Jesień nadchodzi wielkimi krokami. Przypominają o tym pojedyncze żółto-brązowe liście drzew i czerwieniące się korale jarzębiny. Oby była złocista i piękna! Z dużą liczbą kasztanów na ludziki, ale bez ulewnych deszczy, szarugi i zimnego wiatru… Za to z długimi wieczorami na czytanie. 🙂

A co czytać jesienią z dziećmi? Mamy dla Was mały przegląd książek z porami roku w tle.

🍁🍂🍁

Rok w lesie

Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia

Lisy, niedźwiedzie, borsuki, szopy, łasice, dziki, wilki, bażanty, dzięcioł, zaskrońce, żaby, łoś i przeróżne owady zamieszkują pewien las. Bawią się, polują, odpoczywają- żyją swoim życiem, a my możemy je podglądać dzięki dwunastu rozkładówkom. Każda to ten sam fragment lasu z  jego mieszkańcami  w różnych okolicznościach, w zmieniających się warunkach pogodowych, w dzień lub w nocy. W ilustracjach Emilii Dziubak nie można się nie zakochać! <3 My w każdym razie za nimi przepadamy, a o leśnych klimatach książki Rok w lesie pisałyśmy tutaj.

🍁🍂🍁

Jabłonka Eli

Katarina Kruusval, wyd. Zakamarki

Ela to bohaterka Zakamarkowej serii książek, którą namiętnie czytamy już od dłuższego czasu i pod wpływem tego zachwytu powstał na blogu cały tekst o „Elach”. Jabłonka Eli to historia pewnego drzewka. Opowieść o  porach roku i ich wpływie na przyrodę, a także nas – ludzi. I o tym, że nie zawsze łatwo nam zaakceptować wszystkie zmiany, zwłaszcza jeśli jesteśmy mocno przywiązani… Piękna, mądra książka, która może stać się pretekstem do wielu cennych rozmów.

🍁🍂🍁

NA WSI Przekroje, Szczegóły, Ciekawostki

Ewa Podgórska, wyd. Aksjomat

Co się dzieje na wsi zimą albo jesienią? Co robią wtedy zwierzęta? Tego i innych ciekawostek maluchy dowiedzą się z małej kartonowej książeczki „Na wsi”. To mini-podróż przez pory roku. Ilustracje pokazują nie tylko korony drzew i grządki, ale także to, co dzieje się pod ziemią – przekroje, szczegóły z życia zwierząt i zmiany w przyrodzie. Do wnętrza książki zerkniecie tutaj.

🍁🍂🍁

52 tygodnie

Anne Crausaz, wyd. Widnokrąg

To książka o skrzydlatych bohaterach z pięknymi w swej prostocie ilustracjami. 🙂 Opowieść o cyklu przyrody, porach roku i jednocześnie album ptaków, który można czytać przez cały rok – 52 tygodnie.

Jedna jabłoń, na której gałęzi każdego tygodnia przysiada inny ptak, by opowiedzieć nam o swoich zwyczajach. Pory roku przemijają, ptaki zaś przylatują i odlatują, by móc powrócić, gdy drzewo znów zakwitnie. /źródło: wydawnictwo-widnokrag.pl

🍁🍂🍁

Rok z Findusem

Eva-Lena Larsson, Kenert Danielsson, wyd. Media Rodzina

Jak zbudować domek z patyczków po lodach lub zrobić ciasto jagodowe? Jaki jest dobry przepis na zupę z dzikiej róży albo jak stworzyć automat do ziaren dla ptaków? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książki Rok z Findusem. Ta książka proponuje czytelnikowi nowe aktywności na każdy miesiąc. Jesień będzie doskonałą porą roku na zrobienie własnego deszczomierzu albo wspólne gotowanie zupy warzywnej.

🍁🍂🍁

Rok z Linneą

Christina Björk, wyd. Zakamarki

Jeśli podzielacie naszą miłość do skandynawskiej literatury to ta książka musi koniecznie znaleźć się w Waszej biblioteczce. Niech do jej nabycia będą zachętą choćby piękne ilustracje! <3 Ale w tej książce jest wiele więcej wartości.

Linnea mieszka w mieście. Mogłoby się wydawać, że w mieście nie da się obserwować przyrody. A jednak Linnea znajduje tu mnóstwo roślin i zwierząt. Przez cały rok, miesiąc po miesiącu, opowiada o swoich odkryciach i ciekawych zajęciach w domu i poza domem. /źródło: zakamarki.pl

 

🍁🍂🍁

Jesień na ulicy Czereśniowej

Rotraut Susanne Berner, wyd. Dwie Siostry

Jeśli ktoś nie zna jeszcze serii o Ulicy Czereśniowej (są tacy w ogóle?) to niech zacznie swoją przygodę z Czereśniową tej jesieni. 🙂 Jak to możliwe, że to książka nie ma w ogóle tekstu, a można ją czytać w nieskończoność? Kto raz zajrzał do tej wyszukiwanki, z pewnością sięgnie po kolejne jej części.

🍁🍂🍁

Wietrzyk

Sybille von Olfers, wyd. Przygotowalnia

Sibylle von Olfers proponuje czytelnikowi baśniową podróż wraz z bohaterami swoich książek. Wietrzyk to doskonała propozycja na jesienne wieczory. Wraz z Jankiem zachwycimy się cudem przyrody i zatańczymy wśród kołysanych wiatrem liści. Piękna historia z bajkowymi ilustracjami. <3

Niemal wszystko, co może przydarzyć się jesienią, spotkało Janka: rozedrgana łąka, pełna rozpadających się dmuchawców; zbieranie rumianych, słodkich i soczystych owoców; radosny taniec wśród kolorowych liści i wiele innych wspaniałości. /źródło: przygotowalnia.com

🍁🍂🍁

Children of the Forest

Elsa Beskow, wyd. Floris Books UK

Blisko natury, w korzeniach leśnych drzew mieszkają wraz z rodzicami Tom, Harriet, Sam i Daisy. Przyjaźnią się ze zwierzętami, gromadzą zapasy i przygotowują się na nadejście zimy. Ich życie wypełnia radosna zabawa i kontakt z przyrodą, nie zawsze jednak jest sielsko i beztrosko- las to także tajemnicze, czasem straszne miejsce, w którym czyhają różne niebezpieczeństwa. Ilustracje wprost czarują niezwykłym urokiem. <3 Zajrzyjcie do książki (TUTAJ klik) czekają przepiękne ilustracje!

🍁🍂🍁

Dzieci korzeni

Sibylle von Olfers, wyd. Przygotowalnia
To opowieść o wielkim cyklu natury. Rozpoczyna się sceną przebudzenia w głębi ziemi- wśród korzeni śpią małe istotki, które obudzone przez Matkę Naturę, rozpoczynają wielkie i pośpieszne przygotowania do rozpoczęcia wiosny.  W końcu wyruszają  z trawami i kwiatami  w radosnym kolorowym pochodzie. Następują kolejne pory roku, obserwujemy zmiany, które następują w przyrodzie- budzenie się do życia, eksplozję bujnej zieleni i pełni barw i kształtów, a potem z nadejście jesieni i powrót zmęczonych i stęsknionych dzieci do Matki Natury.

🍁🍂🍁

Tola. Jesień Toli

Anna Włodarkiewicz, Wydawnictwo Zielona Sowa

Tola. Jesień Toli

Nasze zestawienie jesiennych tytułów kończymy zapowiedzią od Wydawnictwa Zielona Sowa ( premiera książki zaplanowana jest na początek października).

Poznajcie czteroletnią Tolę. Jest bardzo ciekawa świata – interesuje ją dosłownie wszystko! Wraz z rodzicami obserwuje zmieniające się pory roku.

Co ciekawego przynosi jesień? Jesienią drzewa mienią się złotem, czerwienia, purpurą i wszelkimi odcieniami brązu. Jesienią wiatr rozdmuchuje chmury. Jesienią Tola zakłada ciepły sweterek i berecik.

Cztery naturalne, rodzinne opowiadania uzupełnione pięknymi ilustracjami otulą Was swoim ciepłym klimatem i sprawią, że będziecie wracać do tej książki niezależnie od pory roku.

źródło: zielonasowa.pl

🍁🍂🍁🍁🍂🍁🍁🍂🍁

A co Wy polecacie do czytania na długie jesienne wieczory?

🍁🍂🍁

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *