To ten typ książki, który albo się od razu pokocha, albo… no albo zupełnie odwrotnie, zachwyty nad nią wydadzą nam się zupełnie niezrozumiałe.

Książka Włosy (podobnie z resztą jak i cała seria Moje Ciało od Wydawnictwa Tako) ma swoich zagorzałych fanów, ale nie brakuje też tych, którzy nie rozumieją jej fenomenu.

Myślę, że istotnym powodem tego podziału są ilustracje. Nie każdy polubi ten styl – kreskówkowy, z mocnymi konturami i ograniczoną kolorystyką, no i sporą dawką poczucia humoru. Ja jednak należę zdecydowanie do pierwszej grupy – tych zachwycających się książkami Gen-ichiro Yagyu.

Lekko i zabawnie, ale bez infantylizmu seria Moje Ciało opowiada dzieciom o tym jak funkcjonują różne części naszego organizmu.

 Włosy

Gen-ichiro Yagyu

 

Szósta część serii (wcześniej ukazały się: Strupek, Piersi, Pępek, Dziurki w nosie, Zęby, Stopy) poświęcona jest włosom. Narratorem w książce jest mały chłopiec.  Przypatruje się różnym fryzurom i sposobom układania włosów na głowie, zadaje pytania o zarost i brwi, włosy w nosie, meszek na przedramionach. Ważną część stanowi zabawna rozmowa z dziadkiem o łysinie. Jaką funkcję pełnią włosy na głowie i co się dzieje, gdy ich zabraknie?

W książce nie został pominięty temat dojrzewania.

Kiedy dorastacie, wasze ciała dojrzewają, a w miejscach intymnych pojawiają się włosy.

W ten sposób dochodzimy do drugiego powodu, dla którego książka może budzić wątpliwości u dorosłych. Czy TEN temat rzeczywiście powinien być poruszany? Czy to nie jest za wcześnie?

I żeby nie było – takie pytania usłyszałam od… własnego męża, który przeglądając książkę, natrafił na powyższą ilustrację i poczuł się niepewnie.

Jaka była moja odpowiedź?

TAK! To jest jak najbardziej w porządku, by z czterolatkiem rozmawiać o dojrzewaniu. I takie książki są potrzebne, pod warunkiem oczywiście, że ich treść i forma będą dostosowane do wieku dziecka.

Książka Włosy  porusza ten temat krótko, z odpowiednią delikatnością i bezbłędną lekkością.

Naprawdę nie ma powodów, by go unikać rozmów o  dojrzewaniu – w końcu  jest to naturalna kolej rzeczy, część naszego życia. Czekanie z TYMI tematami, aż dziecko podrośnie, często kończy się tym, że dziecko znajduje sobie inne źródło wiedzy – np. rówieśników, czy media. Stwarzanie atmosfery tabu nie pomaga w budowaniu silnej relacji, która daje dziecku pewność, że może zwrócić się do nas z każdą trudnością, wątpliwością i pytaniem.

 

Takich tematów nie ma się co bać! Tylko sięgać po książki i czytać 🙂

Pozdrawiam! M.

 

 

Tytuł: Włosy

Seria: Moje Ciało

Autor: Gen-ichiro Yagyu

Ilustracje: Gen-ichiro Yagyu

Wydawnictwo: Tako

Kategoria wiekowa: 4+

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *