„W środku lasu, na porośniętej mchem polanie, znajdowała się stara studnia. (…) Na dnie starej, wyschniętej studni mieszkał Nikt. Nie wiadomo, skąd się tu wziął. Po prostu był i już. Nie opuszczał nigdy swojej kryjówki i chyba nawet nie wiedział, że istnieje coś poza nią. Studnia była całym jego światem”. Tak zaczyna się historia Nikta, który siedzi w studni przekonany, że oprócz skrawka nieba widocznego w górze nie istnieje nic innego. Pewnego ranka do studni zagląda gość z rudą czupryną – Zielny. Odtąd już nic nie będzie takie samo.

IMG_0664

Książka Zielony i nikt Małgorzaty Strzałkowskiej to głęboko poruszająca filozoficzna historia. Trochę tu o samotności, trochę o przyjaźni, o pokonywaniu strachów i słabości. Dla mnie Zielony i Nikt jest doskonałym odzwierciedleniem słów „Pomóż mi zrobić to samodzielnie”. Nikt siedzi osamotniony w studni aż pewnego dnia zagląda do jego samotni Zielony. Tylko jak się wydostać na zewnątrz?

Zielony jest przygotowany na trud i przeciwności. Gdy Nikt z obawą w głosie mówi: Przecież nie dasz rady mnie wyciągnąć!, nowo poznany przyjaciel nie mówi, że da radę. Owszem, zapewnia Nikta, że będzie go asekurował, jednak nie twierdzi, że zrobi to za niego. To Nikt musi włożyć wysiłek, by wyjść. Zielony pomaga, by Nikt samodzielnie wydostał się na zewnątrz. Jakie to piękne!

Z tej książki płynie wiele mądrości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. O uroku stanowią także ilustracje Piotra Fąfrowicza. Trochę mroczne, tajemnicze… Niewątpliwie są dodatkowym walorem książki.

image007

image006image009image010image011image014image015image016image017image018

Zielony i nikt to książka uhonorowana wieloma nagrodami: Duży Dong 2009 w konkursie Polskiej Sekcji IBBY, Zielona Gąska 2009 w konkursie Fundacji Zielona Gęś im. K. I. Gałczyńskiego, Biały Kruk 2011 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. W 2010 roku „Zielony i Nikt” został także wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Zielony i nikt

Wydawnictwo Bajka 

Autorka: Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje: Piotr Fąfrowicz

Wiek czytelnika: 5+ (moim zdaniem), na stronie Wydawnictwa 8+

Zielony i Nikt ma kontynuację w kolejnych książkach: Zielony, Nikt i Ktoś oraz Zielony, Nikt i Gadające Drzewo 

Jeśli jesteście wielbicielami twórczości Małgorzaty Strzałkowskiej to być może zainteresuje Was informacja, że już wkrótce odbędzie się benefis autorki. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

benefis_M_S-002
źródło: Qlturka.pl

Pozdrawiam,

Martyna

***

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *