Wachlarz dziecięcych zainteresowań jest bardzo szeroki i sądzę, że pewnego dnia każdy rodzic zostaje zaskoczony pytaniem, na które niekoniecznie zna odpowiedź. 😉

Jak to dobrze, że seria Biblioteczka Montessori poszerza się o kolejne tytuły. Jeśli Wasze dziecko pewnego dnia przyjdzie i zapyta: Mamo/tato, jak wygląda kowalik? albo Jaki ptak zgubił to piórko? to nie musicie zawodowo zajmować się ornitologią. Z pomocą przychodzi świetny i bardzo rozbudowany zestaw pomocy inspirowanych metodą Montessori – Ptaki Europy.

🐦🐦🐦

Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy

W pudełku z solidnego kartonu znajdują się:

  • 105 kart edukacyjnych z kolorowymi rysunkami tj. karty trójdzielne z ptakami i ich nazwami, karty z piórami wybranych ptaków oraz karty z nazwami siedlisk,
  • poradnik obserwatora ptaków,
  • książeczka z opisami popularnych ptaków europejskich,
  • dostęp do aplikacji z odgłosami wybranych ptaków.

źródło zdjęcia: Egmont.pl

Zestaw kart przedstawia 30 ptaków europejskich i po rozłożeniu wszystkich elementów jest naprawdę imponujący.

Dzięki kartom możemy precyzyjnie nazywać ptaki i podzielić je na kategorie według siedlisk. Przyznaję, że brakuje mi wiedzy z zakresu ornitologii, więc prawidłowe ułożenie wszystkich kart było dla mnie niemałym wyzwaniem. Owszem, nie miałam trudności w rozpoznaniu sójki czy kowalika, ale nad szczygłem lub płomykówką musiałam trochę pomyśleć. Przez chwilę poczułam się jak uczennica, która ma przed sobą nową, nieznaną pomoc – to bardzo pouczające doświadczenie.

Oprócz klasycznych kart trójdzielnych (podpisany wizerunek ptaka, wizerunek bez podpisu i kartonik z nazwą ptaka) mamy karty z nazwami siedlisk i karty z piórami wybranych ptaków. Każdego ptaka możemy zatem sklasyfikować według jego siedliska (parki i ogrody, tereny uprawne, lasy, tereny podmokłe lub wybrzeże), a do niektórych ptaków możemy dopasować pióra. Z tyłu karty są oznaczone (kontrola błędu), więc po ułożeniu dziecko może sprawdzić, czy dobrze je dopasowało.

Do zestawu dołączone są dwie książki niewielkich rozmiarów.

Może skorzystać z nich dziecko lub dorosły, który pracując z dzieckiem chciałby posiłkować się sprawdzonymi informacjami. Pierwsza z nich to poradnik obserwatora ptakówmamy tu szkicownik, w którym możemy narysować napotkane ptaki, zapisać datę i miejsce. W drugiej książce przeczytamy porady ogólne dotyczące tego, jak pracować z zestawem oraz wskazówki dotyczące obserwacji ptaków np. jak zbudować budkę lęgową. Znajdziemy tu także szczegółowy opis każdego ptaka z podziałem na siedliska.

🐦🐦🐦

Jak korzystać z zestawu Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy?

Klasycznym rozwiązaniem będzie praca z kartami inspirowana metodą Montessori czyli lekcja trójstopniowa. Cały zestaw zawiera jednak tak wiele elementów, że korzystanie ze wszystkich jednocześnie będzie z pewnością przytłaczające dla przedszkolaka (zestaw jest dedykowany właśnie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym).

Na początek najlepiej jest wybrać kilka kart (2-3 nowe pojęcia) i od tego zacząć przygodę z nowym tematem (tu ornitologia). Wówczas możemy rozszerzać pracę o inne związane tematycznie aktywności – zajrzyjcie np. tutaj. Pracując z tym zestawem możemy dopasować karty, nazywać ptaki, wysłuchać ich odgłosów, a potem pójść na spacer, z którego być może przyniesiemy jakieś pióro. Zestaw w całości z pewnością zainteresuje uczniów szkoły podstawowej. Wszystko zależy od tego, co dalej zrobimy z tym tematem i jakie aktywności zaproponujemy.

Możemy też zacząć od zupełnie innej strony – np. wyjść na spacer do parku lub lasu, by tam obserwować jakiegoś wybranego ptaka – przyjrzeć mu się, posłuchać jego śpiewu, nazwać (jeśli to potrafimy). Starsze dzieci mogą oczywiście skorzystać ze szkicownika i  utrwalić na papierze, to co zobaczyły. Po powrocie do domu spróbujmy odszukać napotkanego ptaka w zestawie kart i dowiedzieć się o nim nieco więcej z dołączonej do zestawu książki. My mamy taki plan na obserwację dzięcioła. 🙂

 🐦🐦🐦

Ciekawym rozszerzeniem pracy z kartami będzie z pewnością książka z ćwiczeniami.

Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody zawiera strony, które dotyczą ptaków. Jeśli dziecko jest zainteresowane tą tematyką to spodoba mu się wykonanie ptasiego mobilu lub poszukiwanie prawdziwych ptasich gniazd. Ta aktywizująca książka nie jest nowością wydawniczą – ukazała się kilka miesięcy temu, a więcej niej przeczytacie tutaj.

Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy

Wydawnictwo Egmont 2019

Autorka Ève Herrmann

Ilustratorka Roberta Rocchi

Zestaw kupicie tutaj.

Ściskam,

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *