Książki wspierają rozwój niemowląt.

Co dzień doświadczam, że rozwój dziecka przed ukończeniem 1 roku jest błyskawiczny. Czy książki go wspierają? Zdecydowanie tak! Uważam, że pomagają dziecku rozwijać się na wielu płaszczyznach pod warunkiem, że wybieramy mądre pozycje i… czytamy/oglądamy je z dzieckiem! Z doświadczenia wiem, że często dopiero wspólne przeglądnie książki, ilustracji, zwrócenie maluchowi uwagi na jakiś szczegół czy wydawanie odgłosów zachęca go do przewracania stron i zatrzymania się na dłużej przy danej pozycji. Niestety sama książka nie wystarczy, trzeba jeszcze umiejętnie się z nią obchodzić, choć oczywiście samo obcowanie z książkami i ich dostępność jest ważna. Jeśli macie ochotę przeczytać więcej o wartościach płynących z czytania niemowlakowi, to zapraszam tu.

Czy są książki, które szczególnie pomogą wspierać rozwój naszego malucha? Przejrzałam biblioteczkę Lusi i prezentuję Wam moje propozycje takich publikacji. Znalazły się wśród nich słowniki obrazkowe i książki, które wspierają rozwój poznawczy, a zwłaszcza rozwój mowy malucha. Oczywiście lista jest bardzo okrojona. Mogłabym wymienić jeszcze wiele wartościowych pozycji, ale to już innym razem.

IMG_6008

Miłego czytania!

📚📚📚

W domu, w dziczy, na ulicy – rozbrykany słownik obrazkowy, Fiep Westendorp, wyd. Dwie Siostry

IMG_8101

Słownik jest z nami od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz, kiedy Łucja zbliża się do ukończenia roku zaczyna być dla niej naprawdę interesujący. Jak można domyślić się już po samym tytule, słownik podzielony jest na działy tematyczne tj. W domu, W gospodarstwie, W zoo, Zawody i wiele innych.

Książka jest kartonowa, przepięknie zilustrowana przez holenderkę Sophię Marię „Fiep” Westendorp. Na jej rysunkach wychowało się kilka pokoleń holenderskich dzieci. Znacie Julka i Julkę lub Pluka z wieżyczki? Właśnie w tych książkach znajdziecie wysmakowaną kreskę tej ilustratorki. Mnie jej ilustracje zachwycają. <3 Ponieważ słownik został wydany  po raz pierwszy wiele lat temu na ilustracjach prężą się koty na telewizorach starego typu, pielęgniarki noszą tradycyjne ubrania z czepkiem, a stylowo ubrana pani nauczycielka pisze po tablicy kredą, a nie flamastrem. Przyblakłe ilustracje niczym w stylu retro to taki trochę powrót do przeszłości. Choć większość obrazków jest bardzo aktualnych, bo tygrys w zoo czy kaczki w stawie nie zmieniły się za bardzo przez lata. 😉

Słownik ze swoją mnogością szczegółów zachęca dzieci do wyszukiwania, pokazywania paluszkiem i wydawania dźwięków. Lusia nauczyła się naśladować kotka właśnie z pomocą tego słownika. W pewnym momencie zaczęła żywo interesować się szczegółami i gdy znalazła na obrazku maleńkiego kotka był to dla nas impuls, żeby nauczyć ją jakie dźwięki wydają koty. Potem zaczęliśmy szukać kotków na innych stronach, zachęcać ją, aby szukała sama. Zawsze jest przy tym mnóstwo zabawy i radości. Dodatkową i niewątpliwą zaletą słownika jest pokazanie ludzi i zwierząt w działaniu, np. sprzedawcę gazet, który jedzie na rowerze, fotografa robiącego zdjęcie, chłopców grających w piłkę. Wszystkie obrazki są podpisane.

image044

image028

image024

image043

image027

image026

image041

image025

image029

📚📚📚

Jeden dzień, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wyd. Dwie Siostry

Kolejny bogato ilustrowany słownik kartonowy dla najmłodszych. Ilustracje narysowane tak, aby mały odbiorca mógł bez problemu rozpoznać, co się na nich znajduje. Zobaczycie tu kolorowe ilustracje obwiedzione grubą czarną kreską, każdy obrazek w oddzielnym okienku i na kontrastowym tle.

Tytuł Jeden dzień odzwierciedla to, co możecie znaleźć w środku – wszystko, co może przydarzyć się maluchowi w ciągu jednego dnia. Jak czytamy na okładce: 200 słów od przebudzenia do zaśnięcia.  Słownik podzielony jest na działy tematyczne. Znajdziecie tu m.in. Na podwórku, W zoo, Jedzenie oraz Co w trawie piszczy –  nazwałam je roboczo dla Was, bo działy nie są podpisane przez autorów. Za to każdy obrazek podpisany został wielkimi czarnymi literami.

image001image002image003image004image005image006image007

image052

image011image014image055image051

📚📚📚

Mój pierwszy słownik obrazkowy, Ole Könnecke, wyd. Entliczek

Z notki na okładce dowiemy się, że w słowniku znajdziemy, wszystko, co ważne dla przedszkolaków. Uważam jednak, że sprawdzi się znacznie wcześniej. Odnajdziecie w nim dom i jego wyposażenie, ogród, pory roku, zwierzęta, emocje, pojazdy, sport i zabawy, liczby i litery, a to jeszcze nie wszystko.

Dodatkowym walorem tej pozycji są dowcipne ilustracje, które zostały umieszczone na białym tle. Spostrzegawczy maluch znajdzie tu zabawne historyjki z udziałem zwierzęcych bohaterów. Obrazki są podpisane. Słownik jest formatu a4, ma kartonowe strony i zaokrąglone rogi.

image001

image045image032image030image036image035image034image033image031

📚📚📚

Pucio uczy się mówić, Marta Galewska-Kustra, wyd. Nasza Księgarnia

image004

O Puciu czytałam na kilku blogach parentingowych i książkowych, słyszałam też wiele od mam okołoroczniaków. Zawsze same superlatywy. Zastanawiałam się wtedy, czy Pucio podbije serce Łucji… O tak! Podbił! <3 Lusia ma prawie 11 miesięcy, a fenomen Pucia trwa.

Książka jest piękna w swej prostocie. Stonowane kolory, liczba szczegółów na stronie ograniczona do poziomu w-sam-raz. Tekstu niewiele, a postać Pucia i jego rodziny tak przyjemnie narysowana przez autorkę, że po otwarciu książki od razu się ich lubi.

Pierwsza część przygód Pucia czyli Pucio uczy się mówić koncentruje się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są używane przez roczne dziecko. Na dole każdej strony jest kilka rysunków wybranych z danej ilustracji wraz z zapisem dźwięku jaki wydaje dana rzecz/zwierzątko/osoba. Na końcu książki mamy zebrane wszystkie onomatopeje użyte w książce. Książka ma swoją kontynuację w kolejnej części pt. Pucio mówi pierwsze słowa.

image017image018image019image020image023image016image015

📚📚📚

Raz, DWA, trzy słyszymy, Joanna Bartosik, wyd. Widnokrąg

IMG_8102

Książka jest drugą częścią z serii, o której pisałam tutaj (klik). Podczas, gdy w pierwszych miesiącach Lusię najbardziej zachwycała książka RAZ, dwa, trzy patrzymy, teraz  chętnie sięga po kolejną część.

Książka jest pełna barw i wyrazów dźwiękonaśladowczych, które przypadną do gustu każdemu maluchowi, który jeszcze nie mówi lub dopiero zaczyna. Na każde rozkładówce znajdziecie jeden kolorowy obrazek wraz z podpisem, tj. Hop! przy ilustracji z jeźdźcem i koniem, Ojojoj! Ajajaj! przy ilustracji z dziewczynką z nogą w gipsie, Kra! Kra! przy wronie i kilka innych.

Niewielki format książki, sprawia, że dziecko z łatwością może ją chwycić rączkami. Idealna pozycja do nauki mówienia, wyrazy dźwiękonaśladowcze zachęcają do powtarzania. Łucja bardzo lubi rysunek z chorą dziewczynką. Zawsze bacznie się jej przygląda, a gdy słyszy Ojojoj! Ajajaj! na jej twarzy maluje się takie zdziwienio-współczucie.

image047image049image046

📚📚📚

Mini-książeczki z jedną ilustracją na stronie

Mamy malutkie tematyczne książeczki z serii Centrum Edukacji Dziecięcej. Lubię pokazywać je Lusi np. w trakcie jedzenia. Kiedy daję jej brokuła w zupie, na obrazku pokazuję brokuła w całości. Książeczek tego typu jest mnóstwo na rynku wydawniczym. Kupicie je w nie tylko w księgarni, ale zapewne znajdziecie je w pobliskim supermarkecie czy na półeczce z książkami w popularnym dyskoncie. Nasze kupiłam w promocji robiąc zakupy w hipermarkecie.

Nie polecam żadnego konkretnego wydawnictwa. Zwróćcie jednak uwagę na kilka ważnych szczegółów wybierając tego typu książeczki. Po pierwsze wybierzcie takie, które pokazują świat realistycznie – najlepsze będą ilustracje w postaci zdjęć. Kolejnym ważnym elementem jest tło ilustracji. Dobrze, by było jasne, kontrastujące z obrazkiem, bez ciapek, kropek i innych ulepszeń. Wówczas maluch łatwiej wyodrębni przedmiot z tła. Ewentualnie niech to będzie tło realistyczne np. zwierzę w jego prawdziwym środowisku (tj. świnka w chlewiku, a koń na pastwisku).

Poniżej widzicie propozycję takich książeczek.

image007image003image004image005image006

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to brak zachowanych proporcji. Na ilustracjach obok siebie są np. pszczoła i kot, które wydają się podobnego rozmiaru. Jednak, aby zachować rzeczywiste proporcje format książki musiałby być o wiele większy. No bo jak np. pokazać słonia obok myszki? Nie spotkałam jeszcze książek, które naprawdę zachowują rzeczywiste proporcje.

Inną propozycją książeczek kieszonkowych są te ze zdjęciami zwierząt w ich naturalnym środowisku. Te z półeczki Łucji kosztowały kilka złotych za sztukę, a są ciekawą propozycją dla najmłodszych. Oprócz realistycznych ilustracji na każdej stronie umieszczony został krótki rymowany wierszyk o danym zwierzątku. Na pewno zamówimy jeszcze więcej książeczek z tej serii, bo oprócz tych, które mamy (Przyjaciele z podwórka, Leśni przyjaciele i Dzieci zwierząt) są jeszcze inne np. Dzikie zwierzęta czy Owady.

image005image006image007image010image011image012

Zalety mini-książeczek:

  • Są małego formatu. Można je zabrać ze sobą wszędzie, bo nie zajmują wiele miejsca.
  • Pokazują świat realistycznie. Ilustracje przedstawiają rzeczywiste zwierzęta czy owoce – ich zdjęcia, a nie rysunki lub figurki ulepione z plasteliny.
  • Są kartonowe, więc wytrzymałe. Dadzą radę w starciu z małymi rączkami i ząbkami. 😉
  • Kosztują niewiele. Za nasze zapłaciłam nieco ponad 3 złote za sztukę.

 

A Wy, jakie macie propozycje rozwijających książek dla niemowląt i okołoroczniaków?

Martyna

📚📚📚

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

3 komentarze

  1. Pingback: Niezawodna 5! Czyli najlepsze książki dla niemowlaka-roczniaka. #2

  2. Pingback: Książki dla malucha w duchu Montessori #1

  3. Pingback: Co czytamy z zachwytem? Jesienna odsłona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *