Wydawnictwo Nasza Księgarnia idzie jak burza! Mamy dopiero marzec, a już zdążyłyśmy się pozachwycać kilkoma pozycjami, w tym puzzlami z ulubionym Puciem i ilustracjami Emili Dziubak i Ewy & Pawła Pawlaków (klik). Dzisiaj kolejna porcja wyśmienitości. Coś dla małych odkrywców, przyrodników i trochę starszych paleontologów. 

Atlas przygód dinozaurów

Autor: Emily Hawkins / il. Lucy Letherland

Przedział wiekowy: 6-10

🌿🌿🌿

Zaczynamy od starszaków – Atlas przygód dinozaurów to książka dedykowana dzieciom w wieku 6-10 l.

Niedawno natrafiłam na poniższy wykres. Kto się najlepiej zna na dinozaurach? No dzieciaki oczywiście!

Wiedza o dinozaurach

Pamiętam, ze gdy pracowałam w przedszkolu nie mogłam uwierzyć w to ile wiedzą pięciolatki na temat tych  prehistorycznych stworzeń. I nie mówię, że potrafiły bezbłędnie wymieniać nazwy, czy pamiętały wagę poszczególnych osobników. Dzieciaki znały tyle ciekawostek, że z pewnością potrafiły „zakasować” niejednego studenta paleontologii 😉

Myślę też, że taka książka w rękach małego fana dinozaurów  to prawdziwy skarb. Atlas zawiera najważniejsze informacje dotyczące życia tych niezwykłych stworzeń, ale serwuje je w sposób bardzo przystępny i lekki.

W środku, jak na atlas przystało, znajdziemy  mapy – całość otwiera mapa świata z zaznaczonymi wybranymi gatunkami dinozaurów, potem mamy podział na  obecnie istniejące kontynenty. Jest też informacja o tym, jak świat wyglądał kiedyś – w końcu ułożenie kontynentów z czasów prehistorycznych różni się od współczesnego! 🦖🦕🦖🦕

W ramach poszczególnych kontynentów, na przykładzie występujących tam gatunków dinozaurów, omawiane są kolejne zagadnienia. Na przykład:

AFRYKA:

  • Współpraca w stadzie.
  • Wędrówka.
  • Nauka samoobrony
  • Organizowanie zasadzki
  • Łowienie ryb

Samica kentrozaura uczy młode samoobrony. Para elafrozaurów od jakiegoś czasu krążyła wokół stada, szukając okazji, by złapać jedno z młodych. Ale dzięki doskonałemu węchowi matka wie, że są blisko. Kiedy łowcy się zbliżają, szybko staje przed dziećmi, przykuca i macha ogonem. Może nim poruszać z prędkością do 50 kilometrów na godzinę i z taką siłą, że zabójcze kolce przebiją nawet najmocniejszy pancerz. Łowcy wiedzą, że zostali pokonani i szybko znikają w poszyciu. Młode oddychają z ulgą – dostały cenną lekcję.

– nauka samoobrony

Znajdziemy tutaj też krótkie notki dotyczące innych stworzeń i  roślin. Stanowią świetnie uzupełnienie obrazu pradawnego świata.

Choć ilustracje Letherland są raczej realistyczne, na każdej rozkładówce znajdziemy humorystyczne akcenty – dinozaura w czapce, albo z siatką na ryby. Zapewne takie wstawki podkręcają zaangażowanie małego czytelnika, ja jednak wolałabym, by ich nie było – osobiście wolę, gdy w tego typu książkach humor zatrzymywał się w warstwie tekstowej, a ilustracje trzymają się rzeczywistości.

🌿🌿🌿

Tysiąc i jedna mrówka

Autor: Joanna Rzezak

Przedział wiekowy: 0-6

(na stronie wydawnictwa jest 0-6, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to karton, tylko papierowa forma wydania )

🌿🌿🌿

Ta książka jest jak spacer po lesie. Ale nie taki zwyczajny, tylko z lupą, blisko ściółki, miedzy liśćmi, po kapeluszach grzybów, za pajęczyną i po futrze niedźwiedzia. Naszymi przewodnikami są mrówki, a nasza wycieczka zaczyna się w ich domu – mrowisku.

Wyprawa to iście edukacyjna! Po powrocie wiedzieć będziemy nie tylko jak zbudowane jest mrowisko,  ale też jak wygląda wyschlik grzebokorożny, ile centymetrów liczy język dzięcioła zielonego i okłady z jakiej rośliny koją ukąszenia i oparzenia 🌿🐜

A czemu „Tysiąc i jedna mrówka„? To zadanie dla spostrzegawczych! Czy wśród wędrujących mrówek potrafisz wypatrzeć tę jedną jedyną w czerwonych bucikach? 🌿🐜 🌿🐜🌿🐜

Książka o przyrodzie, która doskonale łączy artystyczne i edukacyjne walory. Jak dla mnie prawdziwa perełka!

🌿🌿🌿

Roboty przyszłości

Autor: Artur Gulewicz

Przedział wiekowy: 0-6

🌿🌿🌿

Roboty to, podobnie jak dwa poprzednie tytuły Artura Gulewicza, książka interaktywna. Dzięki podziałowi na trzy części czytelnik ma wpływ na ostateczny wygląd ilustracji. KURZOPRECZ, PSOMAT, GASTROROBOT, a może… WIELOTRYB? Jakiego robota potrzebujesz?

Szpachlują, sprzątają, piorą, wyprowadzają psy, przyrządzają jajka sadzone, grają na instrumentach. Potrafią naprawdę wiele! Która funkcja najbardziej by Ci się przydała? Ja chyba wybrałabym tego, który segreguje, pierze i wiesza pranie!

Całość stworzona jest z poczuciem humoru, prowokuje do zabawy. Wykonanie solidne – gruby karton i zaokrąglone rogi sprawiają, że po książkę sięgnąć mogą już najnajmłodsi,  myślę jednak, że największą frajdę, będą miały dzieciaki w wieku 3-6 lat.

Książka pobudza wyobraźnię – inspiruje nie tylko do tworzenia historyjek, którymi bohaterami są maszyny przyszłości, ale również do działania – z pewnością nie jeden maluch po kontakcie z Robotami przyszłości zamarzy o skonstruowaniu jakiejś własnej ciekawej maszyny… 🙂

🦕🐜🤖🦕🐜🤖🦕🐜🤖🦕🐜🤖🦕🐜🤖

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *