Dwa miejsca. Zupełnie różne, a jednak coś je łączy. I nie chodzi o lokalizację, choć rzeczywiście położone są całkiem niedaleko siebie. Chodzi o MUZYKĘ – zabieramy Was dzisiaj z Heleną do dwóch muzeów w Warszawie –  dwóch krain pełnych dźwięków.

🎶🎶🎶🎶

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

Hela twierdzi, że Muzeum Fryderyka Chopina jest wspaniałe. Zdecydowanie zgadzam się z nią, choć muszę przyznać, że mam lekki niedosyt – jak to przy zwiedzaniu z kilkulatkiem, sporą część ekspozycji widziałam tylko „przelotem”. Trudno jednak było wszystko dokładnie obejrzeć – muzeum posiada największą na świecie kolekcję chopinianów, czyli pamiątek po kompozytorze (zobaczyć można między innymi jego ostatni fortepian).
Udało nam się jednak zrobić to, na czym najbardziej mi zależało – spędzić trochę czasu na słuchaniu  utworów Chopina.
W części muzycznej, oprócz licznych stanowisk ze słuchawkami, znajduje się niezwykły fortepian – po położeniu na nim nut, sala wypełnia się dźwiękami jednego z trzech koncertów. Bardzo podobały nam się też muzyczne szuflady z nutami  (po wysunięciu szuflady można było usłyszeć dany utwór)
Twórcy muzeum nie zapomnieli o najmłodszych. W jednej z sal, wypełnionej wielkimi puffami, znajdują się ekrany do interaktywnych zabaw i regał z książkami (w tym  tytuły dla dzieci).
Helena była zachwycona i nie łatwo było ją stamtąd wyciągnąć. Świetnie, że pomyślano o dzieciach, choć oczami wyobraźni widzę  salę przy muzeum pełną sensorycznych doznań, ale bez elektroniki. Coś jak wystawa Praga sensorycznie wzbogacona utworami i ciekawostkami z życia Chopena, replikami zabawek z epoki, dźwiękami natury… Rozmarzyłam się!  Żeby jednak nie było, że narzekam – ta tutaj jest bardzo atrakcyjna! ❤️

Na starsze dzieci czeka specjalny przewodnik z mapą i zadaniami „Poszukiwacze skarbów”. Bardzo ładnie i ciekawie opracowany!

Na koniec dodam, że muzeum znajduje się w Zamku  Ostrogskich (pałacu Gnińskich) – historyczne wnętrza zrobiły na nas (tak, tak na Heli też 🙂 duże wrażenie!

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

Zamek Ostrogskich
(Pałac Gnińskich)
ul. Okólnik 1

wtorek – niedziela, 11.00-20.00

środy – wstęp bezpłatny

🎶🎶🎶🎶

STREFA DŹWIĘKÓW

Helena omiotła wzrokiem pokój z ponad 120 instrumentami i stwierdziła, że „możemy iść dalej”.
Tylko, że nie było żadnego „dalej”, bo wystawa mieści się w jednej sali.
Myślałam, że wyjdziemy po pięciu minutach, ale ostatecznie zostałyśmy na wystawie ponad godzinę.
Świat instrumentów przeróżnych kształtów i kolorów wciągnął nas na dobre. Przez długi czas byłyśmy jedynymi zwiedzającymi, więc Hela odważyła się zatańczyć i zagrać na udostępnionych w tym celu instrumentach.
Wystawa bardzo nam się bardzo podobała, ale będę szczera – jeśli wybierzecie się z przedszkolakiem,  nastawcie się na to, że będziecie musieli się trochę napracować. 😅😅😅 Ja Helenę do dłuższego pozostania na wystawie przekonałam zagadkami i  zadaniami na spostrzegawczość, pomogły instrumenty do grania, filmy z tancerką oraz rzucane na podłogę światło.  Dużo łatwiej będzie ze starszakami. Dla nich przygotowane są specjalne materiały –  przewodnik z ciekawostkami i licznymi zagadkami.  Naprawdę wielkie brawa – zeszyt aktywności jest bardzo atrakcyjny! Dla Helenki jeszcze sporo za trudny, a i tak musiałyśmy przeczytać kilka razy przeczytać całość 😅

STREFA DŹWIĘKÓW

ul. Solec 24
wtorek – niedziela 10:00-18:00.
czwartek – wstęp bezpłatny
Magda

Ciekawe miejsca pokazujemy również na swoich profilach na Instagramie:

➡️ Magda  

➡️ Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *