Dzisiaj dwie nowości z naszej biblioteczki. Obie skierowane są raczej do dzieci z kategorii wiekowej 4+.

Pierwsza to klasyk – przygody sympatycznego psiaka, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Druga książka to radosna podróż dookoła świata, w którą zabiorą nas dzieci – Iga, Gutek i ich piesek Globus.

Reksio. Niezawodny przyjaciel.

Na początku myślałam, że główną zaletą tej książki jest…. fakt, że mam ogromny sentyment do tytułowego bohatera. Kto przecież nie zna sympatycznego psiaka Reksia z lat własnego dzieciństwa? To miłe, że Hela  może poznawać te same postaci, przygody podobne do tych, które towarzyszyły mi prawie trzydzieści lat temu, kiedy jako mała dziewczynka oglądałam „dobranocki”. Szybko się jednak okazało, że ta książka to coś więcej niż sympatyczna historyjka dla maluchów, która łączy kolejne pokolenia.

 Adaś postanawia zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt i urządza zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Wraz z Reksiem wyruszają autobusem do schroniska.   Niestety  piesek przez przypadek wysiada na niewłaściwym przystanki i się gubi. Reksio postanawia poszukać swojego opiekuna w schronisku. Trafia tam, ale ląduje w boksie z innymi zwierzętami i… uświadamia sobie, że nie każdy ma w życiu tyle szczęścia – kochanego opiekuna, przytulny dom…

Reksio się gubi i po wielu perypetiach odnajduje – tak mogłaby wyglądać ta historia. Ale ta opowieść to coś więcej niż tylko przygoda Reksia. Ta książka to lekcja empatii, książka która uczy spoglądać na życie nie tylko przez pryzmat swoich życiowych problemów i rozterek

Reksio posmutniał. Nie martwił się już o to, że Adaś go nie odnajdzie. Miał pewność, że jego przyjaciel wkrótce zjawi się w schronisku. Było mu przykro z powodu Łatka, Ciapka, Rity oraz innych kotów i psów ze schroniska.

Książka może stać się fajnym pretekstem i wstępem do rozmowy o wolontariacie i pomaganiu, nie tylko zwierzętom, ale każdemu słabszemu i potrzebującemu.

To MY Dzieci Świata

Kolejna ciekawa propozycja od grupy wydawniczej Publicat. Książka to jedna wielka podróż przez kontynenty i różne kraje. Zabierają nas w nią rodzeństwo – Iga i Gutek i ich pies Globus. Odwiedzamy razem Anglię, następnie  Skandynawię, Włochy, Brazylię. Udamy się  na Arktykę, do Japonii, Peru, Egiptu, Indii, Hiszpanii, Polinezji, Australii, Francji, Niemiec, Kenii, Stanów Zjednoczonych, na Madagaskar, do Meksyku, Rosji, Mongolii, Grecji, Czech, Chin, Turcji, Sudanu, Izraela, Iranu i Chorwacji.

To będzie podróż długa i pełna wrażeń! Dzięki niej zetkniemy się z wachlarzem kultur, jest to jednak różnorodność podpatrzona z perspektywy dzieci.  Nie brakuje tutaj charakterystycznych dla danych państw znanych postaci, pojawiają języki obce, symbole, wydarzenia, ważne zabytki i zwierzęta. Jednak na kolejnych kartach książki znajdziemy przede wszystkim bawiące się dzieci. Ich wygląd i sposób spędzania czasu jest różny, ale… tak na prawdę wszystkie są do siebie w jakiś sposób podobne. Iga po powrocie mówi do mamy: Zaprzyjaźniliśmy się z dziećmi z całego świata, bo one są takie same, jak my, tylko czasem inaczej wyglądają!  

Przecież dzieci na całym świecie mają podobne potrzeby i marzenia!

Książka jest pełna ciekawostek, nie brakuje nawiązań do historii i literatury – pojawiają się postaci z bajek, baśni, mitów i legend, a wszystko w bardzo humorystycznej odsłonie. Na wklejkach znajdziemy dodatkowe zadanie  – odnaleźć w książce wybrane postaci.

Moim daniem całości brakuje tylko map kontynentów i całego świata – fajnie by było móc odszukiwać omawiane miejsca i śledzić trasę podróży Igi, Gutka i Globusa.

Tytuł: Reksio. Niezawodny przyjaciel

Autor: Maria Szarf

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2018

🐕🐈🐕 🐕🐈🐕

Tytuł: To MY dzieci świata

Autor: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo: CED

Rok wydania: 2018

Link do strony wydawnictwa: tutaj

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Jeden komentarz

  1. Z ogromną przyjemnością czytamy takie wpisy, jak ten! 🙂 Istnieje mnóstwo ciekawych tytułów dla najmłodszych czytelników, a te z pewnością do nich należą. Polecamy szczególnie „To MY dzieci świata”, które uczą, bawią i mogą zainspirować na tyle, że mały czytelnik stanie się również małym podróżnikiem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *