„Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców”.

Od jakiegoś czasu gości na w mojej kuchni książka z przepisami, która zachęca i kusi (nie tylko) okładką. Początkowo podeszłam do niej jednak dość sceptycznie. Przejrzałam pobieżnie i stwierdziłam, że przepisy w niej zawarte to „trochę takie wydziwianie”. Dziwne, nieco egzotyczne połączenia smakowe jak np. burgery doprawione skórką pomarańczową nie zachęciły mnie od pierwszego spojrzenia… To nie dla mnie! – pomyślałam i odłożyłam książkę na półkę.

Superżywność i bogactwo składników odżywczych

Po jakimś czasie dałam jej jednak drugą szansę. Usiadłam z kubkiem herbaty i zaczęłam wnikliwiej studiować przepisy. Przeczytałam początkowe strony i  informacje o autorkach, po czym stwierdziłam, że ta książka to cenne źródło mądrych, zbilansowanych przepisów na dania pełne superżywności i składników odżywczych.

🍆🍆🍆

Przygotowanie zdrowych domowych posiłków to jedna z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego dziecka(…)

Trudno się nie zgodzić z Shazi Vistram, jedną z autorek książki. Shazi jest założycielką Happy Family Organics – firmy sprzedającej żywność organiczną dla dzieci. Jak mówi, misją jej firmy jest zmienianie sposobu odżywiania dzieci, by poprawić stan ich zdrowia i samopoczucie.

Książka, którą widzicie na zdjęciach powstała, by uczcić dziesięciolecie istnienia Happy Family, a przyczyniło się tego wiele mam, które dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. Znajdziemy więc tu nie tylko przepisy na sprawdzone dania, ale również informacje ułatwiające codzienne życie i służące dobru dzieci – jak np. tabelkę ze spisanymi substancjami zawartymi w poszczególnych produktach spożywczych (np. witaminy, kwasy tłuszczone omega-33, błonnik). Przy każdej substancji wyraźnie napisano, w czym możemy ją znaleźć i dlaczego jest ważna.

W przepisach nie ma nudy.

Są za to ciekawe, inspirujące połączenia smakowe. Opisy i zdjęcia prezentują się niezwykle apetycznie, kolorowo i wprost zachęcają do ich przyrządzenia. Moja córka, gdy zobaczyła okładkę książki od razu zaczęła ją kartkować. Zdjęcia ozdobione nadrukami (np. w formie zwierzątek) działają na zmysły i są niezwykle apetyczne. Ale nie tylko dobrze wyglądają! Przepis na dzikiego łososia w mleku kokosowym ze  szpinakiem „odczarował” rybę w naszym menu. 🐟:)

Układ książki jest przejrzysty – jest podział na dania zgodnie z wiekiem dzieci. Są przepisy na puree dla niemowląt*, proste przepisy na dania powyżej 6 miesiąca, potrawy dla maluchów powyżej 12 miesiąca i przekąski dla maluchów.

Każdy przepis jest dokładnie opisany i oznaczony odpowiednimi symbolami. Są tu zarówno dania wegetariańskie, jak i te z mięsem, znajdziemy też coś na deser.  Co ważne, są informacje o alergenach i składnikach odżywczych – otwierając stronę od razu widzimy, czy danie zawiera orzechy czy może mleko.

🍐🍐🍐

*W książce autorki sugerują, że proste puree można podawać niemowlętom powyżej 4 miesiąca życia. Jeśli bliska jest Waszemu sercu metoda BLW (która zaleca rozszerzanie diety, gdy dziecko ma ukończone 6 miesięcy) skorzystacie z niektórych przepisów ciut później niż zalecają autorki.

Jeśli szukacie książki, która nieco odmieni Wasz codzienny jadłospis, wprowadzi do menu malucha nowe ciekawe smaki albo po prostu szukacie interesującej książki na rozpoczęcie przygody z gotowaniem dla dziecka to polecam zajrzeć do „Zdrowych dań dla bobasów i brzdąców”. Z pewnością znajdziecie tu mnóstwo inspiracji. 🙂

Martyna

🍊🍊🍊

Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców

Autorki: Shazi Visram, Cricket Azima

Wydawnictwo: Egmont 2018

 

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *