Kilka dni temu nasza biblioteczka wzbogaciła się o długo wyczekiwaną „trylogię” książek o miłym tytule Popatrz w niebo.

image049

To pakiet książek dla najmłodszych dzieci, które otrzymały nagrodę główna w konkursie „Trzy/mam/książki” Instytutu Książki w 2015 roku (klik). Autorkami są Joanna Gębal i Monika Zborowska. O innej zwycięskiej trójce pisałam tu.

Konkurs miał za zadanie wyłonić najlepszą czytelniczą wyprawkę, która posłuży maluchowi od narodzenia aż do wieku przedszkolnego.

Ze strony konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI:

Tak jak odżywki i pieluchy przypisane są do wieku malca, tak i książki powinny odpowiadać rosnącym umiejętnościom dziecka. Czytelnicza „wyprawka” niechby była stałym elementem niemowlęcego ekwipunku, równie ważnym jak pielęgnacyjne akcesoria, którymi krewni i znajomi zwykli obdarowywać młodych rodziców. Liczymy na to, że pomysłowość i uroda wyłonionych w konkursie książek stanie się „wzorcem z Sevres” dobrego smaku edytorskiego, punktem odniesienia dla dostarczycieli kultury dedykowanej najmłodszym”.

Ach! Gdyby taką czytelniczą wyprawkę rozdawano wraz z ulotkami i próbką kremu na odparzenia na oddziałach noworodkowych! Mhhhmmmm… Rozmarzyłam się.

◊◊◊

W pierwszej z „Popatrz w niebo” przeznaczonej dla maluchów poniżej pierwszego roku życia autorzy zrezygnowali z tekstu na rzecz dopracowanej szaty graficznej. Książka to 15 kart, a na nich proste kontrastowe figury geometryczne nawiązujące kształtem do ciał niebieskich. Ich forma i kolorystyka zostały dopasowane do możliwości percepcyjnych małego odbiorcy.

1

Książka to za mało? Autorzy pomyśleli i o tym! W kilka sekund może zmienić formę i stać się pełną artyzmu dekoracją dziecięcego pokoju. Wystarczy przeciąć strony wzdłuż linii klejenia i mamy swoje własne niebo. Strony zostały zaprojektowane tak, aby je łączyć, dopasowywać i tworzyć nowe kompozycje.  Prawda, że pomysłowe?

image039

image011image076

image077

Po otworzeniu książki Popatrz w niebo 2 okazuje się, że ma ona niespotykaną pionową formę. Z tekstu na okładce dowiemy się, że to celowy zabieg, który ma wskazywać na to, co znajduje się wysoko w górze. Pozwala też łamać stereotypowe myślenie o książce ukazując ją inaczej niż zwykle.

2

Pozycja dedykowana jest dzieciom w wieku 1-2 lata. Ilustracje są kolorystycznie i graficznie spójne, a ciekawe czcionki zachęcają to czytania krótkich tekstów.

image066

image068

image067

image069

image070image071

3

Czy zastanawialiście się co robi księżyc, kiedy wszyscy śpią? Dowiecie się tego z  „Popatrz w niebo 3”. To piękna opowieść dla 2-3latków, która przywodzi na myśl kołysankę. Książka ma za zadanie wyciszyć i uspokoić malucha przed snem. Autorki zgrabnie wplotły tu motyw poszukiwania przyjaźni, więc maluch, który rozpocznie przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem będzie mógł identyfikować się z bohaterem tej kartonówki. A może znajdzie wskazówkę jak zdobyć przyjaciela?

image074image073image072

image075

Popatrz w niebo 1, 2, 3

autorki: Joanna Gębal, Monika Zborowska

wydawnictwo: Muchomor 2017

Liczba stron: 30 kartonowych każda

cena okładkowa: 21 zł każda

Zachęcam do zapoznania się z tymi uroczymi książkami!

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

3 komentarze

  1. Chcę, aby książki były dostępne dla Łucji, więc część mamy w salonie na bardzo niskim poziome, tak, aby mogła po nie sięgać. Wyznaję też zasadę, że książki są wspaniałą dekoracją. Co stoi na przeszkodzie, aby zdobiły inne pomieszczenia w domu? 🙂 Mamy je w salonie, w pokoiku Lusi i właśnie jesteśmy w trakcie urządzania przestrzeni w naszym hallu. Ściana długa, a pusta. Oczywiście znajdą się tam półki na książki! Sądzę, że Luśkowych będzie najwięcej.
    Pozdrawiamy! 🙂

    Martyna
  2. Pingback: 💤Wyjątkowe książki, które pomagają nam w zasypianiu.💤

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *