„Żaden opis, żaden obrazek w książce nie zastąpi rzeczywistego widoku drzew w lesie i życia, jakie toczy się wśród nich” /Maria Montessori, „From Childhood to Adolescence”

Mądre słowa, prawda?

Tylko obcowanie z prawdziwą, żywą przyrodą i doświadczanie jej zmysłami może nauczyć nas wrażliwości na otaczający świat. Dlatego tak często bywamy w lesie, na łące albo chociaż na leśnym placu zabaw. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pogłębiać więź z naturą poprzez mądre aktywności, zabawy i książki.

🌿🌿🌿

Niedawno pojawiła się na rynku wydawniczym seria książek aktywizujących, które wyczulają na troskę o świat wokół nas i rozwijają zainteresowania zdobyte w plenerze.

Cztery zeszyty obserwacji przyrodniczych (Przyroda w mieście, Drzewa, Owady i Pożywienie) to książki aktywizujące dedykowane dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.

Niektóre zadania wymagają sprawnego posługiwania się nożyczkami lub kredkami, inne zapisania własnych obserwacji. Część zadań można jednak spokojnie wykonać nawet z 3-latkiem. Każdy z czterech zeszytów zawiera mnóstwo informacji o środowisku naturalnym, inspiracje do działań na rzecz przyrody i jest podpowiedzią, jak bawić się w plenerze. Ilustracje są utrzymane w realistycznej konwencji, więc spodobają się wszystkim, którzy szukają książek w duchu pedagogiki Montessori. To, co najbardziej podoba mi się w całej serii, to zadania, które są zaproszeniem i zachętą do bliskiego kontaktu z naturą.

🌿🌿🌿

Przyroda w mieście

Miejskie tereny wydają się mało sprzyjającym miejscem dla przyrody i żywych stworzeń? Nic bardziej mylnego. 🙂 Z części „Przyroda w mieście” dowiemy się, że wystarczy  wyjść z domu, by spotkać żywe stworzenia w niepozornych zakamarkach miasta. Co jeszcze? Znajdziemy instrukcję jak krok po kroku założyć wiszący ogród, wyhodować kiełki albo stworzyć ogródek z roślinami jadalnymi. Są też strony poświęcone rozpoznawaniu roślin i mnóstwo ciekawostek. Pakujemy więc do plecaka zeszyt  i ruszamy na podbój miasta! 🙂

🌿🌿🌿

Pożywienie

Zeszyt „Pożywienie” to coś dla tych, którzy chcą rozwijać świadomość żywieniową u swoich dzieci. Nie ma tu zniechęcających pogadanek, są za to fascynujące informacje, które dziecko może przenieść na praktyczne działania. Z książki dowiemy się między innymi o zasadach zdrowego odżywania i czym jest ekoagroturystyka, poznamy żywność produkowaną z szacunkiem dla środowiska. Są też informacje na temat nietolerancji pokarmowych i przepisy na pyszne dania.

🌿🌿🌿

Owady

Zeszyt „Owady” traktuje o fascynującym świecie tych maleńkich stworzeń. Z pomocą tej książki aktywizującej dzieci odkryją różnorodny i kolorowy świat owadów. Mali przyrodnicy dowiedzą się m.in. jak wygląda cykl życiowy biedronki siedmiokropki i jak pomagać owadom w mieście. Przeczytamy o tym, gdzie mieszkają i czym żywią się owady oraz jak te małe stworzenia postrzegają kolory.

🌿🌿🌿

Drzewa

Drzewa mają supermoce: oczyszczają i odświeżają powietrze, pomagają w walce z globalnym ociepleniem, hamują wiatr, dają schronienie, leczą. To nasi sprzymierzeńcy i przyjaciele – warto ich poznać i zrozumieć.
Ten zeszyt to prawdziwa dawka wiedzy o drzewach. Dowiemy się między innymi jak wygląda cykl życiowy drzewa i liścia oraz jak drzewa komunikują się ze sobą. Przeczytamy o tym, jakie zwierzęta mieszkają w drzewach i jak rozpoznać wiek drzewa. Zadania są różnorodne i zachęcają do uważnej obserwacji otoczenia.

„Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych”
Autor: Francois Lasserre 
Ilustrator: Isabelle Simler 
Tłumacz: Katarzyna Grzyb 
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Egmont

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *