Co dwie sztuki to nie jedna

Intrygująca, niezwykła, ciekawa i… czasem bardzo trudna (ale o tym później) – w Zachęcie można  już zwiedzać najnowszą wystawę sztuki współczesnej dla dzieci i dorosłych.
Takiej wystawy jeszcze stolica (a pewnie i cała Polska) jeszcze nie miała! Stworzyli ją artyści i ich dzieci. Twórcy  opowiadają nam o tym, co lubią, gdzie jeżdżą na wakacje, czym się interesują. Łączy ich pasja do spędzania czasu w twórczy sposób.
Wystawa powstała z myślą o  aktywnym zwiedzaniu galerii przez małych i dużych odbiorców kultury – bez względu na wiek każdy wyniesie z tej wizyty coś dla siebie.
Na wystawie znajdziemy między innymi strefę CIAŁO – przestrzeń stworzoną przez Izę Chlewińską, Tomka Bergmana i pięcioletniego Miłosza. Jest to miejsce Wypełnione muzyką, światłem i kolorowymi, miękkimi obiektami do dotykania, zgniatania, przytulania, turlania, ćwiczenia równowagi, chowania się w kryjówkach… ( scenografia przypomina MaMoMi , jednak dużo ciemniejsza, przynosi na myśl wnętrze wulkanu, jaskinię, czy wręcz… jamę pająka…)
Jest też instalacja, która zabiera nas w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy kwadracików z literkami… Podmuch jest naprawdę mocny, więc przed wejściem trzeba nałożyć ochronne okulary.
Tam jest prawdziwe szaleństwo – niektóre dzieci nie chcą  stamtąd wychodzić, inne (jak Helenka) po kilku sekundach rezygnują. Jeśli jednak choć chwile tam pobędziecie, spodziewajcie się małych białych kwadracików we włosach, kapturach, a nawet…za koszulą!
Jest bardzo różnorodnie i atrakcyjnie. Specjalna mapa (do kupienia w księgarni Zachęty; koszt: 2zł), pomaga zlokalizować wszystkie elementy, przybliża historie powstania eksponatów i instalacji oraz sylwetki twórców.

Jesteśmy też na Instagramie:

➡️ Magda  

➡️ Martyna

Bywa tu głośno (nawet bardzo), dlatego rodzicom małych wrażliwców polecam odwiedzić to miejsce w mniej popularnym terminie.

Wystawa naprawdę jest niezwykła, może jednak być bardzo trudnym doświadczeniem.  Cudownie, że miejsca związane z kulturą otwierają się na małych odbiorców. Jednak nawet jeśli możemy sztukę przeżywać wszystkimi zmysłami, wciąż powinniśmy pamiętać, że są to miejsca związane z kulturą, a nie… place zabaw.
Pisałyśmy już o tym przy okazji wystawy Dotknij sztuki

Radosne doświadczenie sztuki nie ma bowiem nic wspólnego z brakiem szacunku – dla dzieł artystów, organizatorów czy innych odbiorców…

W dniu otwarcia grupa dzieci biegających i krzyczących w sensorycznej strefie Ciało powodowała, że przestrzeń wydawała się… po prostu nieprzyjemna.
Kiedy udało nam się znaleźć spokojny zakątek z hamakiem ta  grupa do niego wpadła, jeden z chłopców w szale zabawy bez ograniczeń zaczął chodzić po moim plecaku stojącym przy ścianie (!)
I tak sobie myślę, że taka wystawa to wyśmienity sposób na kształtowanie w dziecku pewnej wrażliwości na sztukę ALE też umiejętności odpowiedniego zachowania.
Na wystawę wrócimy jeszcze z pewnością nie raz, choć pewnie w jakichś mniej popularnych terminach 😉

Ważne informacje:

CO DWIE SZTUKI TO NIE JEDNA

Miejsce: ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI

pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Dni i godziny: wtorek – niedziela godz. 12–20

Czas trwania wystawy: 9 lutego-13 kwietnia 2020

Bilety:
normalny – 20 zł
ulgowy – 10 zł
uczniowski – 2 zł
rodzinny – 25 zł
Czwartek – wstęp wolny
Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *