Sztywne kartonowe strony, zaokrąglone rogi, piękne kolorowe ilustracje…

Czego jeszcze możemy spodziewać się wybierając książki dla najmłodszych?

Mamy wiele możliwości, bo wydawnictwa niemal prześcigają się w tworzeniu książek skierowanych do małych czytelników i ich wymagających rodziców. Na półkach księgarń piętrzą się niebanalne propozycje z serii przesuń paluszkiem, książki sensoryczne, z elementami dźwiękowymi lub dotykowymi. Są też takie z dziurkami, w które można włożyć paluszek lub takie z… lustrem!

Zdawać by się mogło, że nic więcej nie można już wymyślić. Tymczasem wyobraźnia autorów książek nie zna granic, a kolejne publikacje zaskakują pomysłowością. Taką właśnie serię wydało niedawno Wydawnictwo Egmont – pomysłową, ciekawą, nastawioną na małego odbiorcę.

Najnowsze publikacje z serii Akademia Mądrego Dziecka. Odkryj przyrodę to wyjątkowe książki, dzięki którym najmłodsze dzieci mogą w ciekawy sposób poznawać świat roślin i zwierząt.

Oprócz pięknych, barwnych ilustracji wykorzystano technikę nadruku na przezroczystych foliach. Każda strona stanowi ramkę dla kolejnej ilustracji i zawiera przezroczyste okienko z drobnymi nadrukami. Wszystkie książki z serii są warte uwagi, choć mnie wizualnie najbardziej zachęciła książka W Arktyce.

☘☘☘

Odkryj przyrodę. W Arktyce

Stonowane barwy ilustracji, lisy polarne, zające i gronostaje w w zimowych futerkach, zblakłe krajobrazy Arktyki. Wszystko to w połączeniu z przezroczystymi foliami, na które nadrukowano drobne śniegowe płatki i klucz dzikich ptaków tworzy piękną książkę. Ale nie tylko warstwa wizualna stanowi wartość tej książki. Oprócz niej każda rozkładówka zawiera ciekawe informacje na tematy przyrodnicze, a wszystkie zilustrowane zwierzęta są podpisane.

Wraz z bohaterami książki wędrujemy przez arktyczny las, polanę, odkrywamy pory roku. To także książka-wyszukiwanka – w prawym górnym rogu każdej rozkładówki znajdziemy pytanie, które zachęca dziecko do poszukiwań i wspólnego aktywnego czytania.

☘☘☘

Odkryj przyrodę. Na Farmie

Z okładki zerka na nas krowa, owca i ptaki, które możemy spotkać na wiejskim podwórku. Na folii nadrukowano motyle, a w tle widzimy zagrodę, koguta na płocie i stodołę. Przezroczyste okienko zachęca, by zajrzeć do środka. Ten skrywa gospodarstwo, którego zwiedzanie rozpoczynamy od stodoły. Następne strony prowadzą przez podwórko, na którym indyk i perliczka dziobią ziarno, a świnie taplają się w błotku. Kolejne rozkładówki zapraszają nas nad staw, na łąkę i pola, na których uprawia się warzywa i zboża. Każde zwierzę jest podpisane, a rozkładówki zawierają krótkie opisy.

Możemy pobawić się wyszukiwanie zwierząt – szczególnie zachęca nas do tego pytanie umieszczone na białym tle w rogu każdej strony. Ostatnia rozkładówka zawiera ilustracje wszystkich zwierząt, które pojawiły się na poprzednich stronach książki.

☘☘☘

Odkryj przyrodę. W oceanie

Tym razem przenosimy się nad ocean, a naszą wyprawę rozpoczynamy na brzegu, gdzie codziennie podczas przypływu baseny skalne wypełniają się wodą. Kolejne strony prowadzą nas przez tętniącą życiem rafę koralową i gęsty las wodorostów – idealną kryjówkę dla małych stworzeń. Zanurzamy się głębiej, a woda staje się zimniejsza – obserwujemy zwierzęta, które przystosowały się do wiecznej ciemności. Naszą podróż kończymy na otwartym oceanie, który stanowi miejsce życia największych stworzeń.

☘☘☘

Seria Odkryj Przyrodę to piękne książki, które cieszą oczy i stanowią źródło ciekawych informacji przedstawionych w prostej krótkiej formie, przystępnej dla małego odbiorcy.

3,5-letnią Lusię oczarowały zarówno ilustracje z przezroczystymi elementami, przez które można zaglądać, jak i tekst książki. Szczególnie ciekawe okazało się wyszukiwanie zwierząt zgodnie z pytaniami, które widnieją w rogach rozkładówek.

 

Odkryj Przyrodę

W oceanie / Na Farmie / W Arktyce

Wydawnictwo Egmont

Autorzy: Kimberly Faria, Robyn Newton, Amy Oliver

Wiek czytelnika: 2,5+

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *