Coraz więcej osób (szczególnie rodziców małych dzieci) interesuje się metodą Montessori. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu, gdy spotykałam nową osobę i w rozmowie padło, że jestem nauczycielką Montessori, widziałam na twarzy rozmówcy zainteresowanie i zdziwienie zarazem. Niewiele osób wiedziało wtedy co to dokładnie oznacza. Moim zdaniem dzisiaj jest inaczej. Wiele osób interesuje się Montessori, powstaje coraz więcej przedszkoli i szkół prowadzonych zgodnie z tą metodą (bądź z jej elementami). Na portalach społecznościowych można odnaleźć grupy tematyczne, których członkowie dzielą się wiedzą i własnymi doświadczeniami z zakresu Montessori. Powstaje coraz więcej materiałów inspirowanych Montessori, które są dostępne dla szerszego grona odbiorców. Nie zawsze jednak książka czy pomoce oznaczone naklejką „Montessori” w rzeczywistości są warte sięgnięcia po nie. Montessori to ostatnio popularne hasło, więc wielu producentów wykorzystuje tę sytuację próbując zarobić na niewiedzy.

💚💚💚

Dla niektórych Montessori to życiowa filozofia, inni wykorzystują jej elementy, by wspierać w rozwoju swoje dzieci, jeszcze inni traktują Montessori jak trend w wystroju wnętrz swojego domu. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, (a nawet, jeśli Montessori wcale Was nie interesuje), to pewnością przypadną Wam do gustu piękne karty, którymi zachwycam się od kilku tygodni.

Mowa o Biblioteczce Montessori od wydawnictwa Egmont, o której wspominałyśmy w we wpisie z sierpniowymi zapowiedziami, a której premiera odbędzie się dosłownie za kilka dni. Z tej serii ukażą się Biblioteczka Montessori Czas, Świat, Przyroda, Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody, Flagi świata. Ta publikacja jest z pewnością warta zainteresowania.

Biblioteczka Montessori to seria pakietów dla dzieci opierających się na metodzie Marii Montessori. Materiały z serii Biblioteczka Montessori to kolorowe, wysokiej jakości karty, które pozwalają poszerzać wiedzę o świecie i przyrodzie, tablice, które pozwalają poznać, czym jest czas i oczywiście książeczki z informacjami, jak się bawić z kartami, planszami i tarczami czy osiami czasu.

/źródło: egmont.pl

 

Mamy zestaw kart przyrodniczych i przyznam, że jestem nim oczarowana. Zestaw zawiera 150 kart edukacyjnych, które nie dość, że piękne, estetycznie i solidnie wykonane, to są faktycznie zgodne z filozofią Montessori. Zestaw podzielony jest na 5 serii: zwierzęta leśne, ptaki, owady, kwiaty i owoce.

 

Karty z powodzeniem mogą posłużyć jako pomoc naukowa – karty do lekcji trójstopniowej. Nie powstydzi się ich żadna półka w przedszkolu lub szkole Montessori. Przeciwnie, wyglądają zachęcająco – ilustracje Emmanuelle Tchoukriel są piękne, a podpisy do kart wykonano w formie małych pisanych liter (jest to istotny aspekt kart Montessori). Nauczyciele Montessori i wnikliwi rodzice z pewnością zwrócą uwagę na czcionkę, która nie jest idealnym odwzorowaniem polskich liter.

Mimo to, niezmiernie cieszę się z tej publikacji, bo dzięki niej większa liczba dzieci w Polsce będzie mogła pracować z kartami Montessori. Rodzice coraz częściej i chętniej wdrażają elementy Montessori do codziennej edukacji dzieci, jednak nie zawsze mają czas, aby przygotować wartościowe materiały. Teraz mogą po prostu wejść do księgarni i je kupić. 🙂 

💚💚💚

Wewnątrz pudełka znajduje się krótka informacja (w formie ulotki) na temat pedagogiki Montessori i sformułowań bliskich tej metodzie jak fazy wrażliwe czy „chłonny umysł”. Jeśli ktoś kupi karty, a nie wie co to Montessori to z pewnością ulotka przybliży mu trochę ideę tej metody.

Oprócz tego znajdziemy cienką książeczkę z pomysłami na zajęcia z kartami. Autorka, Eve Herrmann, pisze:

Materiały mają przede wszystkim służyć przekazywaniu wiedzy oraz wymianie myśli podczas przyjemnej wspólnej zabawy i mogą być stosowane w różny sposób w zależności od wieku dziecka.

Z całą pewnością karty znajdą uznanie zarówno u dwulatka, jak i u siedmiolatka. Tak naprawdę wszystko zależy od umiejętności dzieci i stopnia ich zaangażowania. Najmłodszym dzieciom możemy pokazać np. zestaw 3 wybranych kart bez podpisów – za to możemy dołączyć figurki zwierząt adekwatnie dobrane do podpisów.  Starsze dziecko, które umie już czytać i pisać, sięgając po tę pomoc, samo przeczyta podpisy, by dopasować je do ilustracji. Jako rozszerzenie może stworzyć własną mini-książeczkę o wybranym zwierzęciu lub roślinie. Pomysłów i możliwości jest wiele. Autorka wymienia 8, ale jestem przekonana, że dzieci wymyślą jeszcze więcej.

Jak już wspomniałam nasz zestaw zawiera i 150 kart do lekcji trójstopniowej (karty trójdzielne)

Lekcja trójstopniowa to pojęcie znane każdemu nauczycielowi Montessori i postawa prezentacji materiałów. Karty trójdzielne znajdują się praktycznie w każdym obszarze środowiska Montessori.

W skład każdego zestawu kart trójdzielnych wchodzą:

  • obrazek – karta z samym wizerunkiem,
  • podpis – karta z samym podpisem,
  • karta kontrolna – karta wizerunkiem i podpisem.

Jeśli chcecie podążać za filozofią Montessori to nie możecie po prostu dać dziecku pudełka mówiąc „proszę!”. Prezentacja zgodna z metodą Montessori składa się z trzech etapów:

1) Prezentacja – kładziemy kartę i mówimy co się na niej znajduje.

2) Identyfikacja – prosimy dziecko o wybranie/wskazanie konkretnej karty.

3) Sprawdzenie – wskazujemy kartę i pytamy co na niej jest.

Jeśli interesuje Was tematyka lekcji trójstopniowej to odsyłam Was do tego tekstu i tego filmiku.

 

Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że ja i nieco ponad 2-letnia Lusia naprawdę doceniamy piękno i staranność, z jaką te materiały zostały zaprojektowane i wykonane. Karty z pewnością posłużą nam jeszcze przez wiele lat i wykorzystamy je na wiele sposobów. Dzieci zasługują na to, co najlepsze, a te materiały po prostu takie są.

💚💚💚

Dla starszych dzieci (4-7lat) do kart można dokupić książkę z ćwiczeniami – Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody.

Zeszyt ćwiczeń zawiera pomysły i materiały na zajęcia, dzięki którym będziecie mogli towarzyszyć dziecku w odkrywaniu zagadnień z geografii, botaniki, świata zwierząt, klimatu i upływającego czasu.

/źródło: egmont.pl

Książka jest doskonałą propozycją do rozszerzenie wiedzy z kart. Zawiera ilustracje i karty do wycięcia i przechowywania, elementy do stworzenia modeli, zadania i ćwiczenia. Dołączone są do niej naklejki. Ze względu na wiek Lusi jeszcze z niej nie skorzystałyśmy, ale jeśli Was interesuje to obszerną recenzję znajdziecie na blogu mojemontessori.com.

💚💚💚

Jeśli macie ochotę na więcej Montesssori to zapraszam do przejrzenia zakładki Montessori. Zachęcam Was do też odwiedzenia strony wydawnictwa Egmont, aby znaleźć materiały odpowiadające potrzebom Waszych dzieci.

Pozdrawiam!

Martyna

💚💚💚

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

4 komentarze

  1. Pingback: Letnie odkrycia, czyli nowości i zachwyty! - Sasanki

  2. Pingback: 10 super zapowiedzi wydawniczych. Na to czekamy #2 - Sasanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *