Sklepy z używanymi ciuchami są niezwykle! Gdybym kilka lat temu nie wybrała się do jednego z nich, zapewne do tej pory nazwisko Wildsmith  nie mówiłoby mi za wiele. Wybrałam się jednak i całe szczęście –  czekała tam na mnie The Road to Bethlehem – piękna książka autorstwa (tekst i ilustracje) Briana Wildsmith’a.dsc_4857Brytyjski malarz i ilustrator, autor ponad 80 książek dla dzieci, pierwszy raz zaznaczył swoją obecność na rynku wydawniczym na początku lat sześćdziesiątych. Jego  ABC – prosta książka o alfabecie z niesamowitymi ilustracjami – pełnymi żywych kolorów, podbiła serca najmłodszych czytelników, wyznaczyła nowe trendy i otworzyła mu drzwi do wielkiej kariery.

https://fishinkblog.files.wordpress.com/2015/01/fishinkblog-8595-brian-wildsmith-19.jpg
źródło: fishinkblog

W jego porywającej i potężnej serii o świecie przyrody, w skład której wchodzą m.in. Ptaki (1967), Dzikie zwierzęta (1967), Ryby (1968), jego żywym ilustracjom towarzyszy minimalny tekst: „spojrzenie sów”, „szkoła motylich ryb „. Pomimo prostoty słów, książki są wyrafinowanymi wizualnymi ucztami zawierającymi obrazy, które zachęcają dzieci do bliższego przyjrzenia się, wyobrażenia sobie i opowiedzenia historii dla siebie.

źródło: Brian Wildsmith obituary; www.theguardian.com

Brian Wildsmith's Birds cover

źródło: bookillustrations

źródło: bookillustrations
źródło: bookillustrations
źródło: bookillustrations
źródło: theguardian.com
źródło: theguardian.com

Mnie urzekają zwłaszcza bożonarodzeniowe książki autora. Nie ma w nich wiele  tekstu, ale ten nie jest potrzebny – wszystko co trzeba opowiadają obrazy – piękne, czasem swoją kolorystyką i rozmachem wręcz zapierające dech. Wielką wartością jest też fakt, że w książkach pojawiają się postaci biblijne, na próżno szukać tutaj pucowatego Mikołaja i gromady elfów (do których nic nie mam, ale to jednak miła odmiana nie znaleźć ich  w świątecznych tytułach 🙂 )

A Christmas Story
A Christmas Story

 

DSC_2751.JPGdsc_4852Zostaje tylko westchnąć w nadziei, że książki Wildsmith’a pojawią się w końcu również w Polsce. Jego Opowieść Wigilijna, która miała u nas swoją premierę w 1998 roku, niestety od dawna jest niedostępna. Trochę żal, że tak wspaniały artysta, jest u nas praktycznie nieznany.

Brian Wildsmith
Brian Wildsmith (1930 – 2016)

Jeśli podoba Wam się styl Wildsmith’a, koniecznie odwiedźcie  stronę: brianwildsmith.com, dzięki której można zajrzeć do kilkunastu  książek  artysty.

Miłego oglądania!

Magda

 

***

Jeśli spodobał ci się ten wpis, proszę, podziel się nim ze znajomymi, korzystając z poniższych przycisków i polub naszą stronę na facebooku, żeby być na bieżąco (klik).

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *