Niektórzy mówią, że kolorowanki są mało kreatywnym i twórczym zajęciem. Ci niektórzy mają trochę racji. Być może kolorowanki są czymś, co nie specjalnie rozwija wyobraźnię naszych dzieci.

Czy jednak naprawdę musimy  proponować  maluchom tylko hiper rozwijające aktywności i wyciskać z każdej minuty maksimum twórczego zaangażowania? A co z prostą przyjemnością i zwykłym wyciszeniem, przychodzącym, gdy kontury zaczynają wypełniać się kolejnymi kolorami?

Myślę też, że tak naprawdę to nie kolorowanki są mało rozwijające, to my sami nakładamy na kreatywność ograniczenia, gdy twierdzimy, że niebo powinno być niebieskie a drzewo nie może mieć filetowego pnia. Gdy pozwolimy sobie na małe szaleństwo eksperymentowania z barwami, kolorowanki przestają się jawić jako mało twórcze ćwiczenie ręki i precyzji (słynne „nie wychodź za linię”),  a stają się aktywnością, dzięki której dziecko może wypróbować różne zestawienia kolorystyczne i przez to np. kształtować swoje poczucie estetyki.

Kolorowanki można też wykorzystywać do wielu ciekawych aktywności – wycinać elementy do kolaży, tworzyć scenki z postaciami, czy odegrać teatrzyk. Coraz więcej tez na rynku przykładów kolorowanek z dodatkowymi zadaniami – „gotowiec” jest tutaj tylko zaproszeniem do dalszego działania i rozwinięcia tematu.

🖍🖍🖍

Podsumowując:

Czy kolorowanie gotowych rysunków jest wartościową aktywnością dla dziecka?

Wiele zależy od tego ile swobody ma korzystające z nich dziecko. Z pewnością istotne jest też to, czy są one jedyną aktywnością artystyczną dziecka, czy ma ono dostęp do różnorodnych form i technik.

Przy wyborze kolorowanek warto zwrócić uwagę na walory edukacyjne i poziom artystyczny rysunków.

Poniżej zostawiam Wam listę kolorowanek, wybrałam nasze ulubione – niektóre z bohaterami z dziecięcej literatury, inne o wartości edukacyjnej – są i dzieła słynnych malarzy i piękno przyrody.

Dajcie znać, jeśli dodalibyście coś do tej listy!

Postaci znane i lubiane, czyli kolorowanki z bohaterami z książek.

PippiKolorowanki z dziewczynką z warkoczykami znajdziecie na stronie astridlindgren.com

Fanów Alberta Albertsona na pewno ucieszą rysunki do pobrania ze strony poświęconej serii książek.

Wielbiciele kartonówek o ulicy Czereśniowej znajdą pakiet kolorowanek na stronie Wydawnictwa Dwie Siostry (koniecznie przejrzyjcie również inne propozycje

wydawnictwa – zakładka „materiały do pobrania” pęka w szwach!)

A tutaj znajdziecie kolorowanki z Idziemy na niedźwiedzia.

 

Dzieła sztuki do kolorowania

A gdyby tak stworzyć własną wersję Słoneczników Van Gogha? Kolorowanki tworzone na podstawie dzieł wielkich mistrzów mogą być wspaniałą okazją do poznawania sztuki. Przed chwyceniem za kredki i farbki, można obejrzeć z dzieckiem obrazy w albumach, czy wydrukować reprodukcje.

Pamiętajmy, że to dziecko powinno decydować o tym, czy praca będzie próbą wiernego odtworzenia oryginału, czy zupełnie własną wersją!

Kolorowanki znajdziecie tutaj.

Kolorowanki małego przyrodnika

Na stronie kids.nationalgeographic.com znajdziecie  ponad czterdzieści stron kolorowanek ze zwierzętami z całego świata!

 

Zajrzyjcie do Marceliny Jarnuszkiewicz – czekają bardzo artystyczne rysunki inspirowane naturą. (klik)

🌷🌷🌷

KWIATOCZUŁYCH znajdziecie bardzo wiosenne kolorowanki z kwiatami.

Bardzo ciekawe materiały i świetne grafiki do kolorowania możemy pobrać z weegallery.com.

 

Kolorowanki i mnóstwo zadań czeka w materiałach przygotowanych przez Lasy Państwowe. Sikorki ze zdjęcia pochodzą z serii Z lasem przez cały rok. Wiosna.

Znacie inne adresy, gdzie można znaleźć ciekawe i ładne kolorowanki do pobrania? Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach!

❤️ Magda

 

PS. Pomysły na ciekawe aktywności znajdziecie na IG! Zapraszamy:

➡️ Magda  

➡️ Martyna

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *