Susanna Isern & Marco Somà – ten duet już raz nas zauroczył, opowiadając słowem i obrazem historię malutkiej popielicy  (Siedem łóżek malutkiej Popielicy). Ku wielkiej radości fanów Kolekcji OQO, seria właśnie powiększyła się o kolejny tytuł. „Idealna chwila” to opowieść o przyjaźni, bezinteresownej pomocy i wdzięczności. Mądry przekaz oprawiony w klimatyczne ilustracje. Idealnie!

Główną bohaterką jest Wiewiórka. Pewnego ranka otrzymuje tajemniczy list. Po przeczytaniu wiadomości, wybiega w pośpiechu.

Choć bardzo jej się śpieszy, po drodze zatrzymuje się, gdy Jeleń, Żółwica, Niedźwiedź, Jeż i spora gromada innych mieszkańców Zielonego Lasu prosi ją o drobne przysługi i pomoc. Wiewiórka nie odmawia nikomu, pomaga bezinteresownie, „tracąc” cenny czas.

Czy domyślacie się, jaki jest finał tej opowieści?

Wiewiórka, która poświęciła swoją uwagę i rezygnowała z siebie dla innych, sama wpadła w pewnym momencie w tarapaty. Wtedy sytuację uratowali wdzięczni przyjaciele…

Motyw bezinteresownego dobra, które powraca przypomina mi pewną baśń braci Grimm – Królową pszczół. W baśni jeden z trzech braci pomógł zwierzętom, a one potem sprawiły, że wyszedł zwycięsko z trzech prób i pokonał złe zaklęcie.

Nie napiszę, dlaczego Wiewiórka się tak śpieszy i w czym pomogli jej przyjaciele. Zdradzę jedynie, że finał jest mocno wzruszający.

Rodziców, którzy chcą nauczyć dzieci asertywności, a  z drugiej strony uwrażliwiać na potrzeby innych i uczyć bezinteresownego zainteresowania drugim człowiekiem, czeka trudne zadanie. Myślę, że na półkach domowych biblioteczek powinno znaleźć się miejsce dla książek poruszających oba tematy. Jeśli  szukacie czegoś o tym, że czasem trzeba zatrzymać się, ponieważ  potrzebuje tego druga osoba

– ta książka sprawdzi się I D E A L N I E

 

 

Idealna chwila

Tekst: Susanna Isern

Ilustracje: Marco Somà

Wydawnictwo: Tako

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *