Gdybyście mieli wymienić (bez zastanowienia, na szybko!) jednego autora książek dla dzieci to kto by to był?

Mnie przychodzi od razu do głowy pan z gąsienicą ze zdjęcia poniżej. To Eric Carle oczywiście!

screen-shot-2016-01-20-at-1-04-24-pm
https://thepeachreview.com/2016/01/20/the-high-museum-of-art-to-feature-childrens-book-artist-eric-carle/

Dlaczego? Ponieważ jego Bardzo głodna gąsienica podbiła serca milionów ludzi (małych i większych) na całym świecie.  Jego książki uwielbiają dzieci na całym świecie i zapewne jeszcze długo będą je kochać. Poza Gąsienicą… mamy w biblioteczce inne tytuły autorstwa Carle’a i bardzo chętnie po nie sięgamy.

Co jest w nich wyjątkowego? Dlaczego dzieci (i nie tylko!) tak bardzo je lubią?

Eric Carle zapytany o fenomen Bardzo Głodnej Gąsienicy odpowiada tak:

Cóż, przez długi czas nie rozumiałem, dlaczego (Bardzo Głodna Gąsienica) jest tak popularna. Z biegiem czasu doszedłem do przekonania, że wiele dzieci potrafi identyfikować się z tą bezradną, małą, niewiele znaczącą gąsienicą i cieszy się, gdy ta zmienia się w pięknego motyla. Myślę, że to przesłanie nadziei, które mówi: Ja też mogę dorastać. Ja też mogę rozwinąć skrzydła (mój talent) i wyfrunąć w świat. To powszechne obawy, które mają dzieci: Czy ja też dorosnę? Czy będę w stanie funkcjonować jako dorosły?

przetłumaczone ze źródła: https://www.theguardian.com/childrens-books-site/2016/may/23/eric-carle-very-hungry-caterpillar

Jak dla mnie są jeszcze inne argumenty, które przemawiają za tym, aby pokochać książki Carle’a i jego twórczość.

  • Po pierwsze ilustracje i ich walory artystyczne. Oparte na bibułkowych kolażach obrazki są pełne artyzmu, wyjątkowe i jednocześnie… bardzo proste. Mają żywe, radosne kolory, na które po prostu patrzy się z przyjemnością. Przewracając strony książek możemy zachęcić malucha, aby spróbował swoich sił i stworzył własną pracę. Kolaże Carle’a są wprost idealne jako inspiracja dla małych artystów. Zerknijcie tutaj lub tutaj.
Eric-Carle-Art-Lessons-565x500
https://www.deepspacesparkle.com/eric-carle-art-lessons/
close-up1
http://buggyandbuddy.com/the-very-hungry-caterpillar-necklace-craft/
dsc_0205
http://catchmyparty.com/photos/530163?&cuid=b3c1610177fc0fe1a08b3509d6e554d9
  • Treść. Książki Carle’a to nie tylko ilustracje. To również fabuła – bardzo przystępna, prosta i poruszająca tematy ważne, a jednocześnie bliskie dzieciom.  Te książki są wprost idealne, by na ich podstawie stworzyć film animowany (klik) lub przedstawienie teatralne. Na zdjęciu poniżej kadr z przedstawienia, które można obejrzeć w Londynie, USA, Australii i kilku innych miejscach. Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj. Jaka szkoda, że nie występują w Polsce… Czekam tylko, kiedy w Warszawie będzie można obejrzeć podobne!

4000

  • Wyjątkowa budowa książek i inne ulepszenia. Niektóre książki Erica Carle’a mają wyjątkową budowę, która stanowi dodatkową atrakcję dla dzieci. Chociażby Bardzo głodna gąsienica, w której wycięto dziurki. Można w nie wkładać paluszki albo przewlec sznureczek. Moja pierwsza książka o kolorach (i nie tylko ta) ma warstwową budowę i strony należy dopasować do siebie. Zobaczcie tu. Historia Konik morski upiększona została foliowymi, barwnie pomalowanymi stronami. (O swoim zauroczeniu Konikiem morskim pisałam jakiś czas temu tu.) Na końcu książki Very quiet cricket (wydaje mi się, że nie ma polskiej wersji) usłyszycie z kolei nagranie z odgłosem prawdziwego świerszcza. Jak widzicie jest w czym wybierać. W każdej z książek znajdziemy coś wyjątkowego. No i większość książek to kartonówki odporne na małe, wścibskie paluszki, a to ogromna ich zaleta. 🙂

image035

l

Twórczość Erica Carle można podziwiać w Stanach Zjednoczonych w  The Eric Carle Museum of Picture Book Art. Zajrzyjcie też na jego oficjalną stronę internetową http://www.eric-carle.com/. Znajdziecie tam informacje o autorze, spis książek i inne ciekawostki.

Na koniec kilka faktów. Bardzo głodna gąsienica została przetłumaczona na 62 języki i sprzedana w ponad 41 milionach egzemplarzy. Została opublikowana po raz pierwszy w 1969 roku i wciąż jest jedną z 10 najlepszych książek dla dzieci.

A Wy? Macie swój egzemplarz? 😉

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *