Czy są książki bez których nie wyobrażacie sobie Świąt Bożego Narodzenia? Ja mam dwie – obie tego samego autora.  Goście na Boże Narodzenie i Niezwykły Święty Mikołaj napisane i zilustrowane przez Svena Nordqvista, od kilku lat niezmiennie znajdują się na mojej adwentowej i świątecznej półce. To idealne propozycje na długie grudniowe wieczory. Ta druga ma więcej tekstu – 24 rozdziały można czytać przez cały Adwent. Zobaczcie jakie są wspaniałe!

image008

Niezwykły Święty Mikołaj, Sven Nordqvist

W domu Findusa i Pettsona nastaje świąteczna, radosna atmosfera, bowiem zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia. Podekscytowany Findus dopytuje Pettsona o wizytę Mikołaja. Staruszek zapewnia kota, że ten  go odwiedzi. Nie jest mu jednak łatwo „zorganizować”  prawdziwego Mikołaja, o którym marzy Findus.

niezwykly_swiety_mikolaj01

Ze swoim zamiłowaniem do majsterkowania Pettson postanawia Mikołaja… zbudować. Konstruuje niezwykłą mikołajową machinę ze skomplikowanym mechanizmem działania. Jak się domyślacie pracę utrudnia mu Findus, który cały czas chce mu towarzyszyć. Aby utrzymać sprawę w tajemnicy Pettson przekonuje kotka, że obmyśla plan budowy podkładarki drewna do pieca. Praca tak bardzo pochłania Pettsona, że Findus czuje się samotny i opuszczony. W domu zaczynają dziać się ciekawe i trochę tajemnicze rzeczy. Findusa co jakiś czas odwiedzają niezwykli mali goście. Jakie będzie zakończenie? Czy Findusa odwiedzi w końcu Mikołaj? I co takiego się wydarzyło,  że Pettson „po raz kolejny musiał przyznać, że czasem dzieją się rzeczy, których nie można wyjaśnić. Pozostaje tylko cieszyć się, że było się świadkiem takich cudów“ ?

Książka ma piękne albumowe wydanie. Uroku dodają jej ilustracje zdolnego autora, a jej budowa (24 rozdziały) sprawia, że można ją czytać po kilka stron przez cały Adwent.

image004image010image011image012image013image014image015image016image017image018image019

Goście na Boże Narodzenie, Sven Nordqvist

goscie_na_boze_narodzenieKsiążkę można (jak i wiele innych pana Nordqvista) pochłonąć na raz. Przygody staruszka Pettsona i kota Findusa są bowiem tak zwariowane, a fabuła tak wciągająca, że Wasze dzieci zapewne będą prosić o jeszcze i pytać: Co było dalej?

Tym razem akcja rozgrywa się w zimowej, śnieżnej aurze. Zbliża się Boże Narodzenie. Kot Findus niespokojnie dopytuje o świąteczne przygotowania. Nie może się doczekać strojenia choinki, przygotowywania potraw na Święta i oczywiście prezentów.

Niestety… w trakcie wyprawy do lasu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w którym staruszek Pettson łamie nogę i nie może chodzić. W powietrzu wisi więc ponura atmosfera. Szykują się święta bez pieczenia pierniczków, bo ciasto leżakujące w spiżarce w tajemniczy sposób „się skurczyło”. 😉 Bez choinki, bez kaszy, szynki i marynowanego suszonego dorsza, o których marzy Findus. 

Nic jednak nie jest przesądzone. Choinkę można „zrobić” z tego, co się znajdzie w domu, a w kupieniu smakołyków ktoś może pomóc. Od czego są sąsiedzi? Z ich pomocą Święta Bożego Narodzenia mogą stać się wyjątkowe.

Czy tak się stało w domu Pettsona i Findusa? Koniecznie przeczytajcie!

image020image021image022image023image024image025image026image027image028image029image030image031image032image033image036

Zaproście na Święta Findusa i Pettsona!

Martyna

 

 

Niezwykły Święty Mikołaj,

Autor: Sven Nordqvist

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wiek czytelnika: 3+

Goście na Boże Narodzenie

Autor: Sven Nordqvist

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wiek czytelnika: 3+

 

***

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jedna książka na cały rok – Findus na każdy miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *