Czy widzieliście „Dziubasa” kabaretu Hrabi? Jeśli nie, to tu on się znajduje -> KLIK. Mnie nieustannie śmieszy rozmowa  tej dwójki. To co jednak rozbawia w skeczu, niekoniecznie wywoła uśmiech w „prawdziwym życiu”.

Nie śmieszyła mnie ostatnio rozmowa pewnej pary spotkanej w kolejce do kasy w cukierni – gdzie jedna strona była apodyktyczna i naśmiewała się z drugiej w taki sposób, by WSZYSCY dostrzegli jej nieporadność.

Tak samo nie rozbawiają mnie teksty rodziców,  które ostatnio mam (nie)szczęście słuchać na placach zabaw. Słowa, zdania skierowane do kilkuletnich dzieci – nieustanne uwagi i komentarze odnośnie zachowania.

🌿🌿🌿

Trzyletni Pawełek źle trzyma butelkę z wodą i cały plac zabaw słyszy jak jego mama mówi z przekąsem „to może od razu ją wyrzuć do kosza”. Mały nie przepuszcza dziewczynek na zjeżdżalni, więc mama znowu zwraca mu głośno uwagę i to tonem sugerującym, że Pawełek powinien wpaść na to sam.

 

Na szczęście przyłapała go jak chciał zdjąć buty, bawił się patykiem – szybko wybija mu kolejne pomysły z głowy. Tłumaczy mu też, że nie może biegać (bo się przewróci) i że jest za mały, powinien więcej myśleć, zastanowić się, być grzeczny, bawić się ładnie, słuchać mamy, nie mieć głupich pomysłów.

Są przecież jakieś zasady…

🌿🌿🌿

Rocznej Amelce mama mówi, że bieganie z moją Helką to zły pomysł. Amelia jest przecież za MAŁA i przecież NIE UMIE. Gdy dziewczynka się przewraca mama mówi, że jest „gapciem”, a przecież mówiła, że nie da jeszcze rady. To nie dla niej.  A w ogóle co ona tak leży jak kłoda.

Biegać nie umie i wstać nie umie. Mama musi pomóc, bo Amelia jest chyba LENIUSZKIEM. „No dobra, wstawaj już KŁODO” kończy mama.

100 procent uwagi, w oczach  100 procent troski. Zauważony każdy krok, skomentowany każdy gest. Poprawiona każda niezdarność, nieumiejętność. To chyba dobrze, co nie? W końcu to my rodzice odpowiadamy za nasze dzieci, więc należy się przykładać i poprawiać, reagować, kierować na właściwe tory…

Pułapka, którą sami na siebie zastawiamy, robiąc z dzieci Dziubaski, Misie, Skarbeczki – kontrolując, komentując, narzucając nasze rozwiązania, nasze zasady, nieustannie oceniając. Nie zostawiając milimetra przestrzeni, w trosce o  dobro dzieci oczywiście. Podpowiadając im w dodatku na co są za słabe, za małe, do czego się nie nadają. Nie traktując ich poważnie, lekceważąc ich zdanie, potrzeby. Zabierając wolność.

Jakbyśmy mówili:

„Chcę żebyś wyrósł na pewnego siebie człowieka, który zna swoją wartość, potrafi podejmować decyzje i jest kreatywny. Teraz jednak słuchaj się mnie, rób to co mówię. Stój prosto, mów cicho, nie rób bałaganu.  Bądź g r z e c z n y.”

A tymczasem  poczucie własnej wartości i sprawstwa, nie będą wzmacniane jeśli w życiu dziecka  zabraknie:

 • samodzielności (nie ma innej drogi – jeśli chcemy, by dziecko uczyło się samodzielności, musimy mu na nią pozwolić)  i włączenia w domowe obowiązki (nawet roczne dziecko może uczestniczyć w pracach domowych – np. podając mokre pranie do powieszenia)
 • akceptacji ze strony rodzica, która oznacza również nie ingerowanie we wszystkie aktywności, pozwolenie dziecku na samodzielne zmierzenie się z zadaniami i szukanie przez nie aktualnych granic własnych możliwości.
 • podejmowania własnych decyzji i odczucia ich konsekwencji – w teorii oczywiste, w rzeczywistości nie do końca – jak wytłumaczyć zmuszanie dzieci do jedzenia, pożyczania zabawek innym dzieciom, zakazywanie przeróżnych aktywności (w tym słynne już „nie biegaj, bo się spocisz”) i wiele, wiele innych działań sprzecznych ze zdaniem dziecka?

Na koniec kilka ważnych cytatów z książki Odkrycie Dziecka Marii Montessori:

🌿🌿🌿

Nie można być wolnym, jeśli nie jest się samodzielnym. Zatem, aby dziecko zdobyło niezależność, jego aktywne oznaki wolności osobistej muszą być akceptowane od najwcześniejszego dzieciństwa.

🌿🌿🌿

Człowiek, który postępuje niezależnie, który angażuje swoje siły w wykonanie zadań, pokonuje sam siebie, doskonali się i rozwija swoje zdolności. Ludzie przyszłych pokoleń będą silnymi ludźmi, jeśli będą niezależni i wolni.

🌿🌿🌿

Zbędna pomoc jest przeszkodą w rozwoju w stopniu proporcjonalnym do swojej bezużyteczności.

🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
0

10 komentarzy

 1. Jesteśmy dziećmi schematów, tak nauczyła nas szkoła, tę poprawność przyjęli rodzice. Teraz my mamy własne dzieci, które chcemy wychować inaczej. Niestety, jesteśmy tak przesiąknięci tą poprawnością, że tak jak zauważasz sami zastawiamy na siebie pułapki. Nie ma idealnych rodziców, nawet nie powinno ich być. Rodzice jednak powinni być odpowiedzialni i nic nie zwalnia nas z pracy nad sobą.

 2. Niestety często rodzice zabijają w dzieciach samodzielność, a tym samym poczucie własnej wartości 😔 kiedy widzę, jak mój syn się cieszy kiedy sam odkurzy swój pokój albo sam się ubierze, to wiem, że choć zwykle zajmuje mu to znacznie więcej czasu niż z moją pomocą, to w przyszłość jego samodzielność zaprocentuje

  Aleksandra Załęska
 3. Dzieciom chowanym pod kloszem, ośmieszanym publicznie trudno jest się odnaleźć w dorosłym życiu. Niska samoocena, brak decyzyjności, wchodzenie w dziwne relacje – to tylko początek.
  Jest jednak duża grupa rodziców niosących sztandar „moje dziecko, moja sprawa” – nie chcą czytać, nie chcą słuchać. Uważają, że wiedzą najlepiej i to, co robią ze swoim dzieckiem jest wyłącznie ich sprawą. Jakby sobie chowali pieska czy szynszyla a nie człowieka :/

 4. na codzień i właściwie od samego początku jest nam bliskie i rodzicielstwo bliskości i pedagogika montessori, i dawanei synom przestrzeni na samodzielność, na eksplorowanei świata, jest w nas tez szacunek dla ich potrzeb i emocji

  Pau Elegancka Tracz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *