Oto nasze książki na wakacje – do plecaka i walizki, na kocyk piknikowy, ale też do tego mniej pogodnego, ale cieplejszego i przyjemnie otulającego. Książki pełne słońca, szumu fal i odgłosów mew, bujnej zieleni i wakacyjnych aktywności. Idealne na lato!

Lato na ulicy Czereśniowej, Rotraut Susanne Berner

Lato w tytule i na każdej kolejnej stronie. Tą wyjątkową książką – wyszukiwanką rozpoczynamy nasze letnie zestawienie. Nie znamy malucha, który nie lubi serii o ulicy Czereśniowej. 🙂 Książka bez tekstu, ale za to z bardzo rozbudowaną fabułą. Jak to możliwe?

Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia. Historię każdego z nich można opowiedzieć na wiele różnych sposobów. Wyszukiwanie kolejnych postaci i tworzenie własnych opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.

Duży format i kartonowe strony, na których tyle się dzieje, że każdy maluch znajdzie coś interesującego dla siebie. Najmłodszym czytelnikom możemy zadawać pytania i prosić, by wskazały paluszkiem. Ze starszakiem możemy zamienić się rolami – tym razem to my będziemy wyszukiwać. Rozkładówki mogą stanowić zachętę do opowiadania historii inspirowanych szczegółowymi ilustracjami.

Lotte piratka, Sandrine Bonini

Książka dedykowana nieco starszym dzieciom – według wydawnictwa spodoba się dzieciom 6-9 lat. Z pewnością! Nasze dwulatki także pokochały Lotte. 🙂

Ilustracje Audrey Spiri – uznanej francuskiej ilustratorki – kojarzą się z barwnymi plamami rozlanej farby. Z feerii kolorów wyłania się Lotte – drobna, blond włosa dziewczynka, która mieszka z rodzicami w dżungli. Otacza ją dziki las, poplątane zwoje lian i ogromne szmaragdowozielone liście, a przyjacielem i towarzyszem zabaw Lotte jest tukan. Razem z nim Lotte przeżywa wiele przygód, oswaja dzikie zwierzęta i świetnie się bawi.  I wcale nie tęskni za  ludźmi! Zajrzyjcie koniecznie do tej egzotycznej książki, aby dowiedzieć się co wydarzy się, gdy w okolicy domu Lotte zamieszkają nowi sąsiedzi.

  Mój wieloryb, Benji Davies

Mój wieloryb to pięknie zilustrowana opowieść o dziecięcej potrzebie przyjaźni. Wzruszy każdego czytelnika – bez względu na wiek.

Noi mieszka z tatą, który każdego ranka wypływa łodzią rybacką na połów i wraca dopiero po zmroku. Pewnego dnia, po nocnym sztormie, Noi odnajduje na plaży małego wieloryba. Chce go uratować, dlatego przenosi go do domu i wkłada do swojej wanny. Chłopiec obawia się trochę, reakcji taty, dlatego próbuje utrzymać sprawę w tajemnicy. Prawda jednak wychodzi na jaw, ale na szczęście tata się nie gniewa. Przytula syna – dociera do niego to, że Noi czuje się bardzo samotny. Tata i syn wypływają razem w morze i zwracają wolność wielorybowi. Noi tęskni za swoim przyjacielem, wierzy, ze jeszcze go kiedyś zobaczy.

Więcej o książce „Mój wieloryb” i innej autorstwa Benji Davies’a przeczytacie tutaj.

Ela na plaży, Catarina Kruusval

Eli nie mogło tutaj zabraknąć! 🙂 To książka, którą sasanki z pewnością spakują do wakacyjnej walizki. Ta książka (i inne z serii o Eli) spodoba się każdemu 2-latkowi. Ela wybiera się na plażę. Zabiera misia, przekąskę, kostium. Na miejscu poznaje zaś nowego przyjaciela, z którym świetnie się bawi. Ela na plaży = przygoda!

Koniecznie zajrzyjcie także tutaj, aby przeczytać o innych częściach Zakamarkowej serii o Eli.

W drogę! Poszukaj i znajdź.

Tę książkę zamieszczamy w naszym zestawieniu, bo idealnie wpisuje się w wakacyjną tematykę. W drogę! być może nie jest książkową perełką, ale ma kilka zalet. To książka-wyszukiwanka – tekstu jest niewiele, są za to kolorowe ilustracje z bocznym paskiem, na którym znajdziecie wybrane elementy z głównego obrazka. Tematyka też wakacyjna – bohaterowie wyruszają w podróż nad morze. 🙂 Lusia lubi przeglądać tę książeczkę w aucie – często wrzucamy ją do plecaka, a potem bawimy się w wyszukiwanie i nazywanie przedmiotów na ilustracjach. Poszukaj i znajdź to seria książek – wszystkie są niewielkiego formatu i mają twardą oprawę wypełnioną gąbką. 

Lato Stiny, Lena Anderson

Stina spędza wakacje z dziadkiem w małej chatce na wyspie. Łowią razem ryby, a Stina zbiera różne skarby – patyki, piórka i inne ciekawe rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg.  Bywa, że wokół wyspy szaleje groźny sztorm, odpowiednie ubranie i towarzystwo dziadka sprawiają jednak, że wcale nie jest taki straszny. Na wyspie mieszka też przyjaciel dziadka – Bujda,  który jest skarbnicą wielu niesamowitych morskich histori.

„Stina” to powieść pełna uśmiechu i ciepła, ilustracje Leny Anderson przepięknie oddają nadmorski klimat – aż ma się wrażenie, że słychać szum fal i odgłosy mew. Opowieść o wakacjach z dala od cywilizacji i pośpiechu, o „dzieciństwie bez prądu”.  Piękna!

     🐚🐚🐚

Którą książkę spakujecie do wakacyjnej walizki?

Martyna & Magda

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *