O zestawach edukacyjnych z serii Biblioteczka Montessori pisałyśmy już kilka razy. Niedawno na blogu pojawiły się Ptaki Europy i Anatomia. Wcześniej Ogród, Flagi Świata i Przyroda.

Czas na gwiazdy i planety. Czas poznać kilka mechanizmów rządzących wszechświatem. Astronomią fascynują się bowiem nie tylko naukowcy. Pytania o ciała niebieskie i chęć zrozumienia zjawisk zachodzących poza Ziemią pojawiają się w głowach już kilkuletnich dzieci. Biblioteczka Montessori. Astronomia to zestaw materiałów, który został przygotowany w taki sposób, by tę skomplikowaną dziedzinę wiedzy, jaką jest astronomia, bez przeszkód mogły zgłębiać nawet przedszkolaki.

Biblioteczka Montessori. Astronomia

W zestawie znajdują się:

– obrotowa mapa nieba,
– przewodnik po gwiazdozbiorach,
– książeczka opisująca główne ciała niebieskie,

– 60 kart edukacyjnych: karty kontrolne (obrazek + nazwa); karty z samymi obrazkami; karty z podpisami;  karty definicyjne do dopasowania do obrazka

źródło zdjęcia: egmont.pl

W książeczce opisującej główne ciała niebieskie znajdziemy również  takie zagadnienia jak: siła grawitacji, prędkość obrotu planet, ruchy Ziemi, promieniowanie słoneczne.  Dzięki temu dziecko poznaje niektóre mechanizmy rządzące wszechświatem. Wyjaśnieniom towarzyszy opis kilku prostych eksperymentów

Jest też kilka propozycji na aktywności z wykorzystaniem zestawu. Każda z aktywności jest opisana w przystępny sposób, ułatwiający dopasowanie działania do poziomu wiedzy i wieku dziecka.W porównaniu z innymi pakietami Biblioteczki Montessori mamy tutaj pewną nowość w postaci  kart definicyjnych. Dzięki nim dziecko może wskazywać ciało niebieskie na podstawie definicji. Możemy wykorzystać je do gry w zagadki. 

W Przewodniku po gwiazdozbiorach znajdziemy kilka gwiazdozbiorów naszego nieba na półkuli północnej, jak też kilka ważnych gwiazd, które je tworzą.

Książeczka zachęca do wyruszenia na nocne obserwowanie gwiazd. Przeczytamy tu kilka porad związanych z taką wyprawą. Przewodnik to także notatnik – na granatowych stronach można rysować białą kredką i zapisywać obserwacje.

Mapa nieba (z tektury z plastikową, ruchomą częścią) przedstawia nocne niebo w ciągu całego roku na półkuli północnej. Umożliwia obserwowanie gwiazd zgodnie z porami roku. Krótka instrukcja posługiwania się mapą znajduje się w Przewodniku po gwiazdozbiorach.

Zestaw w pełni wykorzystają dzieci w wieku wczesnoszkolnym (myślę, że to kategoria wiekowa 5/6+) choć oczywiście, elementy mogą zainteresować też dużo młodszych odkrywców. Helenie (3l.) najbardziej spodobały się… ozdoby do posypywania, które niestety nie są częścią Biblioteczki… 😉  Astronomia musi na nas jeszcze poczekać 🙂

Jeśli macie w domu małego badacza kosmosu, to z pewnością przypadną Wam do gustu również te propozycje:

Figurki planet i Słońca SAFARI (klik)

Kosmiczne puzzle podłogowe XL PEPITO PL (klik)

pepito.pl

Puzzle drewniane Niezła Faza STUKA PUKA (klik)

stukapuka.com

 

Układ słoneczny – plus planety SKUMAJ TO (klik)

skumajto.pl

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *