Dlaczego święta Łucja?

Dzień Świętej Łucji jest hucznie obchodzony w Szwecji. Co właściwie wiemy o świętej Łucji i skąd wzięło się to święto? Dlaczego właśnie w Szwecji, kraju raczej ateistycznym na tle reszty Europy, tak szumnie obchodzi się dzień upamiętniający katolicką świętą?

Każdego 13 grudnia procesje dzieci i młodzieży niosących świece i śpiewających tradycyjne pieśni przemierzają ulice szwedzkich miast. Na ich czele stoi ubrana na biało dziewczyna (Lucia/Łucja). Ma na sobie czerwony pas, a na głowie koronę  z płonącymi świecami.

Śpiewając tradycyjne pieśni i kolędy (w tym obowiązkową pieśń o Świętej Łucji), a czasem także niosąc tradycyjne bułeczki i świąteczne pierniczki, procesje św. Łucji pojawiają się w większości szkół i miejsc pracy w całym kraju w dniu 13 grudnia. Przynoszą światło, które ma rozpraszać zimowe ciemności.

Biorąc pod uwagę stosunkowy brak słońca podczas szwedzkich zimowych dni, ta celebracja światła jest niezwykle ceniona wśród Szwedów i uważana jest za niezbędną część tego, co umożliwia przetrwanie do czasu Bożego Narodzenia.

Trochę historii.

Historyczna święta Łucja była chrześcijańską męczennicą z Sycylii z początku IV wieku, obecnie jest patronem dla niewidomych. Podobno Łucja pozbawiła się oczu, by uniknąć zamążpójścia.

Santa-Lucia-by-Jenny-Nyström2-e1323707114638-450x411
źródło: http://szwecjoblog.blogspot.com
Szwedzka tradycja obchodów Dnia Św. Łucji ma według różnych źródeł odmienne korzenie, jest zawiła i wielowątkowa. Elementy obchodów Dnia Świętej Łucji ewoluowały na przestrzeni czasu. Z jednej strony święto wiąże się z tradycją katolicką i wspomnieniem św. Łucji z Syrakuz, z drugiej – ma podobno nawiązywać do szwedzkiej legendy o Łucji, pierwszej żony Adama, która miała spółkować z diabłem i być matką piekielnych stworzeń*. Brrr… Co za historia!
W dawnym kalendarzu to właśnie noc z 12 na 13 grudnia była tą najdłuższą w roku. Ludzie wierzyli, że wtedy największe pole do popisu miały złe moce i demony. Po takiej nocy strachów i obaw ludzie w istocie mogli czuć się pozbawieni sił. Być może (dużo później) stąd wziął się zwyczaj, że dziewczynka przebrana za Łucję podaje rodzinie na śniadanie kawę i szafranowe bułeczki (Lussekatter).
12122015-POD1212_50
źródło: http://www.ianforsythphotographer.com

Coś na osłodę.

Z okazji Dnia Świętej Łucji piecze się Lussekatter (oczy świętej Łucji). Te szwedzkie bułeczki z szafranem są tradycyjną potrawą szwedzkich świąt. Są one wykonane na 13 grudnia, ale tak naprawdę piecze się je już od pierwszego dnia Adwentu aż do Bożego Narodzenia. Każdy szwedzki region wymyśla dla nich różne kształty, a nawet różne nazwy.

befunky_img_98861
źródło: https://polkawszwecji.wordpress.com

Legenda mówi, że lussekatter narodziły się w XVII wieku w Niemczech, kiedy diabeł w kocim przebraniu przychodził do niegrzecznych dzieci i bił je batem, podczas, gdy Jezus rozdawał grzecznym dzieciom bułeczki. Do bułeczek dodawano więc nadającego im złotego koloru szafranu, by diabła odstraszyć (wierzono, że ten boi się światła).

Polecam Wam przepis z niezawodnego bloga mojewypieki.com (klik)

a5-1024x855
źródło: http://www.theculinaryjumble.com

luciasang

Marzę, by kiedyś spędzić 13 grudnia w Szwecji. Ta data w Polsce kojarzy nam się zupełnie z innymi wydarzeniami. Zamiast myśleć o ponurym wspomnieniu wprowadzeniu stanu wojennego chętnie przeżyję obchody Dnia Świętej Łucji, spróbuję oryginalnych szafranowych bułeczek i będę podziwiała orszaki przemierzające miasta. Nasza Łucja z pewnością chętnie spędzi swoje imieniny w takiej atmosferze.

Martyna

Źródłem informacji zawartych w tekście były teksty ze stron http://szwecjoblog.blogspot.com oraz www.icecreamnation.org.

 

***

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *