanie rytmu albo maszerowanie w rytm piosenki,
  • grać głośno/cicho albo szybko/wolno,
  • pobawić się reagowanie na sygnał/brak sygnału – np. gdy muzyka gra tańczymy, a gdy cichnie trzeba wskoczyć na łóżko. Inny wariant – gdy usłyszymy konkretne słowa piosenki trzeba dotknąć czegoś/klasnąć w dłonie itp.

Zabawy wyciszające i relaksujące

🎶🎶🎶

Chodzenie po linii

Chodzenie po linii jest ćwiczeniem rekomendowanym po 2 roku życia (2,5 roku). Właśnie wtedy przypada szczególny czas na budowanie równowagi, prawidłowej postawy ciała i ćwiczenie koordynacji. Chodzenie po linii doskonale to wspiera. Na podłodze wystarczy nakleić linię z kolorowej taśmy klejącej. Można kupić taką w sklepie papierniczym albo użyć zwykłej taśmy malarskiej. Taśmę przyklejamy tak, by nie było zbyt łatwo, a więc niech nie będzie to tylko prosta linia. Warto stworzyć zakręty albo wykleić elipsę.

Zadaniem dziecka jest przejść po linii (najwygodniej będzie na bosaka lub w skarpetkach) i „nie spaść z niej”. Przed wykonaniem zadania należy wytłumaczyć jak należy wykonać to zadanie – stopa za stopą, uważając, by stópki dotykały linii. Można pokazać jak utrzymać równowagę wyciągając ręce na boki. Przy wykonywaniu tego zadania włączamy spokojną muzykę relaksacyjną, która pozwoli skupić się na zadaniu.

🎶🎶🎶

Chodzenie po ścieżce sensorycznej

Chodzenie boso i badanie reakcji swoich stóp na różne tekstury jest nie tylko zabawne, ale także uczy świadomości własnych zmysłów (wyobraźnia dotykowa) i otoczenia. My wykorzystujemy ścieżkę sensoryczną DIY. Włączamy spokojną muzykę i zaczynamy! Stąpanie po ścieżce sensorycznej rozwija zmysł równowagi, koordynację ruchową i dużą motorykę, a przy tym może być świetną zabawą.

🎶🎶🎶

Cicho, ciszej, sen…

Włączenie muzyki (np klasycznej) może stać się pomocnym rytuałem przed snem. My od jakiegoś czasu zamiast muzyki włączamy audiobooki. W pewnym momencie (około 2,5 r.ż.) Lusia sama zaczęła domagać się włączania słuchowiska przed snem. Kiedy już skończymy wspólne wieczorne czytanie, wyłączamy światło i kładziemy się razem do łóżka. Lusia natychmiast prosi, aby włączyć królika Alilo. Na jego dysku mamy wgrane audiobooki, które towarzyszą nam przy zasypianiu. Przy okazji świecące królicze uszy służą nam jako lampka nocna.

Pamiętajcie, że dzieci szybko się nudzą i trzeba mieć w zanadrzu sporą garść pomysłów na ciekawe aktywności dla nich. 😉 Skąd czerpać inspiracje do zabaw? My często przynosimy nowe pomysły z zajęć, w których uczestniczymy. Potem modyfikujemy je po swojemu lub wymyślamy nowe wersje. W domowych zabawach bardzo często towarzyszy nam Alilo – królik-odtwarzacz, o którym pisałyśmy np. tutaj. Nie skłamię pisząc, że ten królik to zabawka, z której Lusia korzysta najczęściej. Alilo asystuje nam nie tylko w zabawach muzyczno-ruchowych. Jest z nami rano, gdy słuchamy piosenek przy śniadaniu i wieczorem, gdy włączamy ulubione audiobooki. Towarzyszy nam także w podróżach autem, a nierzadko też przy… kąpieli. 😉

 

Zaglądajcie na sasanki! U nas zawsze znajdziecie wiele pomysłów na ciekawe aktywności. 🙂

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *