Jesień jeszcze nie zaczęła się na dobre, a nam już w głowie kolorowe liście i zbieranie żołędzi.  🍂💛

Jeśli zatem macie ochotę zainspirować się do działania w czasie jesiennych wieczorów to zapraszamy. Prezentujemy aktywności, które przetestowała 3-letnia Łucja i sądzę, że nie tylko jej się spodobają. Z pewnością przypadną do gustu innym małym artystom i wielbicielom pedagogiki Montessori.

🍂🍂🍂

Liczenie żołędzi

/przekładanie za pomocą szczypców

Prosta pomoc do nauki przeliczania, a jeśli dołączymy szczypce to także do ćwiczeń małej motoryki i chwytu pęsetkowego. Do jej wykonania potrzebne są:

🍂drewniane patyczki (nasze z Flying Tiger),

🍂klej wikolowy i pędzel albo klej na gorąco,

🍂żołędzie razem z czapeczkami (u nas 15 sztuk).

🍂koszyczek i szczypce do przekładania żołędzi.

Zdejmujemy czapeczki z żołędzi i naklejamy je na patyczki w sposób, jaki widzicie na fotografii tj. jedna czapeczka na pierwszym patyczku, dwie na kolejnym itd.

Jeśli tak, jak my, dołączycie drewniane cyfry to pomoc będzie służyła również do kojarzenia nazwy cyfry z jej symbolem graficznym.

🍂🍂🍂

Liczenie jarzębinowych korali

Kolejna pomoc matematyczna do nauki przeliczania Do jej wykonania wykorzystałam:

🍂gruby karton przycięty w prostokąty (u mnie 5 sztuk o wymiarach ok.9X10cm),

🍂klej wikolowy i pędzel lub taśma dwustronna,

🍂czerwone kółeczka – u mnie cekiny z kolorowego zestawu (15 szt.),

🍂korale jarzębiny (15 szt.),

🍂cyfry 1-5 (nasze kupiłam w sklepie papierniczym, w dziale z akcesoriami do decoupage).

Na prostokątnych kartonikach naklejamy kółka – jedno kółeczko na pierwszym kartoniku, dwa na kolejnym itd. Umieszczamy kartoniki w koszyku, a do kolejnego pojemnika wkładamy cyfry i jarzębinę.

🍂🍂🍂

Astry i pęsetka

To tej aktywności można wykorzystać każde kwiaty, które mają płatki podobne do astrów. Jednak to właśnie astry kojarzą się ze schyłkiem lata i jesienią. Potrzebujemy kilku kwiatów (sam kwiat bez łodyżki) i pęsetkę. Zadaniem dziecka jest ostrożne usuwanie płatków za pomocą pęsetki. My zadbałyśmy o to, by płatki nie zostały wyrzucone do kosza po wykonanym zadaniu – użyłyśmy ich potem w innej zabawie. Warto zapytać dziecko, co możemy z nich jeszcze zrobić.

🍂🍂🍂

Naturalny obrazek

Naturalne materiały w pracach plastycznyclh pojawiają się u nas bardzo często. Tym razem jako materiał do pracy dla małej artystki posłużyła nam kora brzozy, liście i inne roślinne skarby. Potrzebne są:

🍂kartka papieru w dowolnym kolorze,

🍂kora brzozy pocięta w długie paseczki,

🍂pożółkłe liście i rośliny, które można uprzednio zasuszyć między stronami książki,

🍂klej wikolowy i pędzel

🍂🍂🍂

Puzzle z płaskich patyczków

Proste puzzle DIY w dużej części wykonane z materiałów do recyklingu – obrazek pochodzi ze sklepowej ulotki, która zapewne trafiłaby po jakimś czasie do kosza. Dałam jej jednak drugie życie. 🙂 Potrzebne są:

🍂drewniane patyczki (Flying Tiger),

🍂jesienna ilustracja*,

🍂klej wikolowy i pędzel,

🍂ostry nożyk.

Aby wykonać takie patyczkowe puzzle wystarczy nakleić patyczki (jeden przy drugim) na na spodniej stronie przygotowanego obrazka i zostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu rozcinamy obrazek wzdłuż linni wyznaczonych przez boki patyczków i voila! 🙂

*Jako jesienna ilustracja najlepiej sprawdzi się obrazek wykonany z cienkiego papieru lub wierzchnia warstwa dekoracyjnej serwetki (np. do decoupage). Nasz obrazek wykonany był z grubszego papieru i dość ciężko było go przyciąć tak, by brzegi patyczków pozostały równe i gładkie.

🍂🍂🍂

Grzybek

Świetna pomoc nie tylko na jesień. Doskonałe ćwiczenie małej motoryki, usprawniające rączki. Ten drewniany grzybek to nic innego, jak dziadek do orzechów. 🙂 Czasem najciekawsze pomoce dla dzieci znajdują się w kuchennej szufladzie.

🍂🍂🍂

Korony dla lalek

Wykonywanie roślinnych ozdób dla lalek (i siebie) to aktywność, którą Lusia bardzo lubi. Oprócz koron można też zrobić ozdobne bransoletki. Tym razem wykonałyśmy korony w jesiennej odsłonie. Jako ozdoby posłużyły nam skarby przyniesione ze spaceru.Potrzebne są:

🍂taśma dwustronna,

🍂zszywacz,

🍂liście, kwiaty, jarzębina i inne skarby jesieni.

Taśmę klejącą przycinamy na taką długość, jaka nam odpowiada (u nas obwód głowy lalki). Odklejamy jedną warstwę taśmy i przyklejamy ozdoby tak, by pokryły równomiernie całą powierzchnię klejącą. Na koniec można posypać puste miejsca mąką lub drobnym piaskiem – w innym wypadku nasza korona może kleić się do włosów. Łączymy końce taśmy, tak by powstała opaska i zszywamy taśmę – nasza „korona” jest gotowa. 🙂

🍂🍂🍂

Liście malowane na soli

Świetna aktywność, która z pewnością zaangażuje nasze maluchy na długo. Łucja pracowała w skupieniu aż wszystkie liście wypełniły się kolorami jesieni. Potrzebne są:

🍂kartka papieru (najlepiej sprawdzi się grubszy karton,

🍂 ołówek,

🍂klej wikolowy (najlepiej w pojemniku z dozownikiem, polecam Flying Tiger),

🍂sól,

🍂pipetka,

🍂zabarwiona woda w kilku kolorach (ja wykorzystałam barwniki do jajek).

Obrazek-bazę należy przygotować wcześniej. Szkicujemy ołówkiem kształty liści, a powstałe rysunki pokrywany warstwą kleju. Następnie powstałe klejowe rysunki pokrywamy grubą warstwą soli. Usuwamy nadmiar soli i zostawiamy obrazek do wyschnięcia. W niewielkich pojemnikach przygotowujemy kolorową wodę, dokładamy pipetkę i taki zestaw podajemy dziecku. Jego zadaniem jest pokolorowanie liści za pomocą pipetki. 🙂

Dodacie coś do naszej listy?

Martyna

🍂🍂🍂

Te i wiele innych aktywności dla dzieci możecie zobaczyć na naszym Instagramie.

Martyna – boso_w_przygode

Magda – Magda_i_sasanki

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

  1. Pingback: Jesienne aktywności #2 - Sasanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *