Spacery długie i krótkie to zapewne stały punkt programu dnia każdego maluszka. Odpowiedni wózek, poduszka antywstrząsowa, dodatkowy śpiworek, folia lub bambusowa pieluszka (w zależności od pogody) dobrze spakowana torba, kolorowa zabawka-zawieszka. Mamy już wszystko? Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, która niejednemu rodzicowi umyka. Przygotowanie wózka na spacer to również zadbanie o to by już z daleka, zwłaszcza przy gorszych warunkach pogodowych był dobrze widoczny dla kierowców.

Przy słabej aurze pieszy jest widoczny dla kierowcy z około 20 metrów, to naprawdę niewiele biorąc pod uwagę, że samochód jadący z prędkością 60km/h w ciągu sekundy przemierza ok. 17m. Sytuację zmieniają elementy odblaskowe- dzięki nim kierowca może zauważyć pieszego  z odległości 150-200 metrów.

Wybierając się na przechadzkę z maleństwem w wózku w odblaski należy wyposażyć nie tylko siebie ale i pojazd naszej pociechy. Niektórzy producenci wózków dla dzieci zadbali o umieszczenie odblaskowych elementów na swoich produktach. Niestety fabryczne odblaski na wózkach wciąż nie są standardem, dlatego warto dokupić je

img_3009
Wybierając odblask sprawdźmy czy posiada certyfikat EN-13356

samemu. Na rynku jest wiele odblaskowych produktów. Do wyboru mamy tradycyjne zawieszki, opaski, przypinki, maskotki i naklejki. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te ostatnie- dzięki nim najłatwiej oznaczymy wszystkie cztery strony pojazdu naszego maluszka. Naklejki nie powinny jednak być jedynym elementem odblaskowym naszego wózka- odblask działa

najlepiej kiedy może się swobodnie poruszać i w ten sposób odbijać jak najwięcej źródeł światła.  Przy zakupie odblasku pamiętajmy, że nie jest to gadżet, zabawka, a produkt który ma chronić nasze bezpieczeństwo. Na polskim rynku jest szeroki wybór odblasków,

niestety spora część to odblaski podrabiane, często pochodzące z Chin, nie spełniające norm bezpieczeństwa drogowego. Kupując odblaski zawsze sprawdzajmy, czy mają  certyfikat EN-13356.

Wózek możemy dodatkowo wyposażyć w malutkie silikonowe latarki ledowe.  Ich zaletą jest łatwy sposób montażu oraz trzy tryby świecenia- jednostajny oraz dwa rodzaje pulsowania.

Na spacerze z dzieckiem nie możemy zapomnieć o szczególnej ostrożności. Policyjne statystyki z roku 2015 pokazują, iż głównymi przyczynami potrąceń  było nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w tym na przejściach dla pieszych. Należy pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego spaceru:

  • Na pasy nie wolno wchodzić gwałtownie, licząc, że samochody ustąpią nam pierwszeństwa.
  • Nawet mając zielone światło na przejściu dla pieszych zawsze należy sprawdzić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża samochód.
  • Czekając przy przejściu dla pieszych nigdy nie wolno wypuszczać wózka z ręki. Niestety zdarza się, że rodzic zajęty np. pisaniem wiadomości na telefonie, nie zauważy, że wózek stacza się na jezdnię.
  • Zmysł słuchu jest niezwykle istotny w ocenie sytuacji na drodze, dlatego nigdy nie należy słuchać muzyki, czy rozmawiać przez telefon, zwłaszcza przechodząc przez przejście dla pieszych.
  • Przechodząc ulicą w niebezpiecznych miejscach lepiej ciągnąć wózek za, niż przed sobą.
  • Nie zapominajmy o ostrożności na parkingach, czy małych uliczkach osiedlowych. Pomimo mniejszej prędkości samochodów, tam też łatwo o wypadek- często przechodzimy pomiędzy zaparkowanymi autami, niewidoczni wcześniej dla kierowców nagle wyłaniamy się tuż przed nimi.

 Magda

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *