Co

Pamiętacie Doktora Dollitle i jego zwierzęta? To książka, która podbija serca kolejnych pokoleń czytelników. Cóż, doktor Dolittle to postać naprawdę wyjątkowa – w końcu potrafił rozmawiać ze zwierzętami! Jak się okazuje, nie on jeden posiadał taki dar. Jeśli choć trochę podobają się Wam historie o zwierzętach, lubicie sekrety i… domki na drzewach to musicie poznać Misię – bohaterkę serii książek dla kilkulatków pt. Misia i jej mali pacjenci.

image012

image007

image015Misia to sympatyczna siedmiolatka, której w codzienności towarzyszą kochający rodzice. I nie byłoby w życiu Misi pewnie nic niezwykłego, gdyby nie pewna skrywana tajemnica. Zna ją tylko dziadek Misi i jej wierny czworonożny przyjaciel – terier Popik. Oni wiedzą, że w domku na drzewie Misia nie bawi się w weterynarza, lecz ma gabinet weterynaryjny z prawdziwego zdarzenia.

Oprócz piegów na nosie i miedzianej czuprynki zebranej w śmieszne koczki Misia, podobnie jak doktor Dolittle, rozumie mowę zwierząt i potrafi się z nimi komunikować. Dziewczynka wykorzystuje tę zdolność w mądry sposób – w swojej Lipowej Klinice na drzewie pomaga zwierzętom, które potrzebują pomocy. Leczy wróble, jeże, wiewiórki i inne zwierzaki, które potrzebują fachowej pomocy. Co  bardzo istotne, dziewczynka działa w sposób mądry- nie zabiera dzikich zwierząt do lecznicy, jeśli może pomóc im w inny sposób. Ratując pisklę sowy Misia tłumaczy swojemu przyjacielowi Popikowi – Nie, Popiku. Nie możemy zabrać tej małej sówki do lecznicy. Tu jest jej dom i rodzice zapewne nadal ją karmią. Na szczęście rany nie są duże i szybko powinny się zagoić. Dobrze byłoby jednak je zdezynfekować…

To, co wyróżnia dziewczynkę to przede wszystkim ciepło i serdeczne podejście do zwierząt. Na co dzień Misia nie sprawia kłopotów – jest pogodna, uczynna i serdeczna. Myślę, że z powodzeniem może stać się wzorem do naśladowania dla kilkuletnich dziewczynek.

A dlaczego nie chłopców? – spytacie. Naszym zdaniem Misia to postać „dziewczyńska”, bohaterka, z którą mogą identyfikować się dziewczynki w wieku 4-7 lat. Choć Misia nie nosi różowych sukienek i nie bawi się lalkami to w naszym odbiorze książka jest stworzona z myślą o dziewczynkach. Może, gdyby nie ilustracje… To one dodatkowo uwydatniają tę dziewczyńskość – są słodkie, lukrowane i cóż… mało męskie. Zresztą zerknijcie i oceńcie sami. Może Wam przypadną do gustu.

image001image002image003image006

 

DSC_9066DSC_9060DSC_9055DSC_9086

Dla naszych córeczek książki o Misi są jeszcze za poważne, sięgniemy po nie dopiero za kilka lat. Jednak już teraz staramy się uwrażliwiać dziewczynki na świat przyrody. Na spacerze, w lesie, w parku zwracamy uwagę na stworzonka małe i większe. Z uwagą przyglądamy się mrówkom, motylom czy wiewiórkom.

DSC_9052IMG_0802

A książki o Misi bardzo polecamy. To mądre historie z pozytywnym zakończeniem – idealne do czytania na dobranoc lub w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Martyna&Magda

 

Seria: Misia i jej mali pacjenciimage010

 

Niespodziewani goście i Weterynarz z Kliniki Lipowej

 

Autorka: Aniela Cholewińska-Szkolik
Ilustracje:  Agnieszka Filipowska
Wydawnictwo: Zielona Sowa, 2017
Wiek czytelnika: 4+
Cena: około 20 złotych każda

 

 

 

 

Za książki do recenzji dziękujemy portalowi czasdzieci.pl.

 

 

 

***

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

 
Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *