Pewnego niedzielnego popołudnia (zupełnie przez przypadek!) trafiliśmy na wspaniałą „żywiołową” wystawę w Łazienkach Królewskich. Tego dnia zaparkowaliśmy samochód w innym miejscu niż zazwyczaj i tym samym weszliśmy do Łazienek inną bramą. Zaraz potem trafiliśmy na interaktywną wystawę w Starej Kordegardzie. Zachęcamy Was do odwiedzenia (już nie przez przypadek) wystawy inspirowanej czterema żywiołami. Instalacja dedykowana jest dzieciom od 1 do 10 roku życia i zapewne rozbudzi wyobraźnię najmłodszych.

Wystawa podzielona została na cztery strefy – ognia, wody, powietrza i ziemi. Maluchy zobaczą więc czerwień lawy, bielutkie obłoki, miękki trawiasty dywani i błękit morskich fal. Wszystko po to, aby rozbudzać wyobraźnię i inspirować do poznawania świata. Ekspozycji została tak pomyślna, by najmłodsi mogli tworzyć własną ścieżkę zwiedzania. Wspaniale, że nic nie jest narzucone z góry. Każdy może zwiedzać wystawę tak, jak mu podpowiada wyobraźnia.

Na stronie Łazienek Królewskich przeczytałam, że część eksponatów powstała podczas rodzinnych warsztatów integracyjnych, których uczestnikami były m.in. dzieci ze spektrum autyzmu.

 

image159image168

Jest też coś dla książkolubnych.W pięknym stojaku-rybie kryją się same wspaniałości! Z zapartym tchem przeglądałam Płetwala błękitnego Jenni Desmond czy Co za ptak robi tak? Marii Szajer. Z całą pewnością książki nie znalazły się tu przez przypadek. To wybór bardzo ciekawych pozycji dla najmłodszych. Są pozycje w języku polskim i angielskim.

image173

Wystawa stanowi przede wszystkim przestrzeń do zabawy, a jednocześnie sprzyja rozwijaniu zmysłów oraz kształtowaniu wrażliwości na kolor, fakturę i detal. Na wystawę wchodzi się bez obuwia – to sprzyja odczuwaniu faktur stopami. Można dotknąć kosmatego dywanu w kolorach ziemi albo turkusowego kojarzącego się z oceanem.

 

 

image090

Miejsce tak się spodobało Lusi, że postanowiłyśmy wybrać się tam ponownie. Tym razem zaprosiłyśmy na wycieczkę Magdę i Helenkę. Niezwykle ciekawym doświadczeniem było obserwowanie reakcji dziewczynek na elementy wystawy. Niby to samo miejsce, a jakie było różne w odbiorze. Łucja przez niemal cały pobyt na wystawie nosiła ze sobą rozgwiazdę, która była elementem instalacji. Tuptała z uśmiechem pomiędzy turkusowymi frędzelkami zawieszonymi w przejściu i rzucała się na poduchy imitujące kamienie. Z kolei Helenka wolała dotykać omszałych kamyków i szyszek. Na muszle i rozgwiazdy patrzyła z pewnej odległości, a całą wystawę „kontemplowała” ze stonowanym spokojem i dystansem.

DSC_9919DSC_9937DSC_9945DSC_9924

 

DSC_9923W wybrane dni odbywają się tu warsztaty dla dzieci. Jest coś dla maluchów (1-3 lata) i starszych dzieci. Warto zajrzeć na stronę internetową i zapoznać się z ofertą. Może coś Was zainteresuje.

image103image106image107image108

 

image094

Ekspozycja „Idź na żywioł!” jest bezpłatna i będzie czynna do 30 listopada, codziennie w godz. 10.00-16.00.

Ważna informacja: W wybrane czwartki, piątki, soboty i niedziele, kiedy w Starej Kordegardzie odbywać się będą towarzyszące wystawie warsztaty dla dzieci, ekspozycja zostanie zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie tutaj.

Martyna

 

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *