Kwarantanna przymusowa, dobrowolna… Sytuacja nie  pozwala nam uczestniczyć w wydarzeniach kultury, odwiedzać teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Ten czas nie musi być jednak pozbawiony kontaktu z kulturą. Internet zapełnił się  materiałami do pobrania, wiele placówek zdecydowało przenieść zajęcia i warsztaty do świata online.

Jakie są jeszcze sposoby na poznawanie sztuki przez dziecko i to bez wychodzenia z domu? Dzisiaj opowiem Wam o o naszych sposobach na sztukę w domu, a konkretnie na spotkania z malarstwem mistrzów.

1. Książki

Przeglądamy  nasze domowe albumy z malarstwem, rozmawiamy o pociągnięciach pędzla i nurtach w malarstwie.

Ha ha ha. Żartuję!

Szukamy piesków, kotów lub wypatrujemy jednego wybranego koloru… Tak się właśnie przybliża sztukę dziecku – wychodząc od tego, co bliskie <3

Co w temacie KSIĄŻKI oprócz albumów z malarstwem?

🖌🖌🖌

Seria „Malarze dzieciom”

Wydawnictwo Tekturka

Tuż przed zamknięciem bibliotek wypożyczyłyśmy serię „Malarze dzieciom”. Trzy proste historie i dzieła słynnych malarzy – Degasa („Baletnice”), Moneta („W sekretnym ogrodzie”), van Gogha („Czyj to domek”).

Każda z książek  prezentuje dziecku 14 obrazów, które układają się w krótką opowieść.  Teksty nie są szczególnie dobrze napisane, ale właściwie stanowią dodatek do pięknych obrazów. Uważam, że ta seria jest świetnym sposobem na pierwsze spotkania dziecka z dziełami mistrzów.

🖌🖌🖌

Seria „Early learning at the Museum”

„Early learning at the Museum” to seria  książek od Nosy Crow z wyjątkowymi przedmiotami z British Museum. Każda z sześciu pozycji ma inny motyw przewodni – kolory, liczby, przeciwieństwa, zwierzęta, litery i pierwsze słowa. 

 

🖌🖌🖌

Książki pełne aktywności.

Na rynku nie ma zbyt dużego wyboru książek tzw aktywnościowych, których tematem przewodnim jest sztuka. Jednak w ostatnim czasie udało mi się zdobyć kilka tytułów.

„Maluję. Zeszyt do kolorowania. Polscy malarze”

Wydawnictwo Bosz

Zeszyt do kolorowania i album z wizerunkami słynnych dzieł w jednym. Na każdej rozkładówce mamy tutaj znany obraz i miejsce do przekopiowania go (albo stworzenia zupełnie nowej wersji ;)).

Więcej zdjęć TUTAJ.

🖌🖌🖌

„Zróbmy sobie arcydziełko”

Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka interaktywna – czasem trzeba coś dorysować, czasem dokleić a czasem wyciąć. 224 strony z pomysłami,  zadaniami i informacjami. Dzięki książce mali czytelnicy zapoznają się  z różnorodnymi technikami artystycznymi i historią sztuki oraz rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Więcej zdjęć  u Martyny na Ig (klik)

🖌🖌🖌

„My First Art Sticker Book”

„My Very First Sticker Art Gallery”

Usborne

Książki w sposób interaktywny opowiadają o sztuce. Jestem nimi zachwycona –
naklejek jest sporo, są wysokiej jakości. W obu pozycjach znajdziemy treści ułożone wg zagadnień (kształty, kolory, twarze, miejsca, historie itd).
Dziecko nie tylko przykleja w odpowiednich miejscach obrazy znakomitych malarzy, ale też tworzy własne kompozycje inspirowane twórczością mistrzów (a w „…art gallery” na końcu tworzy też własną wystawę).
Podoba mi się też to, że przy każdym obrazie jest krótka notka z ciekawostką.
Minusem jest z pewnością cena (ja kupiłam je przez allegro, każda kosztowała 30zł,
czyli sporo jak na książkę z naklejkami). Jednak dla nas to nie są książki „na raz”.
Każda z pozycji składa się z 11 tematów, Hela przy jednym posiedzeniu jest w stanie zrobić maksymalnie dwa tematy, więc jeszcze chwilę nam posłużą.
Potem możemy je przeglądać jak albumy lub powycinać najciekawsze obrazy i wykorzystać do nowej zabawy.
Więcej zdjęć ze środka  tutaj.

