To już trzeci wpis z tej serii! Jesień wciąż nas inspiruje i motywuje do działania.

🍁🍂🍁🍂🍁🍂

Poprzednie wpisy pełne pomysłów na jesienne aktywności znajdziecie

tutaj: Jesienne aktywności dla małych artystów i wielbicieli Montessori

i tutaj: Jesienne aktywności #2

Dzisiaj będzie sensorycznie i artystycznie! Częstujcie się pomysłami i posyłajcie nasz wpis w świat! ❤️❤️❤️

🍁🍂 Pudło sensoryczne 🍁🍂

Od niego wszystko się zaczęło.

W domu mieliśmy już sporą kolekcję patyków i szyszek. Wystarczyło przynieść ze spaceru trochę liści, gałązki jarzębiny, kasztany i żołędzie. Dodatkowo w pudle znalazła się również domowa ciastolina, figurki i lustro, doniczki.

Co można robić z zawartością takiego pudła?

  • dotykać (również stopami)
  • przekładać, układać, konstruować
  • odgrywać scenki
  • lepić
  • ozdabiać doniczki (wkładanie do dziurek patyków i kwiatów)

I tak jak wspomniałam na początku – od pudła wszystko się zaczęło – przez kolejne dni, stanowiło źródło materiałów do kolejnych naszych działań.

 

🍁🍂 Kolaże 🍁🍂

Kolaż – przepadam za tą techniką! Świetnie sprawdzi się z maluchami, zainteresuje starszaki.

Co nam było potrzebne, by stworzyć jesienne drzewo? Trochę farby, pień drzewa z gazety lub (tak jak u nas) z ulotki po lekach, liście wycięte z… liści, pestki dyni, zasuszone wcześniej rośliny, trawa, dobry klej (np. wikol) i zwierzaki wycięte z gazet. A! i czarne tło – dodaje klimatu 😍

🍁🍂 🍁🍂

A tutaj pień drzewa to gałązka, liście to suszony nagietek. Tło zdobią pastele olejne.

🍁🍂 Diorama 🍁🍂

Ja mówię, że to diorama, Helena twierdzi, że szopka 😁 Tak czy inaczej – p o l e c a m y!

Fajna rzecz 🙂

Co będzie potrzebne?

pudełko (np. po czekoladkach), wycięte z gazety / kalendarzy / / pocztówek /  folderów i ulotek zwierzaki i rośliny (można też użyć naklejek), liście, kamyki i inne dary jesieni. 

Bez problemu wykona ją trzylatek, tworzenie dioramy będzie ciekawym zajęciem dla starszaka (wtedy może być bardziej rozbudowana).

🍁🍂 Akryle na płótnie 🍁🍂

Płótno, a właściwie podobrazie kupimy stacjonarnie w sklepie plastycznym lub łatwo zamówimy przez internet. Nasze jest z drugiej ręki – widać wciąż szare smugi poprzedniej wizji artystycznej 😉 . Farba akrylowa nie zmywa się za dobrze z ubrań, ale za to pięknie na płótnie wygląda i sprawia, że „jesienne dodatki” w postaci na przykład owoców jarzębiny, czy liści, dobrze trzymają się obrazu (nie potrzeba kleju).

🍁🍂 Deszczowa jesień- makieta 🍁🍂

Lustro, gałązki, ciastolina, akwarela w płynie (mocno rozcieńczona), pipeta, kilka figurek.  Pięknie wizualnie ćwiczenie motoryki małej i stopniowania nacisku (prawdziwą sztuką jest nacisnąć pipetę w taki sposób, by krople pozostały na liściu, a nie spłynęły)

Dobrej zabawy!

M.

Ps. Pomysły na aktywności (mnóstwo pomysłów!!!) inspirowane naturą znajdziecie również na naszych profilach na Instagramie

➡️ Magda  

➡️ Martyna

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *