A może… A może wybrać się z dzieckiem do muzeum i galerii sztuki? Tylko… czy to są miejsca odpowiednie na rodzinną wizytę? Czy wypada zabrać ze sobą małe dziecko i właściwie czemu miałoby to służyć?

Niedawno zabrałam Helenę do Muzeum Narodowego. Po co?

Po pierwsze dlatego, że miałam wielką ochotę na obejrzenie wystawy 🙂 Chodziło o moją przyjemność i moje potrzeby, choć czułam, że Helenie też się może ta wyprawa bardzo spodobać.

Po drugie takie wydarzenia mają wpływ na kształtowanie  wrażliwości i poczucia estetyki. Nie zależy mi na tym, by Hela za kilka lat potrafiła  rozpoznać nurty i nurty w malarstwie. 😉 Ale chciałabym, by wyrosła na świadomego odbiorcę kultury, by kontakt ze sztuką był dla niej przyjemnością, jak również sposobem poznawania świata i wyrażania emocji.

Zależy mi też na tym, by wspólne uczestnictwo w kulturze, było w naszej rodzinie zupełnie oczywistym sposobem spędzania czasu, tak jak wyprawy do lasu i dzikie spacery. A żeby tak się stało, po prostu potrzebujemy działania – nie ma co czekać i odkładać na „kiedyś”.

Muzeum i galeria sztuki z małym dzieckiem

Z pewnością jest kilka sposobów na to, by wizyta w muzeum i galerii sztuki była przyjemnością dla całej rodziny, również dla kilkuletniego malucha. Przede wszystkim nie warto mieć nierealnych oczekiwań i wielkich celów. Wziąć pod uwagę, że może uda się zobaczyć tylko kilka obrazów, a nie całą wystawę. Zwiedzać spokojnie, bez ciśnienia, że coś musimy i coś trzeba. Przed wyprawą należy zadbać o podstawowe potrzeby ekipy – zmęczenie i głód z pewnością nie wpłyną pozytywnie na nastawienie i chęci zwiedzania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wizytą:

  • Przejrzyj dostępne opcje i wybierz wystawę, która może zainteresować Twoje dziecko (ja w Muzeum Narodowym wybrałam  Galerię Sztuki XIX Wieku, ponieważ byłam pewna, ze na obrazach będzie można zobaczyć różne zwierzęta)
  • W myśl zasady, że lubimy to co znamy – pokaż dziecku dzieła sztuki, których będziecie poszukiwać na wystawie.
  • Porozmawiaj o zasadach panujących w galerii –  dlaczego nie można dotykać większości dzieł sztuki, biegać, hałasować itd. (ja o tym zapomniałam… pierwsze co Hela chciała zrobić po wejściu do galerii, to pogłaskać kuropatwy z obrazu Chełmońskiego…)

Bawcie się dobrze!

Czy w muzeum można się dobrze bawić? Oczywiście! 🙂 Oto kilka pomysłów na ciekawe aktywności dla maluchów:

gra w kolory

Wybieracie jeden  kolor, a następnie szukacie go na obrazach.

zagadki i ćwiczenia na spostrzegawczość

Do tej zabawy, podobnie jak przy tej powyżej, nie potrzeba żadnych przygotowań. Podczas spaceru po galerii wymyślamy różne zagadki np. czy widzisz obraz z koszem kwiatów? Na którym obrazie jest pięć koni? Kto znajdzie tygrysa? Na którym obrazie sa dwa żółte elementy?

znajdź ten obraz

Wydrukuj miniaturowe reprodukcje obrazów. Zadaniem dziecka jest odszukanie obrazów w galerii. Nam wystarczyło pięć miniaturek, reprodukcje znalazłam w Cyfrowych Zbiorach MN.

Nasze obrazy z Galeria Sztuki XIX Wieku:

  • Kuropatwy na śniegu Józef Chełmoński
  • Dziwny Ogród Józef Mehoffer
  • Porwanie królewny Witold Wojtkiewicz
  • Bitwa pod Grunwaldem Jan Matejko
  • Na tle witrażu Kazimierz Strabowski

dokończ obraz

Drukujemy tylko  fragment reprodukcji. Zadaniem jest odnalezienie dzieła w galerii i dorysowanie brakującej części obrazu.

układanka

Można też pociąć wydrukowane reprodukcje, tworząc układanki.

materiały aktywizujące

Warto zajrzeć na stronę muzeum i sprawdzić, czy nie ma tam specjalnych materiałów do pobrania. My skorzystałyśmy z kolorowanki z „Bitwą pod Grunwaldem”, którą (podobnie jak wiele innych) znajdziecie w sekcji  druki edukacyjne. (te materiały są naprawdę świetnie – ciekawe, z poczuciem humoru, fajnie zilustrowane <3 )

 A po powrocie do domu, można wykorzystać reprodukcje do stworzenia kolaży.

Dobrej zabawy!

Magda

PS.

Dużo ciekawych pomysłów na aktywności dla maluchów i przedszkolaków znajdziecie również na naszych profilach Instagramowych:

➡️ Magda  

➡️ Martyna

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *