Kto ma ochotę na zabawę sensoryczną inspirowaną światem przyrody?

Dzisiaj o aktywności, która nie tylko przyniesie masę sensorycznych doznań, ale może być świetną okazją do poznawania nazw roślin i zwierząt.

🌿🌿🌿🌿

Wieczorem rozpuściłam galaretkę (trochę mniej wody niż w przepisie), dodałam kilka kropel barwnika, przelałam do płaskiego naczynia i wstawiłam do lodówki.

Rano niebieska, zimna tafla prezentowała się niezwykle kusząco.

 

Oprócz naczynia z galaretką przygotowałam różne naturalne materiały – kamienie, patyki, gałązki, mech chrobotek. Były też kwiaty z bibuły i figurki zwierząt.

Zabawa zaczęła się od „urządzania stawu”, czyli wtykania i układania materiałów.  W stawie pojawił się nawet skrzek  – nasiona chia rozpuszczone w niewielkiej ilości wody świetnie go naśladowały.

Po chwili, gdy wszystkie gałązki i kamyki zostały użyte nadszedł czas na drugi etap, czyli zabawy galaretką. Przydał się nóż śniadaniowy, łyżeczka i pojemniczki – Hela wycinała, wydłubywała i przekładała kawałki galarety. Z pięknie zaaranżowany staw, zmienił się w  prawdziwe pobojowisko 😉

Przy zabawie towarzyszyła nam książka W stawie z serii Młodzi przyrodnicy  wydawnictwa Wilga.

Bardzo lubię książki z tej serii. Najważniejsze zalety: niewielki, zeszytowy format (bez problemu można zabrać je w małe i większe podróże), przejrzysta, estetyczna szata graficzna, realistyczne ilustracje oraz proste opisy natury.

Książka może być przydatna do pokazania różnych gatunków świata fauny i flory zamieszkujących staw lub jego najbliższe okolice. Nam najbardziej przydały się rozkładówki z  cyklem  rozwojowy żaby i ważki, ale znajdziemy tutaj mnóstwo innych znanych bardziej lub mniej gatunków w tym rzęsorka, kokoszkę wodną, traszki, jętki, czy pływaka żółtobrzeżka.

Inne tytuły z serii możecie zobaczyć w tym wpisie (KLIK)

 

Znacie już serię Młodzi przyrodnicy ? Macie swoje ulubione tytuły w tej serii?

M.

 

 

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *