W księgarniach znajdziemy wiele ładnych, ciekawych , mądrych książek dla dzieci. Ta jednak w pełni zasługuje na to, by ją wyróżnić określeniem „niezwykła”. Dlaczego? Zaraz Wam wszystko opowiem.

Niezwykła księga owadów

Bart Rossel / il. Medy Oberendorff

Książka ma format atlasu. Tekst pisany jest współczesną czcionką – prostą, o niejednorodnej wielkości. Autorzy określili ją mianem „eleganckiego liternictwa” – rzeczywiście jest całkiem elegancko,  tekst wydaje się też bardziej dynamiczny.

Ilustracje

Ilustracje są realistyczne. Chciałabym napisać „piękne”, jednak jest to trochę ryzykowne stwierdzenie. Skrzydła motyla, paproć, czy oblegany przez mrówki pąk róży naprawdę zachwycają, jednak rysunki pokazujące larwę mrówkolwa, czy padlinożerców w akcji nie dają już tej przyjemności… Piękno artystyczne połączone  z brzydotą natury. Niezwykły miks, który utrwala obrazy w pamięci na długo.

Treść

Jest ciekawie. Jest z błyskotliwie. Autorom nie brakuje czarnego poczucia humoru. Przeczytajcie fragment poświęcony skorkom! Dodam tylko, że przed lekturą wiedziałam o tym, że szczypawka jest bardzo troskliwą opiekunką, ale dopiero  Niezwykła księga… ukazała zwyczaje tych owadów w pełnym świetle:

Skorki nie są zwierzętami społecznymi, żyją samotnie. Dlatego tak niezwykłe jest , że troszczą się o swoje dzieci. Matka nie tylko strzeże jajeczek, lecz także je czyści i chroni przed grzybami. Kiedy wylęgają się małe nimfy, codziennie przynosi im pożywienie. Nie byłoby w tym być może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że te nimfy mogą świetnie same o siebie zadbać.

Mimo to mama je karmi.

Robi tak, bo w przeciwnym razie nimfy pozjadałyby siebie. […]

Przed opuszczeniem gniazda te słodziaczki dostają na koniec jeszcze prezent pożegnalny od matki. Wszystkie nimfy mogą zjeść mamusię. 

[…] Naukowcy nazywają to matryfagią, czyli „zjadaniem matki” (matter = maka, fagia=zjadanie). Zjadanie matki jest zjawiskiem częstym wśród pająków, ale rzadkim u owadów.

Przyroda w książce nie jest  (tylko) barwna i puchata. Jest prawdziwa, a to oznacza, że jest w niej miejsce na brutalność, obrzydliwości, śmierć. Spójrzcie na ilustrację ze stopami. To tekst z historią chińskiego detektywa z XIII, który dzięki muchom odkrył, kto stoi za morderstwem w pewnej wiosce…

Kategoria wiekowa

Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, że jest to książka dla dzieci w wieku 6-10 lat. Wszystko zależy od dziecka, wydaje mi się jednak, że jest to lektura dla starszych dzieci. Może gdyby nie strona opisująca wyjaśnienie zagadkowego morderstwa, zgodziłabym się, że można zacząć z sześciolatkami. Fragmenty oczywiście nadają się nawet dla trzyletniej Heli, całość jednak powiedziałabym, że jest bliżej kategorii 7/8+ (bez górnego limitu – dla mnie, osoby dorosłej była to, naprawdę ciekawa lektura, więc tym bardziej dla będzie ok dla nastolatka).

Książka opowiada słowem i obrazem o zachwycającym świecie owadów w sposób ciekawy, przystępny, czasem przewrotny, ale nie pozbawiony wyrafinowania.

P o l e c a m, zwłaszcza tym, którzy mają w domu małych entomologów amatorów

🦋🐞🐜🐝🦗🐛🦟

 

Niezwykła księga owadów

Bart Rossel / il. Medy Oberendorff

Nasza Księgarnia, 2019

Liczba stron: 96

Spis rozdziałów:

Kształty i rozmiary;Samoobrona dla zaawansowanych; Mrówka to superzwerzę; Niecne sztuczki; Wokół miłości; Idealne mieszkanie; Pożyteczni, paskudni i prawdę mówiąc, po prostu uciążliwi przyjaciele.

 

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *