Pan Doktor mówi, że dziecko ma prawo być ty, kim jest,

i że ma prawo do szacunku.

Ja mam już tak, że za każdym razem, gdy wracam do Korczaka, to czuję jakby ktoś mną porządnie wstrząsnął. Mimo to, że wracam, więc teoretycznie nic nowego mnie nie spotyka, to za każdym razem mam poczucie odkrycia jakiejś mądrości. A nawet więcej, bo to nie tylko odkrywanie, ale też jakiś rodzaj rachunku sumienia. Czytam Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej i znowu czuję, że Korczak uczy mnie, jak kochać dziecko.

🍂🍂🍂

Pamiętnik Blumki opowiada o życiu w sierocińcu przy Krochmalnej 92. O dzieciństwie trudnym, ale nie pozbawionym uśmiechu i ciepła.

Tytułowa Blumka w swoim pamiętniku przedstawia nam paru małych mieszkańców sierocińca. Jest Zygmuś, który uratował kiedyś rybę, Reginka, która snuje piękne wieczorne opowieści, wytrwały Kocyk i mistrz szycia Aron. Jest jeszcze kilku innych – wszyscy o trudnej przeszłości, naznaczeni ciężarem, każdy ze swoją wrażliwością, potrzebami, zainteresowaniami, talentem, marzeniami.

Blumka przedstawia też Pana Doktora (Janusza Korczaka) i to, co mówi o prawach dzieci. Wszystko opowiedziane jest językiem prostym, ale i odważnym zarazem:

To  Pan Doktor mówi, że każde dziecko ma prawo do swoich

tajemnic i do swoich marzeń.

I że dzieciom należy mówić prawdę

🍂🍂🍂

Pan Doktor uczy nas, że dziewczynki i chłopcy mają równe prawa

i mogą robić to samo. 

🍂🍂🍂

Pan Doktor pozwala nam odpoczywać i twierdzi, że rośnięcie to ciężka praca.

 Przejmujący tekst wspaniale dopełniają  ilustracje Chmielewskiej. Autorka wprowadza nas w świat Blumki z ogromną delikatnością i wyczuciem. Spłowiałe barwy przywołują przeszłość, jest jednak też miejsce na zabawę i nieokiełznaną wyobraźnię – motyw przewodni – papier ze starego zeszytu w linie  staje się huśtawką, pościelą, balkonem i schodami. Chmielewska rysuje postaci dzieci  z wielką czułością, chwytając chwile pełne uśmiechniętych, ale i też tych trudniejszych emocji.

To czego nie znajdziemy w tekście opowiedzą kolażowe rysunki – zbita szyba, zeszyt do nauki niemieckiego, wagon pociągu i niezapominajki… Symbole i metafory ukryte w ilustracjach sprawiają, że opowieść ma wiele warstw. Pamiętnik Blumki to książka dla dzieci (powiedziałabym że tak mniej więcej od czterech lat), ale również młodzieży i dorosłych – dla każdej z tej grup będzie to trochę inne, choć myślę, że tak samo wartościowe spotkanie.

 

Tytuł: Pamiętnik Blumki

Autor: Iwona Chmielewska

Wydawnictwo: Media Rodzina; 2011

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *