To miał być bardzo szybki wpis o kilku ulubionych książkach przyrodniczych z biblioteczek Helki i Lusi. Już po chwili pisania okazało się, że książek jest więcej i więcej i naprawdę żadnej z nich nie możemy pominąć, bo wszystkie zasługują na to, by zmieścić się na tej liście.

Ostatecznie jest tutaj szesnaście niezwykłych książek przyrodniczych dla maluchów i starszaków. Byłoby jeszcze więcej, ale kilka książek nie da się już kupić, postanowiłyśmy okroić listę tylko do tych dostępnych. Miłego czytania i oglądania. No i koniecznie dodajcie swoje hity przyrodnicze do naszej listy!

🌿🌿🌿

Tysiąc i jedna mrówka

Autor: Joanna Rzezak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kategoria wiekowa: 0-6

(na stronie wydawnictwa jest 0-6, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to karton, tylko papierowa forma wydania )

Przegląd zaczynamy nowością, a właściwie jeszcze zapowiedzią od Naszej Księgarni (premiera za kilka dni) – piękną książką Joanny Rzezak Tysiąc i jedna mrówka. Dzięki niej  poznajemy sekrety nie tylko tych pracowitych stworzeń, ale również mnóstwo innych leśnych ciekawostek. Mrówki zabiorą nas na spacer i spotkanie z fauną i florą – po powrocie będziemy wiedzieli jak wygląda wyschlik grzebokorożny, ile centymetrów liczy język dzięcioła zielonego i okłady z jakiej rośliny koją ukąszenia i oparzenia 🌿🐜

🌿🌿🌿

Ogród motyli

 

Autor: Laura Weston

Wydawnictwo: Mamania

Kategoria wiekowa: 0-3

image011

Ogród motyli to duża kartonowa książka, w której ilustracje wykonane zostały techniką linorytu. To historia niezwykłej przemiany, jaką przechodzą motyle. Co prawda autorka nie wspomina o tym, jaki gatunek motyli ma na myśli, ale jestem przekonana, że chodzi o monarchę. To te motyle, które są słynne ze swoich długich wędrówek. Populacje z Ameryki Północnej odbywają masowe migracje. Na jesieni lecące na południe motyle pokonują odległość nawet ok. 3000 km.

Ogród motyli to książka na kilka lat – kontrastowe ilustracje zaintrygują najmłodsze maluszki, okienka ucieszą te ciut starsze, informacje dotyczące cyklu życia motyli to ciekawostki dla przedszkolaków.

 

🌿🌿🌿

W świecie Małp

Autor: Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kategoria wiekowa: 0-6

Czy wiedzieliście, że…

pigmejki są mniejsze od banana, makaki lubią lepić śnieżne kule, kapucynki rozpoznają swoje odbicie w lustrze a szympansy są troskliwe i karmią mniejsze zwierzęta, na przykład żółwie?

Oto W świece małp autorstwa Asi Gwis – fascynująca książka w formie albumu, dzięki której poznacie mnóstwo ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach. Recenzja -> tutaj

 

🌿🌿🌿

Jak zwierzęta śpią

Autor: Jiří Dvořák
Ilustrator: Marie Štumpfová

Wydawnictwo: Muchomor

Kategoria wiekowa: 3-6

 

image023

Książka czeskiego autora, która wprowadza nas w zwyczaje zwierząt związane z zasypaniem i snem. Spodoba się nie tylko maluchom, ale również zaciekawi starsze rodzeństwo i rodziców. Z pewnością dowiecie się czegoś nowego, bo to skarbnica ciekawych faktów z życia zwierząt. Czy wiecie jak śpi pyton? Albo paw? Które zwierzę przesypia najwięcej godzin ze wszystkich ssaków? A które śpi i jednocześnie… lata? To wyjątkowa propozycja książkowa dla całej rodziny.

🌿🌿🌿

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Autorzy: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kategoria wiekowa: 0-10

DSC_0946

Para znanych ilustratorów zabiera nas do swojego ogrodu. Dzięki pięknym akwarelom, wyszywankom i obrazkom ze szmatek, zdjęciom i kilku rysunkom poznajemy szkrzydlate stworzenia, które mieszkają tuż obok  – kopciuszka, szpaka, sikory, wilgę, kosa, dzwońca  i wiele innych. Urządziły sobie gniazdo w dachu, kryją się między trawami, wyjadają pawlakowe mrówki…

Pełną sasankową recenzję znajdziecie tutaj.DSC_0926DSC_0929

Kilka miesięcy temu miał swoją premierę Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków. Jakoś tak się złożyło, że nie mamy tej pozycji w swoich zbiorach, ale oglądając materiały z wydawnictwa jestem przekonana, że to kolejna perełka 🙂

Image result for mały atlas motyli ewy i pawła pawlaków

 

🌿🌿🌿

Niedźwiedź polarny

Autor: Jenni Desmond

Wydawnictwo: Łajka

Kategoria wiekowa: 6+

Podglądamy niedźwiedzie w czasie wędrówek, polowania, walki. Jest też scena żerowania na truchle wieloryba – to naprawdę nie jest sympatyczna bajeczka, a raczej pięknie zilustrowany dokument przyrodniczy.  Zaglądamy  do legowiska, gdzie rodzą się młode, a potem jesteśmy świadkami pierwszych spacerów i radosnej zabawy. Popularnonaukowe treści dopełniają stworzone z  rozmachem  malarskie ilustracje. Całość pociągająca i nasączona emocjami. …

 

🌿🌿🌿

Płetwal błękitny

Autor: Jenni Desmond

Wydawnictwo: Łajka

Kategoria wiekowa: 5+

 

Niezwykle zilustrowana popularnonaukowa książka o największym zwierzęciu świata –  płetwalu błękitnym – fascynującym, a jednocześnie  zagrożonym gatunku. Jenni Desmond pokazuje piękno tych niesamowitych zwierząt, za pomocą obrazowych porównań przekazuje młodym czytelnikom najważniejsze informacje i mnóstwo ciekawostek – czy  wiedzieliście, że w paszczy płetwala błękitnego zmieściłoby się na stojąco 50 osób? 

🌿🌿🌿 

Młodzi przyrodnicy. Dzieci zwierząt

 

Młodzi przyrodnicy. Dzieci zwierząt

Autor: Emily Bone

Wydawnictwo: Wilga

Kategoria wiekowa: 6-10

(wg wydawnictwa – książka jest stworzona z myślą o samodzielnie czytających dzieciach; moim zdaniem zainteresuje też maluchy – wg mnie to kategoria 3+)

Z tej niewielkiej książki dowiemy się o tym, jak wyglądają,  zachowują się i czego potrzebują różne zwierzęta zaraz po urodzeniu. Ładne, czytelne, realistyczne ilustracje i prosty tekst sprawiają, że książka nadaje się zarówno dla maluchów (3+), jak i starszaków próbujących już swoich sił w samodzielnym czytaniu.

W serii ukazały się jeszcze trzy inne tytuły. Przeczytacie o nich na blogu Ronja.pl, który objął serię patronatem medialnym.

 

🌿🌿🌿 

Pszczoły

Autorzy:

Ilustracje – Piotr Socha

Opracowanie tekstu – Wojciech Grajkowski

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Kategoria wiekowa: 6+

30 pięknych rozkładówek w dużym formacie, z których dowiemy się mnóstwo ciekawostek dotyczących pszczół – poznamy budowę ciała, sposób zachowania, styl życia. A wszystko dzięki ilustracjom, które opowiedzą nam historię pszczelego rodu od zarania. Dopełnieniem jest tekst opracowany przez doktora biologii – Wojciecha Grajkowskiego. 

🌿🌿🌿 

Kryjówki zwierząt bez tajemnic

Kryjówki zwierząt bez tajemnic

Autor: Emily Bone / il. Maribel Lechuga

Wydawnictwo: Olesiejuk

Kategoria wiekowa: 3-5 lat

Ponad 80 okienek – nory, dziuple, gniazda, jamy i inne kryjówki i miejsca zamieszkania dzikich zwierząt. Mnóstwo ciekawostek – ta książka to kopalnia wiedzy dla każdego małego przyrodnika 🙂

🌿🌿🌿 

Zawodowcy w świecie zwierząt

Autor: Wendy Hunt / il. Studio Muti

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kategoria wiekowa: 5+

Na stronach tej książki opisano ponad 100 gatunków zwierząt. Nie myślcie jednak, że to zwykły atlas przyrodniczy! Autorka – Wendy Hunt – opisuje miejsca pracy ponad 100 zwierząt w 14 siedliskach. Jest sawanna, las namorzynowy i biegun północny. Kolejne rozkładówki zawierają opisy i cechy tytułowych zawodowców. Ale, ale! Nie są to nudne, podręcznikowe hasła. Teksty są ciekawe i zabawne – z pewnością docenią je mali (i duzi) czytelnicy z poczuciem humoru.

🌿🌿🌿 

Rok w lesie

Autor: Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kategoria wiekowa: 0-6

Całe szczęście prawdziwy las nie wygląda tak, jak na ilustracjach w tej książce. Strach by do niego było zajść – takie tu zamieszanie! Dziki, rysie, wiewiórki, łosie, lisy, bażanty, żurawie, zające… I wiele innych postaci, które śledzimy na  dwunastu rozkładówkach – przez kolejne miesiące jednego roku.

Nie jest tu stuprocentowo realistycznie – na ilustracjach znajdziemy dużo komiksowego poczucia humoru. Nie można jednak nie zauważyć olbrzymiej wartości edukacyjnej tej pozycji – każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Ta książka to nie tylko kopalnia wiedzy na temat tego, co dzieje się w lesie – praca z nią rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych (a dodatkowo jest świetną zabawą 😉 )

🌿🌿🌿 

Zoologia

Autor: Joelle Jolivet

Wydawnictwo: Egmont

Kategoria wiekowa: 3+

Książka sporych rozmiarów (39,1 x 27,9 cm) pełna  zwierząt – tych z ciepłych i zimnych krajów, z piórami, z rogami, słodkowodnych, mieszkających na drzewach, w oceanie, na ziemi, w morskich głębinach, aktywnych w nocy,  czarno-białych, w cętki i pręgi, ogromnych i całkiem malutkich… Znajdziemy tu stworzenia doskonale znane, jak i te, których nazwy mogą zaskoczyć nie tylko najmłodszych, ale również całkiem dorosłych czytelników. Ilustracje przypominające ryciny świetnie się sprawdzą jako wyszukiwanki, a gruby kontur pozwoli na zabawę w przerysowywanie i kalkowanie 🙂

Na końcu znajdziemy indeks wszystkich zamieszczonych w książce zwierząt wraz z krótkim opisem.

🌿🌿🌿 

Rok z Lineą

Image result for rok z lineą

Autor: Christina Björk / il. Lena Anderson

Wydawnictwo: Zakamarki

Kategoria wiekowa: 6+

Pięknie ilustrowana, przeurocza książka opisująca miesiąc po miesiącu życie zafascynowanej przyrodą Linnei. Dziewczynka mieszka w dużym mieście, ale to jej zupełnie nie przeszkadza w obserwowaniu natury – każdy kolejny miesiąc jest dla niej okazją do nowych odkryć i działań. Inspirująca, motywująca, piękna!

🌿🌿🌿 

Up in the garden and down in the dirt

Autor: Kate Messner / il. Christopher Silas Neal

Wydawnictwo: Chronicle Books

Kategoria wiekowa: 2-7

Książka jest pełna informacji o świecie owadów i zwierząt, o warzywach, roślinach, i zmianach w przyrodzie, które związane są z porami roku. Zdecydowanie zachęca do pochylenia się i zajrzenia do świata ukrytego w błocie i pod ziemią. Tam żyją zapracowane dżdżownice, węże, skunksy i wszystkie inne zwierzęta, których domem jest ogród. 

🌿🌿🌿 

Biblioteczka Montessori. Przyroda

 

Autor: Eve Herrmann / il. Emmanuelle Tchoukriel

Wydawnictwo: Egmont

Kategoria wiekowa: 2+

W bonusie do naszej cudnej piętnastki dorzucamy Biblioteczkę Montessori. To co prawda nie książka, ale zdecydowanie pasuje do naszej przyrodniczej listy.

Biblioteczka to 150 pięknie ilustrowanych kart podzielonych  na 5 kategorii tematycznych:
– Zwierzęta leśne
– Ptaki
– Owady
– Kwiaty
– Owoce
Więcej zdjęć i sasankową recenzję znajdziecie w tym wpisie.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

5 komentarzy

  1. Fantastyczne zestawienie! My spędzamy godziny na ogladaniu Zoologii. Polecam jeszcze bardzo Góra i dół oraz Przyroda bez tajemnic. A jakie tytuły macie z tych już niedostępnych pozycji?

    Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *