Jakie lubicie place zabaw? My najbardziej te naturalne, z drewna. Gdzie dzieci nie biegają po kolorowym tartanie, a mają pod stopami piasek, żwirek, korę i trawę. Gdzie jest zielono, nawet trochę dziko. A otoczenie inspiruje do zabawy.

Taki jest właśnie świeżutki plac zabaw przy Centrum Edukacji Leśnej w Powsinie – ładny, drewniany i otoczony różnorodnymi drzewami. Zachwyci wszystkie dzikie dzieci 🙂 Wydaje mi się też, że niekoniecznie spodoba się  wszystkim rodzicom. Ale o tym później!

Tunele, podesty, liny i słupy do wspinaczki. Drewniany labirynt, piaskownice (w kształcie gniazda).  Są sprzęty do ćwiczenia równowagi, zjeżdżalnia.  Wszystko w naturalnej oprawie, z przewijającym się motywem leśnym.
Poza nimi jest kilka mniej oczywistych elementów – i tym się wyróżniają naturalne place zabaw – przy tych tradycyjnych każdy komponent ma jakąś jasno określoną funkcję – kręcisz się na karuzeli, huśtasz na huśtawce.
Ale co robisz na kłodach w kształcie zwierzątek ?
Ano sporo rzeczy:
możesz ćwiczyć równowagę, biegać w slalomie, przeskakiwać, przytulać, karmić 🙂 – co tylko wyobraźnia ci podpowie!
🌿🌿🌿🌿
Między innymi za to kochamy naturalne place zabaw – inspirują, wyzwalają kreatywność, Zdaję sobie jednak sprawę, że nie wszystkich takie miejsca zachwycają – jedna pani opuszczając plac stwierdziła, że „obszar duży, a zabawek zrobili pięć na krzyż”. Myślę, że  nie każdy będzie potrafił  docenić potencjał tego miejsca…

Plac zabaw ma być jeszcze doposażany – słyszałam między innymi o wiklinowych szałasach. To co już testowałyśmy, jest świetne, choć kilka elementów  wymaga pewnych poprawek – np. pulpit z labiryntem zamocowany na sprężynie, albo konstrukcja w której za pomocą korby wprawia się w ruch piłeczkę w tunelu. Poza tym koniec zjeżdżalni powinien znajdować się niżej – przy obecnej wysokości mniejsze dzieci spadają po zjechaniu.
A, i przydałyby się kosze na śmieci. Poza tym jest naprawdę r e w e l a c y j n i e 🙂
Adres: Centrum Edukacji Leśnej, przy ul. Rydzowej 1A
Godziny: 8:00 -18:00 (choć pan z obsługi powiedział, że do zmroku 🙂 )
🌿🌿🌿🌿
ps. Uwaga! na obrzeżach, w tym w okolicach piaskownicy jest sporo pokrzyw. Nam nie przeszkadza (a nawet cieszy , ale żeby nie było, że nie ostrzegałam).
Są też orzechy laskowe. Spadają z leszczyny – świetna okazja, by pokazać dziecku jak wyglądają takie zielone prosto z drzewa 🙂
Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *