Wiosna w Warszawie obfituje w tym roku w ciekawe wydarzenia kulturalne dedykowane dzieciom.  Kilka dni temu dzieliłyśmy się naszymi wrażeniami z wizyty na wystawie Dotknij Sztuki w Zamku Ujazdowskim. Dziś przychodzimy do Was z kolejną propozycją na spędzenie dobrego czasu z dzieckiem.

W Muzeum Warszawskiej Pragi właśnie otwarto wystawę którą można odbierać wszystkimi zmysłami – Praga Sensorycznie.

Praga sensorycznie to wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi, na której muzealną przestrzeń można eksplorować wszystkimi zmysłami. Umieszczone na ekspozycji obiekty – najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku – odnoszą się do współczesnego układu przestrzeni miejskiej. Dzięki temu doświadczenia zdobyte w czasie zwiedzania wystawy można wykorzystać podczas spacerów po mieście. /źródło: muzeumpragi.pl

Wystawa powstała z myślą o rodzinach z dziećmi. Najmłodsi czerpią pełnymi garściami z przygotowanego otoczenia wypełnionego sensorycznymi doznaniami.

Sądzę jednak, że wizyta okaże się równie ciekawym doświadczeniem dla osób dorosłych, dla których przygotowano teksty kuratorskie opracowane we współpracy ze specjalistką terapii sensorycznej. Rodzice są więc nie tylko przewodnikami dla swoich dzieci, ale mogą być aktywnymi odbiorcami wystawy i poznać najważniejsze miejsca na mapie warszawskiej Pragi. Instalacje nawiązują bowiem do charakterystycznych miejsc związanych z dzielnicą tj. Praska Katedra, Zakłady Przemysłu Drewnianego GNOM czy stare kamienice.

 

Odkrywając kolejne elementy wystawy przenosimy się w czasiespacerujemy po wybranych częściach prawobrzeżnej Warszawy w XIX i XX wieku.

Zaangażowane są przy tym nasze wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch, a także zmysł równowagi i koordynacji. Każda strefa to inne doznania sensoryczne, z których mogą korzystać dorośli i dzieci w różnym wieku. W czasie naszej wizyty obserwowałam najmniejsze maluszki, które najwięcej czasu spędzały przy tablicy manipulacyjnej umieszczonej na wysokości ich rączek. Starsze dzieci chętnie zapełniały swoimi dziełami tablicę kredową, budowały konstrukcje z drewnianych klocków albo wskakiwały do ogromnego pudełka imitującego ptasie mleczko. Dużym zainteresowaniem dzieci w każdym wieku cieszy się pokój wyciszenia – wydzielona przestrzeń, w której można położyć się na materacu, zasłonić zasłonę i… delektować się spokojem. 🙂

Przestrzeń, choć nie jest duża, jest bardzo przyjazna sensorycznie.

Wydzielone zostały różne strefy nawiązujące do miejsc na mapie Pragi. Jednocześnie wystawa jest miejscem, które zostało dopieszczone sensorycznie pod każdym względem. Otaczają nas naturalne materiały i przytłumione barwy – dominują  pastelowe odcienie błękitu, biel, czerń i naturalny kolor drewna. Przestrzeń angażuje zmysły, lecz nie powoduje przebodźcowania – tworząc ją skorzystano z zasad integracji sensorycznej.

Wystawę z założenia zwiedza się boso, więc odczuwamy przestrzeń całym ciałem – począwszy od naszych stóp aż po koniuszki palców dłoni, którymi możemy poczuć piasek, wstążki, drewno lub inne faktury – w zależności od tego, w której części akurat przebywamy.

Każdy zmysł zostaje zaangażowany.

Są elementy do wąchania, dotykania dłońmi lub stopami, są materiały angażujące całe ciało i motorykę dużą oraz inne (tj. drewniane klocki, kreda, duży podświetlany stolik do malowania piaskiem) zachęcające do manipulowania dłońmi. Do naszych uszu dochodzą co jakiś czas dźwięki zbliżającego się pociągu i świergot ptaków. Jednym słowem – jest multisensorycznie.

💙💙💙

Wystawie towarzyszą ciekawe wydarzenia przygotowane głównie z myślą o najmłodszych.

W sobotę 8 czerwca mieliśmy możliwość uczestniczyć w pikniku rodzinnym Strefa zmysłów.

W przestrzeni przed budynkiem muzeum przygotowano aktywności dla dzieci związane ze zmysłami. Można było przygotować własny sensoryczny woreczek wypełniony kojącymi zapachami, malować farbami na wielkoformatowych arkuszach papieru, posiać własne rośliny w pojemniku oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Z pewnością nie wszystko udało się nam zobaczyć, bo w czasie trwania pikniku zwiedzaliśmy również wystawę.

Oprócz pikniku przygotowano program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz lekcje muzealne dla szkół.

Wystawa czynna jest w okresie od 8 czerwca do  29 grudnia 2019 roku

Koniecznie odwiedźcie to miejsce i dajcie znać, jak Wam się podobało,

M&M

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *