A gdyby tak w galerii sztuki można było wszystkiego dotknąć? Albo zaaranżować według własnego pomysłu? Czasem wejść do dzieła sztuki, może nawet przytulić? Położyć się na nim i poczuć?

Z pewnością takie doświadczenie byłoby nietuzinkowe. I nietuzinkowa jest wystawa, która została tak pomyślana, by odwiedzający mogli chłonąć ją wszystkimi zmysłami.

Pierwszego czerwca, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski nastąpiło otwarcie wystawy, która zaciekawi, zaskoczy, zachwyci i wciągnie w działania małego i dużego człowieka.

 

Dotknij sztuki

Ta nietypowa wystawa to okazja do wspólnego odkrywania sztuki. Obala stereotyp, że sztuka współczesna jest nieprzystępna, a wizyta w galerii ją prezentującej to zwykle coś nudnego i niezrozumiałego. Jej przestrzeń wypełniają kolory, dźwięki, faktury i zapachy. Dotknij sztuki pokazuje, że sztuka współczesna to inspirujący świat doznań.

u-jazdowski.pl

W drodze  towarzyszy nam Ulotka, która przybliża nam  dzieła dziesięciu artystów, tworzące wystawę.

Ten mały przewodnik zawiera wskazówki i pytania, dzięki którym doświadczenie sztuki staje się pełniejsze. Dodatkowo w galerii są animatorki, które inspirują do działania, opowiadają o poszczególnych pracach i dbają o ich bezpieczne używanie. Jedna z instalacji wykonana została z materiałów, które wyraźnie przywodzą na myśl sanitarno-medyczne skojarzenia (kule ortopedyczne, szpitalne kaczki i inne). Wszystkie elementy są na wyciągnięcie ręki i część dzieci odwiedzających wystawę od razu chce „wypróbować” kule (nie są one na stałe połączone z pozostałymi elementami). Animatorki dbają jednak o to, by nie używać ich ze względów bezpieczeństwa. Kule mają rozmiar przeznaczony dla osób dorosłych i nietrudno byłoby o wypadek, gdyby dziecko próbowało z nimi chodzić. Można zobaczyć, dotknąć, przenieść w inne miejsce, ale jednak nie można zrobić wszystkiego, co przychodzi do głowy.

Swoją drogą Lusia spędziła najwięcej czasu właśnie przy instalacji medycznej (nazwijmy ją tak roboczo). Długo przypatrywała się jednemu z elementów po czym stwierdziła, że tu jest trochę jak u pani dentystki – część instalacji przypominała jej bowiem fotel dentystyczny. To niezwykłe doświadczenie móc usłyszeć, co ciekawego ma do powiedzenia mały niespełna 3-letni człowiek na temat sztuki współczesnej.

To naprawdę cudowne, że takie miejsca powstają.

Świetnie, że galerie i inne miejsca związane z kulturą wysoką tworzą możliwość zupełnie nowego przeżywania sztuki. I że przestaje w takich projektach istnieć podział na dorosłych i dzieci – wszyscy, bez względu na wiek są zaproszeni do wspólnego doświadczania.

Taka wystawa to wyśmienity sposób na kształtowanie w dziecku pewnej wrażliwości na sztukę i umiejętności odpowiedniego zachowania.

Z jednej strony można dotykać, wąchać, czy wprawiać w ruch poszczególne dzieła. Nie ma tu wielu ograniczeń typowych dla tradycyjnych galerii.  Z drugiej strony wciąż obowiązują nas pewne zasady. Radosne doświadczenie sztuki nie ma bowiem nic wspólnego z brakiem szacunku – dla dzieł artystów, organizatorów czy innych odbiorców…

I tu podam przykład z naszej wizyty. Jednym z „punktów” Dotknij sztuki  jest drewniany podest wprawiany w drgania. Zwiedzający zachęcani są do położenia się na nim i wsłuchania się w swoje odczucia. Kiedy położyłyśmy się na tej podłodze z Helą, okazało się, że jest to bardzo nieprzyjemne – dwóch chłopców skakało po podeście robiąc przy tym straszny huk (swoją drogą prawie wylądowali na naszych głowach). Galeria, nawet ta bardzo przyjazna dzieciom, nie jest placem zabaw.

Co tutaj dużo mówić i pisać – ta wystawa jest naprawdę niezwykła. Bardzo polecamy.

My z pewnością wybierzemy się jeszcze raz (albo nawet kilka razy 😉 ).

Dotknij Sztuki

01.06 – 20.10.2019

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszawa

WSTĘP WOLNY

więcej informacji: u-jazdowski.pl

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *