„Dzieci potrzebują przyrody do prawidłowego rozwoju zmysłów, a więc do uczenia się i do aktywności twórczej”

Richard Louv „Ostatnie dziecko lasu”

Zabierzemy Was dzisiaj do kilku naszych ulubionych miejsc w Warszawie. Niektóre znajdują się całkiem niedaleko centrum, niektóre bardziej na obrzeżach, jednak do wszystkich da się dotrzeć komunikacją miejską.

Mówimy o tych miejscach, że są świetne dla dzikich dzieci. „Dzikich” oznacza dla nas  tak naprawdę „wszystkich”. Głęboko wierzymy bowiem, że wszystkie dzieci do prawidłowego rozwoju, potrzebują kontaktu z przyrodą i swobodnej zabawy. Dzieci mają prawo do patyków, kamieni, wspinania, turlania, biegania na bosaka, czołgania… Pokażemy Wam kilka miejsc, które do takich aktywności wręcz inspirują <3

🌿🌿🌿🌿

Naturalne place zabaw

Trudno szukać na nich typowych elementów placów zabaw. Nie ma plastiku i kolorowego tartanu. Jest piasek, drewno, kora, kamyki. Konstrukcje wykonane są z naturalnych materiałów.

Dla mnie wszystkie miejskie place zabaw mogłyby właśnie tak wyglądać – bez krzykliwych barw, bez tandetnych wzorów – tego i tak mamy za dużo w naszym otoczeniu. Naturalne place zabaw są przyjazne dla zmysłów. I to nie tylko dzieci. My rodzice nie dostaniemy na nich oczopląsu, nie grozi nam przebodźcowanie. Wkomponowane w zieleń nadają się zarówno na dzikie harce, jak i chwilę odpoczynku, a czasem nawet prawdziwego wyciszenia.

🌲🌳🌲

Leśny plac zabaw

Tunele, podesty, liny i słupy do wspinaczki. Drewniany labirynt, piaskownice (w kształcie gniazda).  Są sprzęty do ćwiczenia równowagi, zjeżdżalnia.  Wszystko w naturalnej oprawie, z przewijającym się motywem leśnym.
Poza nimi jest kilka mniej oczywistych elementów – i tym się wyróżniają naturalne place zabaw – przy tych tradycyjnych każdy komponent ma jakąś jasno określoną funkcję – kręcisz się na karuzeli, huśtasz na huśtawce.
Co robić na kłodach w kształcie zwierzątek ?
Ano sporo rzeczy:
możesz ćwiczyć równowagę, biegać w slalomie, przeskakiwać, przytulać, karmić 🙂 – co tylko wyobraźnia ci podpowie!
Między innymi za to kochamy naturalne place zabaw – inspirują, wyzwalają kreatywność,

Zaletą placu zabaw jest lokalizacja – niedaleko znajduje się Ogród Botaniczny w Powsinie, a także cały Park Kultury.

Więcej zdjęć zobaczysz we wpisie:

Odkryj leśny plac zabaw.

Leśny plac zabaw

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
ul. Rydzowa 1A
Warszawa

🌊🌊🌊

Wiślany plac zabaw

Plac zabaw inspirowany warszawskim odcinkiem Wisły zaprojektowany  (podobnie jak leśny z Powsina, o którym przed chwilą czytaliście) przez Pracownię K. .

Helen w złotej cekinowej spódnicy biegała zachwycona po drewnianych kładkach, kryła się w wiklinowych bazach i tunelu.

Na tym placu zabaw znajdziemy też konstrukcje linowe do wspinania i balansowania, huśtawki, naturalną ścieżkę sensoryczną, małą tyrolkę, elementy optyczne.

Niestety w czasie naszej wizyty  strefa wodnej zabaw, na którą bardzo, bardzo liczyłam nie działała (zdemontowana pompa).

Zaletą placu zabaw jest to, że jest zacieniony, my byłyśmy z Helą w pewne sierpniowe upalne popołudnie i było bardzo przyjemnie! W znajdującej się tuż obok restauracji można coś zjeść i wypić, niedaleko są toalety.

Wiślany plac zabaw mieści się tuż obok Stadionu Narodowego, przy plaży Poniatówka.

🌲🌳🌲

Leśny plac zabaw w Parku Młocińskim

W otoczeniu pięknego Lasu Młocińskiego  i sielskich łąk znajdziemy dwa place zabaw – dla starszaków i ogrodzony dla maluchów. Oba wykonane z solidnego drewna, pomalowane na naturalne kolory.

Jest tu sporo elementów do wspinania, ćwiczenia równowagi. Na placu dla starszaków jest tyrolka, u maluchów między innnymi koniki na sprężynach, drabinki, zjeżdżalnie, karuzela, piaskownica i huśtawki (w tym w typie bocianie gniazdo).

Plac zabaw nie jest zacieniony, latem potrafi tu być naprawdę gorąco.

Niedaleko stoją wiaty do piknikowania i grillowania. Zabawę na placu zabaw  można więc połączyć z odpoczynkiem na kocyku albo długim spacerem  / wycieczką rowerową leśnymi ścieżkami.

 

Plac zabaw znajduje się na samym końcu ul. Papirusów.

🌿🌿🌿🌿

Grunt to zabawa

Państwomiasto na Osiedlu Jazdów

To już dosłownie ostatni moment, by skorzystać z inspirującej przestrzeni ogrodu przy Państwomiasto na Osiedlu Jazdów. W najbliższy piątek (13.09) i przez kolejne dwa dni znowu będzie można ugotować zupę z szyszek, zaparzyć herbatkę błotną, wspinać się, turlać, albo po prostu poleżeć w hamaku lub poczytać książki w cieniu jabłonki. My w wydarzeniu „Grunt to zabawa” wzięłyśmy udział nie raz (i nie dwa! 😉 ) Relację z mnóstwem zdjęć znajdziecie TUTAJ.

A tutaj link z informacjami organizatorów Grunt to zabawa.

Państwomiasto
ul. Jazdów 3/12

Warszawa

🌿🌿🌿🌿

Jemy na tarasie

To  połączenie letniej weekendowej restauracji, ogrodu, sadu oraz placu zabaw. Jest tu naprawdę dużo miejsca i różnych sprzętów do zabaw podwórkowych.  Są huśtawki, hamaki, spora trampolina i zjeżdżalnia. Jest górka do turlania, podziemna kryjówka, drewniany domek, duża piaskownica, a także boisko do gry w piłkę nożną. A to jeszcze nie wszystko. 🙂

Jeśli chcecie wiedzieć więcej, przeczytajcie naszą relację! O tutaj (klik) link jest.

Jemy na tarasie

ul. Bruzdowa 22c,

Warszawa (Kępa Zawadowska, okolice Wilanowa)

🐾🐾🐾

Wyprawa nad Jeziorko Czerniakowskie

Bardzo, bardzo lubimy tutaj być. Zazwyczaj bierzemy matę, trochę przekąsek i na jednym z licznych mostków urządzamy sobie piknik. Czytamy książki, szukamy najlepszych patyków, kamieni i… zbieramy i wyrzucamy śmieci po tych, którzy powinni za karę mieć zakaz wstępu w takie miejsca!

Na dłuższe i krótsze spacery polecamy zwłaszcza część północną. Jest tu zdecydowanie mniej ludzi. Część południowa (zwłaszcza okolice plaży) jest bardziej „rozrywkowa” – w powietrzu często unosi się intensywny zapach z grillów i nie brakuje chętnych, by odgłosy natury zagłuszyć muzyką…

Część północna jest bardziej dzika, znajdziemy tu między innymi piękne olbrzymie topole i klony jesieniolistne. Szuwary, kępy krzewów, kwiaty… A do tego ta wyboista ścieżka pełna konarów ❤️ (nie zabierajcie wózka). Podczas tej wyprawy z pewnością spotkamy  różne owady i ptaki. Nad jeziorkiem można trafić też na ślady większych zwierząt – bobrów, czy dzików.

Wokół jeziorka przebiega ścieżka edukacyjna, która powstała z budżetu partycypacyjnego (inicjatywa Fundacji Ja Wisła).

Do tej listy na pewno pasuje też ogród i naturalny plac zabaw przy Służewskim Domu Kultury. Pisałyśmy o nim tutaj (klik).

A jakie naturalne miejsca w Warszawie Wy lubicie?

Pozdrawiam!

Magda

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *