Mam w domu spory stosik książek na temat pedagogiki Montessori. Na mojej półce są „Domy dziecięce” Marii Montessori, kilka pozycji dotyczących Montessori w przedszkolu i szkole, książki o Montessori skierowane do nauczycieli pracujących tą metodą. W czasach, kiedy pracowałam jako nauczycielka lubiłam do nich zaglądać, by na nowo zapałać energią do działania. 🙂

Od ponad dwóch lat zostaję w domu, by być nauczycielką życia dla mojej córki. W naszej codzienności staram się korzystać z zasobów pedagogiki Montessori, ale czasem mam wrażenie, że pomimo wielu lat pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym brakuje mi pomysłów (a może impulsu do działania?) na ciekawe spędzenie czasu z moją  córką. W takich chwilach myślę, sobie, że przydałby się gotowy spis pomysłów na pracę z dzieckiem w domu. Taki, by móc po niego sięgnąć bez chodzenia na kursy i przeszukiwania stron internetowych.

Jasne, że w internecie jest mnóstwo inspirujących miejsc, do których zaglądam! Chociażby tutaj lub tutaj znajdziecie sporo pomysłów jak wdrażać metodę Montessori w codziennym życiu. Osobiście jednak lubię zajrzeć do papierowej książki. Wziąć z półki, usiąść na chwilę z kawą i po przeczytaniu kilku stron „mieć pomysł na pracę”. 🙂 Od kilku dni tych pomysłów mam nawet 100, bo na naszej półce rozgościł się wyjątkowy montessoriański poradnik dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

🌺🌺🌺

Poradnik – to nie brzmi zbyt dobrze?

Jeśli nie przepadacie za poradnikami, jest szansa, że ta książka sprawi, że zmienicie zdanie. 🙂 Nie wyczytacie tutaj „złotych rad wychowawczych”, za to znajdziecie  aż 100 pomysłów (niektóre uwiecznione na zdjęciach) na ciekawe zajęcia z dziećmi inspirowane metodą Montessori. Te pomysły są nie tylko spisane. Autorka krok po kroku tłumaczy, jakimi materiałami i aktywnościami możemy posłużyć się, by pomóc dziecku w zrozumieniu otaczającego świata.

Zajęcia i doświadczenia zaproponowane w tej książce mają na celu skłonienie dziecka do obserwowania otoczenia przez eksperymentowanie. To zaproszenie do otwarcia na świat.

Niewiele wiesz o Montessori? Koniecznie przeczytaj wstęp!

Oprócz inspirującego spisu zajęć dla dzieci książka została opatrzona wstępem, który jest bardzo istotny, szczególnie dla tych wszystkich, którzy spotykają się po raz pierwszy z pedagogiką Montessori lub słyszeli o niej niewiele.  Jeśli dopiero zaczynacie swoją montessoriańską przygodę  koniecznie przeczytajcie tę część, bo znajdują się w niej informacje potrzebne do pracy tą metodą w domu (oczywiście w wersji „skondensowanej”). 

Przeczytamy tu między innymi, o tym, że zanim zaprezentujemy pomoc dziecku należy zrobić próbę lub, że inicjatywa nie należy do rodzica.

(…)to do dziecka należy inicjatywa, czego będzie się uczyć, a uczenie się polega na działaniu.

Jest też kilka słów o lekcji trójstopniowej i kartach edukacyjnych Montessori.

W dalszej części książka została podzielona na działy:

 • Geografia
 • Świat roślin
 • Świat zwierząt
 • Fizyka
 • Czas

Każdy z działów zawiera około 20 pomysłów na aktywności. Są to czynności do wykonania w domu lub na zewnątrz, bardzo często są zachętą do bezpośredniego kontaktu z naturą. Wymagają manipulacji, doświadczania i obserwacji (np. obserwacja przyrody, tworzenie albumów, nazewnictwa fauny i flory, pór roku). Ten podział sprawia, że książka jest przejrzysta i bardzo przyjemnie się ją przegląda. Jest naprawdę bardzo inspirująca. 🙂

🌺🌺🌺

Książka to inspirujące pomysły i zachęta do pracy

Choć 100 pomysłów… jest bogatym zbiorem podpowiedzi na mądre aktywności, to chcę wyraźnie zaznaczyć, że nie zawiera gotowych pomocy do pracy z dzieckiem. Tytuł jasno mówi, że są to pomysły na odkrywanie świata. Książka jest zatem dokładnie tym, co mówi okładka – spisem pomysłów, krótkich scenariuszy. O przygotowanie otoczenia, pomocy rozwojowych musi zatroszczyć się rodzic. Nie znajdziecie tu kart pracy do kserowania, ani odnośników do sklepów z materiałami rozwojowymi.

 

Według mnie książka jest skierowana przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy chcą w ciekawy sposób pokazywać swoim dzieciom otaczający je świat. Jako nauczyciela Montessori dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczestniczyłam w kursach, dzięki którym poznałam większość (jeśli nie wszystkie) z pomysłów, które proponuje autorka. Mimo to chętnie zaglądam do tego poradnika, aby się zainspirować do pracy z córką. To dla mnie takie małe przypomnienie i zachęta do działania. 🙂

 

 

Biblioteczka Montessori. 100 pomysłów, jak odkrywać świat

Tekst i ilustracje: Eve Hermann

Wydawnictwo: Egmont 2018

Seria/cykl: BIBLIOTECZKA MONTESSORI

Książkę kupicie tutaj.

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
0

2 komentarze

 1. Książka zapowiada się obiecująco😍 Jakie jeszcze publikacje Pani proponuje, które ułatwią wprowadzanie tej pedagogiki w domu? Sama jestem nauczycielem, ale aktualnie towarzyszę mojemu rocznemu synkowi. Na razie korzystam z dobrodziejstw internetu i czytam „sekrety dziecinstwa”.

  Porannakafka
  1. W podobnej tematyce są jeszcze dwie książki, które mam u siebie: „Metoda Montessori w domu” Delphine Gilles Cotte oraz „Naucz mnie samodzielności” Maja Pitamic. Obie są przydatne i pouczające, choć nie tak pięknie zilustrowane, jak „100 pomysłów…”. Pozdrawiam! 🙂

   Sasanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *