Poruszanie się po skomplikowanym świecie emocji nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza gdy ma się trzy, cztery lata.

Jak możemy wesprzeć maluchy w procesie poznawania własnych uczuć i nauce radzenia sobie z różnymi stanami emocjonalnymi? Sięgając po książki. Najlepiej takie, które opowiadają o uczuciach w sposób prosty i obrazowy.

Poniżej cztery wyjątkowe pozycje. Słowem i obrazem – pięknie wszystko tłumaczą.

🌿🌿🌿

W moim sercu

Jo Witek / il. Roussey Christine

Wydawnictwo Mamania

„Moje serce to skrzynia pełna skarbów.

Jest tu i wielka radość, i krokodyle łzy, i ciarki przechodzące ze strachu, są nawet melodie moich ulubionych piosenek.”
❤️
Czasem w sercu buzuje jak w wulkanie, a czasem jest ono miękkie i wrażliwe. Czasem złamane, innym razem lekkie i promienne jak słońce.  W tym sercu to się dzieje! Emocje mają swoje kolory, pociągają za sobą słowa i zachowania.
Warto zajrzeć do serca. Nazwać,  poznać, zrozumieć uczucia. Nie wszystkie są przyjemne, ale żadna emocja nich nie jest zła. Są naturalne i mieszkają w sercu każdego człowieka.
❤️
W moim sercu – świetna książka dla maluchów. U nas idealnie wpisuje się u nas w czas adaptacji przedszkolnej – czas dużych zmian i dużych emocji.
❤️
Błyskotliwie zilustrowana, pięknie wydana, w całości kartonowa z „dziurą” w kształcie serca.
Mnie zachwyca. Helena zgodziła się zaprezentować książkę do zdjęć, co oznacza, że naprawdę ją lubi.

🌿🌿🌿

A królik słuchał

Cori Doerrfeld

Wydawnictwo Mamania

 

Książka o emocjach, ale również (a może przede wszystkim) o budowaniu relacji.

Niedźwiedź, słoń, hiena, wąż – każdy ma swoją strategię i wie, co mały Taylor powinien zrobić, by poczuć się lepiej…

Sęk w tym, że zwierzęta „sprzedając” własne pomysły na poradzenie sobie z trudną sytuacją, niekoniecznie zwracają uwagę na prawdziwe potrzeby chłopca.

I wtedy przychodzi królik – nie próbuje namawiać Taylora do podjęcia konkretnych działań. Ofiarowuje mu swoją obecność i czas. Jest blisko. Chłopiec otwiera się i daje upust różnorakim emocjom. Przechodzi pełen proces radzenia sobie z trudnością.

Prawdziwe wsparcie jest bezwarunkowe, cierpliwe. Związane z jednej strony z bliskością fizyczną, ale też z dawaniem drugiej osobie odpowiedniej przestrzeni. Nie jest to łatwa rzecz, jednak z pewnością bardzo piękna.

🌿🌿🌿

Myszka

Dorota Gellner / il. Dobrosława Rurańska

Wydawnictwo Bajka

 

Przepiękna książka, która urzeka zarówno swym tekstem, jak i wyjątkową szatą graficzną. Rymowany tekst został napisany przez mistrzynię gatunku – Dorotę Gellner. Bohaterką jest szara myszka, którą widzimy w różnych sytuacjach na każdej rozkładówce. Myszka, pomimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo emocjonalnym stworzonkiem, a paleta jej przeżyć jest naprawdę szeroka. Myszka potrafi się smucić, cieszyć do sufitu, a gdy się boi, zmyka gubiąc kapciuszki.

Wszystkie stany emocjonalne cudownie zilustrowała Dobrusia Rurańska. Wyjątkowa kreska ilustratorki, roślinne ornamenty i kolorystyka tworzą niepowtarzalny klimat. Książkę docenią więc nie tylko mali czytelnicy, ale również dorośli, którzy lubią wysmakowane dzieła literackie. Okładkowy team – Dorota Gellner & Dobrosława Rurańska stworzył małe arcydzieło.

🌿🌿🌿

Kolorowy potwór

Każdy z nas jest czasem kłębkiem poplątanych emocji. Każdy z nas dorosłych, bo jak się ma trzy lata, to raczej „czasem” oznacza „często”. Baaardzo często.

Czy nam się to podoba, czy nie, nosimy w sobie różne emocje  – warto się im przyjrzeć, poznać. Rozczesać jak poplątane nitki. Nazwać, zaakceptować. Każda z nich jest wyjątkowa i można opisać ją barwą – złość płonie czerwienią i trudno ją ugasić. Radość za to błyszczy jak słońce… Poszczególne uczucia wpływają na nasze zachowanie i odbiór rzeczywistości.

Gdy  wszystko nam się plącze i nie możemy zapanować nad naszym wewnętrznym bałaganem dobrze jest mieć kogoś bliskiego – kogoś, kto pomoże uporządkować emocje.

❤️

„Kolorowy potwór” to g e n i a l n a książka dla dzieci – mądra i zarazem pociągająca wizualnie, w wersji pop-up zachwyca oczy (i małe rączki). P O L E C A M Y!

❤️ ❤️ ❤️

Dobre książki dla dzieci i pomysły na aktywności inspirowane naturą znajdziecie również na naszych profilach Instagramowych

➡️ Magda  

➡️ Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *