Wróciły długie  spacery. Jesteśmy coraz więcej w plenerze. Nie jest jednak zupełnie beztrosko. Helenka mówi: „Już niech się ten wirus skończy”. A dane pokazują, że liczba zachorowań wcale nie spada 🙁 uważać trzeba nadal. #kwarantanna

Czas w domu staram się wykorzystać tak, by  nie zabrakło nam ruchowych aktywności.

Oto kilka naszych sposobów na ruch bez wychodzenia z domu:

1. Tor przeszkód ze ścieżką sensoryczną.

Tworzymy tor przeszkód z tego, co mamy – poduchy, krzesła, stół (np. przejść pod stołem) itd., dodajemy ścieżkę sensoryczną jako jeden z etapów. W ten sposób dziecko ćwiczy nie tylko ogólną koordynację ruchową – ścieżka stymuluje receptory znajdujące się w stopach i dostarcza cennych wrażeń dotykowych.

Na zdjęciu poniżej ścieżka sensoryczna, do stworzenia której wykorzystałam piasek kinetyczny.

2. Pokój pełen krokodyli.

To propozycja dla małych, żądnych przygód podróżników. Znacie „podłoga to lawa”? Krokodyle działają podobnie – trzeba okrążyć pokój, ale nie można stawać na podłodze, bo czają się w niej krokodyle. A kiedy mama lub tato usiądą na tej podłodze i będą starali się pochwycić małą, nieuważną nogę… emocje gwarantowane!

3. Domowy plac zabaw.

Właśnie teraz najbardziej się przydaje. Kto jest szczęśliwym posiadaczem domowych huśtawek, drążków, ścianek wspinaczkowych, bujaków, wspinaków itd., ten wie, jakie świetne możliwości w zakresie rozładowywania energii dają!

Widzieliście wpis Martyny o wspinaku Bujo Lulo? Dziewczyny są z niego naprawdę bardzo zadowolone!

4. Zabawy ruchowe-zręcznościowe.

To nie tylko ćwiczenie koordynacji i sprawności motorycznej, ale również koncentracji i precyzji ruchu. W co możemy się bawić? Na przykład w rzut piłką lub woreczkiem do celu – oprócz wersji tradycyjnej możemy wypróbować tę z papierową kulką, którą dziecko ma trafić do obręczy stworzonej z rąk drugiego uczestnika zabawy.

Można przylepić taśmę malarską na futrynie drzwi w taki sposób, by stworzyć „pajęczynę”. Zadaniem dziecka jest przejście w taki sposób, by nie dotknąć / zerwać taśmy.

Do do repertuaru gier i zabaw zręcznościowych od jakiegoś czasu dołączyła gra zręcznościowa flockey od Bujo Lulo.

Flockey  prosta, naturalna zabawka, która trenuje:
– celność
– koordynację ruchową
– refleks
– koncentrację

Jak się gra? Flockey można wykorzystać na różne sposoby.  Można po prostu odbijać krążek między sobą, można zagrać w kręgle, czy budowanie i burzenie wieży – ta zabawa najbardziej przypadła Helenie do gustu, zwłaszcza wtedy, gdy na kręglach pojawiły się dinozaury  – zobacz koniecznie filmik poniżej)

 krótki film z zabawą (klik)

W skład naszego zestawu wchodzą:
– Dwa zbijaki (kolor naturalny lub żółty)
– Krążek żółty
– Podkładki filcowe pod zbijaki (ochronią podłogę przed porysowaniem)
– Woreczek lniany do wygodnego przechowywania

– Sześć klocków- kręgielków z drewna bukowego
– Dwa dodatkowe krążki w kolorze naturalnym

We flockey podoba mi się to, że można wykorzystać go do wielu zabaw i nie ma tutaj właściwie ograniczenia wieku. Bardzo doceniam też estetykę – naturalny kolor drewna i lniany woreczek cieszą oczy <3

Jeśli właśnie czegoś takiego szukacie, polecam zajrzeć na stronę Bujo Lulo. A na hasło: sasanki macie 5% zniżki 🙂

5. Gra planszowa i sensoryczne pudełko

W czasie, gdy wychodzenie z domu było bardzo ograniczone, stworzyłam dla Helki prostą grę z mnóstwem zadań ruchowych do wykonania.

Zadania losowałyśmy. Użyłyśmy też planszy z gry „We’re going on a bear hunt” , ale tak naprawdę to nie ma dużego znaczenia – równie dobrze może być od innej planszówki lub zrobiona własnoręcznie. Oby dało się po niej chodzić pionkami i były zaznaczone pola „specjalne”, które oznaczają zadanie do wykonania (może być dla jednej osoby, ale zachęcam, by robić je całą rodziną – tak jest najfajniej!). Helenie tak się spodobało wykonywanie wylosowanych zadań, że jeszcze po zakończeniu gry zrobiła sobie dodatkową rundkę 😉

Gotowe zadania znajdziecie tutaj.

Pudełko sensoryczne z zadaniami, to po prostu pojemnik (u nas po chusteczkach) wypełniony materiałem przynoszącym dotykowe doznania sensoryczne i karteczkami podobnymi do tych z gry planszowej powyżej.  Bardziej szczegółowy opis znajdziecie tutaj a zadania tutaj.

 

Naszymi pomysłami nieustannie dzielimy się na Instagramie. Zapraszamy Cię do obserwowania naszych kont:

Martyna boso_w_przygode

Magda magda_i_sasanki

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *