Pewna mama poszła ze swoim synkiem na warsztaty plastyczne.Tematem zajęć były zwierzęta leśne. Mama bardzo się sprawą przejęła, postanowiła pomóc nieporadnemu dziecku, by wyszło coś „naprawdę ładnego”.

Podjęła decyzję o kolorach i materiałach. Dziecko posłusznie podawało nożyczki, sznurki, filc. Pod koniec pracy przyszła prowadząca. Wręczyła  maluchowi pakiet materiałów i powiedziała: „Mama już swojego zrobiła, teraz pora na ciebie”.

Tak to jest, że chcemy dobrze, a nie wychodzi najlepiej. Wydaje nam się, że pomagamy, że uczymy czegoś dziecko, a tak naprawdę zabieramy mu przestrzeń na rozwój i radość z tworzenia.

Wtłaczamy w schematy i zabieramy możliwość kreatywnego podejścia do problemu. I nie dotyczy to tylko rodziców, ale często też.. nauczycieli. Kto z nas nie spotkał się z wygrywającą w przedszkolnym konkursie pracą, która w żaden sposób nie wygląda na dzieło trzylatka? Wszyscy wiedzą, że wykonał ją rodzic, ale milczą i nagradzają dając do zrozumienia dzieciom, że to, co tworzą same jest… gorsze. Albo kto nie spotkał się z  obniżaniem ocen z plastyki, bo przecież „drzewa nie są czarne, a niebo powinno być niebieskie”.

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko straciło zapał i naturalną radość z tworzenia, nie rozwijało wyobraźni, kreatywności, to ten poradnik jest jak najbardziej dla Ciebie:

1. Narzucaj. Jak najczęściej

– szczegółowo instruuj co i jak zrobić, daj gotowe rozwiązania  ( najlepiej podkreśl, że Twoje są lepsze i ciekawsze). Pokaż jaki jest właściwy sposób narysowania kota i że wiosenne drzewa muszą być zielone.

2. Poprawiaj

– zbyt mało lub za dużo nóg? Niewłaściwy kolor? Krzywa linia? Jak najszybciej popraw dziecko, zabierz mu kredkę z dłoni lub stój zawsze obok z własnym kompletem! Nie pozwól, by zbyt długo obcowało z czymś, co zawiera błędy. W końcu chodzi o to, by było tak, jak Ty uważasz za poprawnie, prawda?

3. Nie pozwalaj na zbytni bałagan

– naucz dziecko, że tworzenie nie musi wiązać się nieporządkiem. Zwracaj mu uwagę, w trakcie tworzenia tak często, jak to tylko potrzebne – najlepiej jeśli nauczy się wyżywać artystycznie i symultanicznie sprzątać. Świetny duet! Kredki są po to, by leżały ułożone odcieniami w pudełeczku!

4. WARTOŚCIUJ!

– dziecko potrzebuje Twojej szybkiej oceny – najlepiej w jednym słowie -” piękne! ” ,  ” brzydkie! „.  Ewentualnie mogą być to dwa słowa – ” jesteś najlepszy „, ” jesteś mistrzem ” , „. Nie analizuj, nie dopytuj o pomysł, techniki. Nie daj mu przypadkiem do zrozumienia, że interesujesz się tym, co samo sądzi o swoim tworze.

5. Zadbaj by było otoczone górą grająco-święcących zabawek

– żadnych patyków, kamieni, błotka – w końcu jesteśmy cywilizowanymi ludźmi!  Niech zabawka robi wszystko sama – tańczy, śpiewa, lata i świeci, a dziecko ogranicza się tylko do naciskania kolejnych guziczków.

6. Nie odpuszczaj!

– trening czyni mistrza. Jeśli namalowało trzy kropki, namawiaj by domalowało jeszcze coś. Coś, co miałoby sens, bo jaki sens mają tylko trzy kropki? Daj mu znać, że to nie wystarczy, na koniec zmień pracę po swojemu.

7. Nie zwracaj uwagi na prace dziecka

– nie wieszaj na ścianie, nie rób wystawy, nie podpisuj, wyrzucaj na jego oczach – porządek przede wszystkim.

Rób tak, a zapewne uda Ci się zdusić w dziecku naturalną radość z tworzenia, kreatywne spojrzenie i zapał do pracy.

Albo…

No właśnie…

Albo zrób trzy kroki w tył.

I zacznij obserwować,

daj dziecku przestrzeń,

odpuść,

zaakceptuj.

Bądź dumny.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

9 komentarzy

  1. Już na którymś blogu widziałam bardzo podobny wpis, chyba u nieperfekcyjnej. Nie rozumiem jak można dziecku coś narzucać, mi nie narzucano, ja też nie narzucam. Wyobraźnia jest piękna i dodaje skrzydeł – nie tylko dzieciom 😉

  2. Pingback: Ciach ciach ciach! Kiedy po raz pierwszy podać dziecku nożyczki? - Sasanki

  3. Pingback: 10 rzeczy, których twoje dziecko powinno doświadczać codziennie - Sasanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *