Przychodzimy do Was z kolejną porcją inspiracji na jesienne aktywności dla dzieci. W poprzednim wpisie było sporo matematyki w ujęciu Montessori i trochę działań artystycznych. Tym razem jest kolorowo, by rozweselić pochmurne dni i przegonić deszcz.

💛💛💛

Korale z kasztanów

Kasztany w roli głównej, a oprócz kasztanów tata z wiertarką w rękach i sznurek. Tak powstał materiał do pracy. 🙂 Kasztany z otworem doskonale sprawdzają się w roli korali do nawlekania. Doskonała aktywność wyciszająca i wspierająca motorykę małą.

Ludziki z kasztanów i żołędzi

Kasztany, żołędzie, bukowe szyszki i inne skarby przyniesione ze spaceru. Do tego zapałki i niewielkie gwoździe lub pinezki do robienia otworków. W małych rączkach powstaną z pewnością niepowtarzalne jesienne ludziki.

…albo  inne cudaki! 😉 Dzieci potrafią tworzyć, jak nikt inny! 💚

💛💛💛

Sensoryczne memory

Ćwiczenie sensoryczne, które angażuje pamięć dotykową. Wystarczy skompletować kilka par przedmiotów (u nas szyszki, filcowe kulki, astry, kasztany itp) – starałam się, by było jesiennie. Połowę przedmiotów wkładamy do miseczki, a drugą do bawełnianego woreczka – tak, by można je było potem dobierać w pary. Takie właśnie jest zadanie dziecka. Można również dotykać, nazywała przedmioty i opisywać ich faktury (szorstkie/gładkie/śliskie). Trudność polega na tym, by nie zaglądać do środka, lecz szukać za pomocą rączek.

💛💛💛

Obrazek z żołędzi

Żołędzie i żołędziowe bereciki, farba (u nas tempera*) i kawałek kartonu przycięty w prostokąt. To baza naszego jesiennego obrazka. Aby cieszyć się aktywnością ze zdjęć wystarczy przykleić czapeczki żołędzi do kartonu (np. klejem na gorąco) i pomalować część z czapeczek i żołędzi w ulubionych kolorach. Na zdjęciach Lusia chwyciła za szczypce i tworzy właśnie jesienne drzewo.

Jeśli malowałabym jeszcze raz żołędzie do podobnej aktywności to z pewnością użyłabym farby akrylowej. Żołędzie pomalowane temperą trochę brudzą ręce.

💛💛💛

Kolorowe skarby natury

Jesienne spacery są doskonałą okazją do zbierania skarbów. Pewnego dnia  uzbierałyśmy mnóstwo liści, kwiatów i owoców w wielu kolorach. Po powrocie do domu ułożyłam kolorowe kartki wokół koszyczka ze skarbami przyniesionymi ze spaceru. Zaproponowałam Lusi układanie kolorowych płatków, szyszek i listków na kartkach. Kiedy Łucja skończyła, poprosiła o utrwalenie efektu. Chwyciłam zatem za karton i klej w pistolecie i tak powstała nasza jesienna tęcza.

💛💛💛

Malowanie liści   

Wystarczą liście i dziecięca kreatywność. No i oczywiście farby! Do tej aktywności świetnie sprawdzą się te w sztyfcie. I robi się jeszcze bardziej kolorowo! 🙂

💛💛💛

Obrazek na papierowym ręczniku 

Papierowy ręcznik, flamastry i woda – to składniki zabawy idealnej. Wystarczy namalować flamastrami obrazek na papierze, a następnie położyć na płaskiej powierzchni i polewać wodą. Doskonale sprawdzi się do tego pipetka lub niewielka łyżeczka. U nas to ćwiczenie to hit. <3 Lusia wykonała je naprawdę wiele razy. Początkowo to ja tworzyłam ilustracje na papierowym ręczniku, jednak ta zabawa tak się spodobała Łucji, że kilka razy sama tworzyła bazę do dalszej pracy.

💛💛💛

Pompony i szyszka

Szyszka, pompony i pęsetka – ciekawe zestawienie, prawda? W otwartą szyszkę wystarczy powtykać małe pomponiki, a zadaniem dziecka jest je wyjąć za pomocą pęsetki. Świetne ćwiczenie dla paluszków! 🙂 Po skończonej pracy, dziecko może samo wkładać pomponiki w puste miejsca.

 

Dobrej zabawy!

Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *