Okładki i wnętrza tych książek zdobią urocze,  a jednak realistyczne ilustracje. Ich niewielki format sprawia, że łatwo je zabrać na krótsze i dłuższe wyprawy. Napisane są dosyć prostym językiem, duża przejrzysta czcionka zachęca starsze dzieci do samodzielnego czytania – kategoria wiekowa dla tych książek jest dosyć rozpięta – fajnie sprawdzą się dla dzieci w wieku 3 – 9 lat.

Znacie już serię Młodzi Przyrodnicy? Niedawno ukazały się kolejne cztery tytuły. Oto one:

Leśne stworzenia

Emily Bone / il. Maribel Lechuga

Spoglądasz na śpiącą orzesznicę z okładki i nie możesz powstrzymać się przed komentarzem stylu „ojej” lub „ojoj”. No sama słodycz, prawda? Jednak nie wszystkie zwierzęta słodko sobie drzemią… Las to miejsce, gdzie sowy i jadowite żmije polują na drobniejsze zwierzęta, można natrafić na gniazdo os, a samiec niedźwiedzia może atakować młode niedźwiadki. 

Las jest nie tylko pięknym, ale także dzikim miejscem. Niech urocza orzesznica nikogo nie zwiedzie – tutaj rządzą  prawa natury i książka to rzetelnie (choć w bardzo estetyczny sposób) ukazuje.

Kwiaty

Emily Bone / il. Samara Hardy

Z tej książki dowiemy się jak nasiono wyrasta z ziemi. Znajdziemy informacje o rodzajach kwiatostanów i liści. Są przykłady kwiatów rosnących w parkach, ogrodach, na łąkach, nad wodą, w lasach deszczowych i na pustyni. Jest też fragment dotyczący owadów i większych zwierząt korzystających z nektaru i owoców.

Wybrzeże

Emily Bone / il. Cinzia Battistel

Co to jest omułek, jak wygląda mikołajek nadmorski, jak poluje meduza, gdzie gniazdują maskonury – w tej części znajdziemy sporo ciekawostek na temat wybrzeży i wód różnych szerokości geograficznych.

Dzień i noc

Emily Bone / il.Nina de Polonia

Ta książka to opowieść o zwyczajach zwierząt, które prowadzą dzienny lub nocny tryb życia. Podobnie jak przy poprzednich częściach serii, możemy przeczytać tu o mieszkańcach różnych stref geograficznych – są „nasze” borsuki, czy jeże, ale też oposy, lamparty, fenki, czy misie koala.

W książce przeszkadza mi to, że na tej samej rozkładówce pojawiają się zwierzęta z różnych stref – na przykład bobry  i hipopotamy. Może jednak jest to kłopotliwe tylko przy młodszych dzieciach, bo dla starszych oczywiste jest to, że te zwierzaki nie żyją w tych samych środowiskach? Nawet jeśli tak, to wolałabym, by ten podział był bardziej klarowny.

🌿 🌿 🌿

Czekam na Wasze komentarze na temat dzisiejszego wpisu (serio, to bardzo, bardzo fajne otrzymywać informację zwrotną).

Dobre książki dla dzieci i pomysły na aktywności inspirowane naturą znajdziecie również na naszych profilach na Ig. Chodźcie, chodźcie – tam się naprawdę dużo dzieje!

Ig ➡️ Magda  

Ig ➡️ Martyna

 🐾🐾🐾 🐾🐾🐾

Pozdrawiam!

Magda

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *