Opowiem Wam dzisiaj  o książce, po którą warto sięgnąć właśnie teraz, gdy jeden rok się kończy a nowy zaczyna. Jest to bowiem szczególny czas podsumowań, ale też mobilizacji, by coś zmienić.

A jeśli mowa o analizach i podsumowaniach…

Czy wiecie ile gatunków zwierząt jest obecnie narażonych na wyginięcie?

.

.

Ponad 106 000 gatunków.

.

W Czerwonej Księdze IUCN *, czyli na liście organizmów w różnym stopniu narażonych na wyginięcie znajdziemy między innymi pandę wielką, niedźwiedzia polarnego, żyrafę (tak, tak, niestety żyrafę też),  ale też tajemniczego smoka miniaturkę, zmieniającego kolor oczu renifera, nerpę fińską ( jedna z nielicznych fok słodkowodnych), świetnie pływającego kotka cętkowanego…

Millie Marotta, autorka  Znikającego królestwa… wybiera z listy kilkadziesiąt zupełnie wyjątkowych gatunków, by obrazem i słowem opowiedzieć o nich małemu czytelnikowi.  To właśnie tę książkę Wam dzisiaj pokażę.

🌿🌿🌿

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt

Millie Marotta

 

Autorka we wstępie pisze:

Każdy z moich bohaterów jest wyjątkowy – zapylacz oszust, chrząszcz segregujący odpady, ptak śpiący w locie, ryba żyjąca na pustyni, a nawet chodząca szyszka – i każdy dowodzi wielkiej mądrości przyrody. A jednocześnie uświadamia, o ileż uboższy staje się świat człowieka, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę.

Z kart książki przebija zachwyt nad światem przyrody. Ogromny szacunek, ale również jakiś rodzaj rozczulenia nad jego pięknem, różnorodnością.

Choć jest to opowieść o zagrożonych gatunkach, nie znajdziemy tu długich opisów przyczyn, które doprowadziły do kryzysowej sytuacji. Autorka skupia się raczej na wyjątkowych cechach  zwierząt, przedstawiając każdego ze swoich bohaterów ciekawie i nierzadko z humorem.

Każda z rozkładówek poświęcona jest jednemu gatunkowi. Po lewej stronie mamy zawsze piękną ilustrację (większość z nich chętnie oprawiłabym i powiesiłabym na ścianie), a po prawej nazwę i krótki opis.

Książka została podzielona na kilka działów. O trzewikodziobie przeczytamy w dziale Mokradła, o Wielkoucha króliczego znajdziemy w rozdziale Pustynie, a okapi w Lasach. Oprócz tego mamy jeszcze Oceany, Wody słodkie, Stepy i sawanny, Góry, Tundrę.

W książce znajduje się  mapa, na której można zlokalizować wszystkie wspomniane wcześniej zwierzęta. Na samym końcu jest krótki poradnik, w którym znajdziemy kilka podpowiedzi, co możemy robić, by pomóc zagrożonym gatunkom.

Żadne z ginących zwierząt nie przemówi we własnej obronie, a zatem bądź ich głosem. Nas przyjaciół zwierząt jest wielu i razem możemy zmieniać świat.

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt jest ciekawą  i piękną wydaną książką. Publikacja jest źródłem bardzo potrzebnej wiedzy, pobudza do refleksji, ale też mobilizuje do pewnych działań i wprowadzenie w życie małych – wielkich zmian.

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt.

Autor/ Ilustracje: Millie Marotta
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek czytelnika: 6+

*IUCN – Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *