Kilkudniowy wakacyjny wyjazd.
Nad morze?
W góry?
A może… do Lublina?
My wybraliśmy opcję nr 3 i nie żałujemy! Lublin jest naprawdę ładnym miastem, z niepowtarzalnym klimatem i mnóstwem ciekawych propozycji dla podróżujących z dziećmi.
Sami zobaczcie!
🌿🌿🌿
Muzeum Wsi Lubelskiej
Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Z pewnością wizyta w Skansenie niesie za sobą wiele walorów edukacyjnych. Dla nas jednak to był przede wszystkim szalenie miły spacer.
Odwiedziliśmy Muzeum w tygodniu (podejrzewam, że w weekendy może zwiedzać go trochę więcej ludzi). Miło było przejść się pomiędzy tymi wszystkimi drewnianymi domami i domkami. Zapatrzeć się na kolorowe okiennice i malwy w ogrodzie, poczuć zapach skoszonego siana. Doświadczyć nieśpiesznego klimatu…
Dużą atrakcją była możliwość obserwacji zwierząt – w Skansenie spotkaliśmy gęsi, kaczki, króliki, kozy i konie.
Na terenie Muzeum działa restauracja, w której można zjeść obiad (kawa i lody też są 😉
MUZEUM WSI LUBELSKIEJ
Adres: al. Warszawska 96, 20-824 Lublin (dojazd również komunikacją miejską)
Ceny biletów: 12 zł – bilet normalny; 6 zł – ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny)
Więcej informacji: www.skansen.lublin.pl/
🌿🌿🌿
Rezerwat Dzikich Dzieci
Dlaczego warto wybrać się do Lublina w wakacje? Jednym z powodów jest Rezerwat Dzikich – jedyny taki w Polsce – przygodowy plac zabaw, na którym znajdziemy dwie strefy: buforową (dzieci do 7 r. ż.) i strefę ścisłą (dzieci powyżej 7 r. ż, do tej strefy rodzice nie mają wstępu). My byliśmy Rezerwatem zachwyceni! Naszą relację z wizyty znajdziecie w tym wpisie:
Rezerwat Dzikich Dzieci
Adres: ul. Dolna Panny Marii 8
Dni i godziny otwarcia w sierpniu: wtorek – niedziela; godz. 10 – 18:00
Rezerwat prowadzi: Pracownia Sztuczka; sztuczka@ck.lublin.pl; tel. 81 466 61 47
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
🌿🌿🌿
Co dalej? Dalej jest wciąż ciekawie – nawet nasza trzylatka bardzo chciała zobaczyć Zamek w Lublinie (niestety z powodu remontu nie udało nam się wejść do środka). Co warte odnotowania, do kompleksu zamkowego należy XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce.
Lublin może pochwalić się też pięknym Starym Miastem – z klimatycznymi, częściowo odrestaurowanymi kamieniczkami i ciekawymi nowoczesnymi instalacjami.
🌿🌿🌿
Place zabaw
Odwiedziliśmy też trzy place zabaw – duży w Ogrodzie Saskim i dwa mniejsze na Placu Litewskim. A jeśli już mowa o Placu Litewski, to od niedawna jest pięknie odnowiony. Miłośnicy fontann będą zachwyceni 🙂
Wymienione place zabaw są niezwykle popularne – na wszystkich panował niezły tłok. Odwiedzaliśmy je późniejszą porą – ok 19:30 było już naprawdę luźniej (co dobrze obrazują zdjęcia poniżej 🙂 )




Wizytę w Ogrodzie Botanicznym UMCSu może niekoniecznie wpisałabym na listę „must-see” (zwłaszcza, że w Warszawie mamy dwa ogrody botaniczne), z pewnością jednak był to bardzo miło spędzony czas wśród zieleni.
I więcej ⤵️
Pod koniec pierwszej połowy wakacji odbywa się tu słynny Festiwal Carnaval Sztukmistrzów, podczas którego można obejrzeć liczne występy różnych artystów ulicy, akrobatów, żonglerów itd. Organizatorzy nie zapominają o rodzinach z dziećmi – dla nich uruchomione zostają specjalne strefy aktywności. Zdjęcia z festiwalu wyglądają imponująco. My jednak woleliśmy wybrać się do Lublina w spokojniejszym terminie. O festiwalu przeczytacie tutaj.
Wybierając się do Lublina w drugiej połowie wakacji, warto sprawdzić program wydarzeń Centralnego Placu Zabaw. Na dzieci i dorosłych czekają spektakle, warsztaty, animacje i spotkania. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
🌿🌿🌿
Wizyta w Lublinie była krótka, ale intensywna. Z pewnością tu kiedyś wrócimy, zwłaszcza, że nie udało nam się dotrzeć do oddalonego o około godzinę drogi Poleskiego Parku Narodowego.
Znacie, kochacie już Lublin?
Magda