„Sticker art shapes”

Jeśli natkniecie się kiedyś na książkę z serii „Sticker art shapes”, koniecznie zwróćcie na nią uwagę. Ja swoją kupiłam w księgarni artystycznej, niestety był to ostatni egzemplarz. Nie udało mi się odszukać tych książek w innych miejscach, a szkoda, bo chętnie zdobyłabym pozycje poświęconą Picasso, czy z Matissem. W książce znajdują się reprodukcje słynnych dzieł artystów (my mamy Paula Klee) oraz arkusze z naklejkami, które można przyklejać tak, by odwzorowywać słynne dzieła lub tworzyć własne wariacje, eksperymentując z kolorem, kształtami i kompozycją.

Więcej zdjęć tutaj.

 

Jeśli interesują Was książki dla dzieci, które podejmują temat sztuki, koniecznie zajrzyjcie do Angeliny i jej zabytko-dzieci (klik). To bardzo inspirujący profil na Ig!

🖌🖌🖌

2. Układanki

Jeżeli szukacie puzzli z wizerunkami dzieł znanych artystów, zajrzyjcie na stronę puzzled.com – czekają drewniane układanki z takimi obrazami jak „Dziewczyna z perłą”, „Babie lato” czy „Mona Lisa”.

Jest też inny sposób na to, by mieć układanki z ilustracjami prosto z galerii sztuki. Wystarczy z cyfrowej bazy (np. rijksmuseum.nl ) wybrać i pobrać obraz, a następnie  zamówić fotopuzzle. Poniżej układanka zamówiona właśnie w taki sposób.

Więcej zdjęć puzzli, które zamówiłam Helence tu (klik).

DIY

A to układanka DIY. Więcej informacji na jej temat i link do obrazu znajdziecie tutaj

4. Karty edukacyjne z dźwiękiem od Pomelody

źródło: pomelody.com

Zestaw składa się z 15 dwustronnych kart i książeczki zawierającej obrazy z informacjami oraz kod QR, który przenosi nas do nagranych odgłosów. Na każdej karcie po jednej stronie znajdziemy zdjęcie przedmiotu / zwierzęcia na białym tle. Na drugiej stronie karty jest wizerunek słynnego dzieła, na którym trzeba znaleźć element z pierwszej strony.

Więcej o kartach TUTAJ.

4. Gry

Memory

Dostępne w niektórych sklepikach muzealnych, np tutaj (klik)

O naszym niestandardowym graniu w memory (tzw memo z ruchem) przeczytacie TUTAJ.

Kostka do układania

Kostka-układanka z wizerunkami słynnych obrazów była dla mnie zawsze rodzajem sympatycznej pamiątki-ciekawostki, którą się ogląda w muzeum, ale raczej ostatecznie nie kupuje – po kilkukrotnym ułożeniu będzie zbierała przecież tylko kurz…
Zupełnie inaczej jawi mi się teraz – przecież to rewelacyjna pomoc dla przedszkolaków!  Dziecko poznaje dzieła słynnych malarzy, a przy tym ćwiczy motorykę małą, rozwija logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną. O kostce przeczytacie więcej tutaj (klik)

5. Kolaże

Kolaże to chyba najprostsza technika plastyczna, dzięki której możemy poznawać zarówno dzieła jak i sylwetki różnych artystów – wystarczą kalendarze, pocztówki, czy też wydrukowane reprodukcje, nożyczki, klej, kredki i chęć działania!

Uściski!

Magda

🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌

Naszymi pomysłami nieustannie dzielimy się na Instagramie. Zapraszamy Cię do obserwowania naszych kont:

Martyna boso_w_przygode

Magda magda_i_sasanki

instagram.com/magda_i_sasanki/
Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *