Prace plastyczne (mniej lub bardziej skomplikowane) wykonujemy niemal codziennie. Tym bardziej, że zabawy plastyczne i artystyczne są na naszej liście  10 rzeczy, których  powinno doświadczać dziecko każdego dnia.

Kiedy Lusia ma w rączkach akcesoria plastyczne staram się nie przeszkadzać jej w procesie twórczym, aby mogła cieszyć się z wykonanej pracy i z jej efektów.

Przygotowując dla niej akcesoria do prac plastycznych inspiruję się metodą Montessori – to bardzo ułatwia opanowanie bałaganu. Wystarczy, że położę potrzebne przedmioty na tacy, a kredki czy farby włożę do pojemniczków. Od razu jest schludniej i nie powstaje wielki bałagan.

Zerknijcie co najczęściej robimy i jakich produktów używamy. 🙂

🖍🖌🖍

1.Rysowanie kredkami

Kredki… To pierwsze co przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o aktywnościach plastycznych i artystycznych z maluchem. Wydawać by się mogło, że wstąpimy do pobliskiego papiernika i wybierzemy z półki pierwsze-lepsze kredki, a maluch będzie zadowolony. Nic bardziej mylnego! Wybór kredek to, jak się okazuje, bardzo poważna sprawa. Rysowanie kredkami może stać się doskonałym ćwiczeniem małej motoryki, ale nie każda kredka jest dobra i spodoba się dziecku. Dla nas numerem jeden są drewniane kredki 3w1 z pierwszego zdjęcia. Obejrzyjcie ten film. Nie są tanie, ale faktycznie są wszechstronne i mają doskonałą jakość wykonania.

Te kredki są naprawdę wszechstronne i świetnie się nimi rysuje. Na zdjęciach widzicie nasze artystyczne poczynania z użyciem kredek 3w1 na materacyku pokrytym prześcieradłem. 🙂 PS. Sprało się!

Oprócz kredek 3w1 mamy kredki Bambino i małe kredki plastikowe w kształcie płatków, które cieszą się jednak mniejszym zainteresowaniem Łucji.

🖍🖌🖍

2.Malowanie farbami w sztyfcie

Mogłabym napisać o farbach plakatowych lub akwarelach, które mamy na półce plastycznej, ale postanowiłam wybrać coś mniej konwencjonalnego. Farby w sztyfcie to nasze odkrycie (i zachwyt!) ostatnich tygodni. Jeśli ich nie znacie to koniecznie uzupełnijcie ten brak. Specjalnie narysowałam kilka bazgrołków na kartce, aby pokazać, jaki dają efekt. Wykończenie jest bardzo miękkie, kolory są niezwykle wyraziste i intensywne – maluje się nimi trochę jak… szminką. 😉 Są doskonałą alternatywą dla zwykłych farb, jeśli nie możecie akurat pracować razem z dzieckiem. Nie ma potrzeby użycia wody ani pędzla.

🖍🖌🖍

3.Dziurkowanie papieru ozdobnym dziurkaczem

Używanie ozdobnych dziurkaczy stanowi nie lada wyzwanie dla maluchów. Zanim opanują sztukę wycinania doskonałych kształtów musi minąć trochę czasu. Potem można je naklejać na kartkę papieru lub włożyć do małej koperty. W sklepach papierniczych kupicie dziurkacze o sezonowych kształtach śnieżynek, choinek albo serduszek.

🖍🖌🖍

4.Robienie pieczątek

Papier i zestaw pieczątek w ulubionych kształtach (u nas Melissa&Doug). W zestawie było pudełeczko z tuszem, więc nie musiałam dokupować. Maluch może tworzyć własne pieczątkowe obrazki, wzroki, szlaczki lub scenki, jeśli użyjecie innego zestawu.

🖍🖌🖍

5.Cięcie papieru nożyczkami

Napisałam kiedyś osobny tekst, w którym znajdziecie sporo inspiracji na wykorzystanie nożyczek. Tutaj włożyłam do koszyczka paski papieru i grubszej pianki. Na niektórych paskach dodatkowo narysowałam linie, wzdłuż których może wycinać dziecko, jeśli jest na to gotowe.

🖍🖌🖍

6.Cięcie włóczki nożyczkami

Oprócz papieru dużym zainteresowaniem mojej córki (2 i pół) cieszy się włóczka. Wystarczy przygotować długie paseczki włóczki i nożyczki. Wycięte kawałeczki można wykorzystać później do pracy plastycznej.

🖍🖌🖍

7.Ugniatanie, cięcie i lepienie z ciastoliny

Ciastolina! Czy są jakieś maluchy, które jej nie lubią? Na tacy wystarczy wyłożyć kulki ciastoliny (lub zamknięte pojemniczki, jeśli nie zamierzacie używać jej od razu) i różne akcesoria. Na naszej tacy położyłam nożyczki, wałek i foremki do ciastek. Reszta należy do inwencji twórczej małego artysty. 🙂 Ciastolina może być kupiona lub przygotowana w domu np. z tego przepisu.

🖍🖌🖍

8.Rysowanie flamastrami

Flamastry są z nami już od bardzo dawna i z powodzeniem mogę polecić te konkretne jako pierwsze flamastry. Łatwo spierają się z ubrań, doskonale zmywają się z rączek, buzi i wszystkich innych pomalowanych powierzchni. Mamy je już ponad rok i nie wyschły ani żaden nie został wciśnięty. Przygotujcie pojemniczek na flamastry oraz kartkę i do dzieła! 🙂 Naszych flamastrów można również używać w inny, mniej konwencjonalny sposób, zerknijcie tutaj.

🖍🖌🖍

9.Prace z użyciem taśmy klejącej

Taśma klejąca uratowała nas kiedyś w długiej podróży autem. Odklejanie jej, zwijanie i toczenie kulki zajęło Lusię na bardzo długo. 😉 Od tamtej pory taśma klejąca jest zawsze na półce plastycznej, dostępna dla Łucji. Lubi ją odklejać, przecinać nożyczkami i przyklejać na kartkę tworząc różne prace i „instalacje”, z których jest potem bardzo dumna.

🖍🖌🖍

10.Prace z użyciem kleju

Na tacy położyłam kawałki papieru (niezbyt równo pocięte) oraz klej w sztyfcie, nożyczki (opcjonalnie) i kartkę papieru. Dziecko może wydzierać lub wycinać kawałki papieru i przyklejać je dowolnie na kartkę. Starszy smyk może tworzyć wydzierankowe obrazki, młodszemu sprawi radość samo naklejanie kawałeczków papieru.

🖍🖌🖍

11.Frotaż

Frotaż to prosta technika, ale wytłumaczenie jej nieskomplikowanym językiem już takie nie jest. 😉 Posłużę się więc definicją ze słownika.

frotaż [fr., ‘pocieranie’],frottage, technika rysunkowa, polegająca na pocieraniu grafitem kartki papieru położonej na fakturalnie ukształtowanych powierzchniach różnych materiałów, w celu uzyskania dokładnego odwzorowania ich struktury (np. słojów drewna, żyłkowania liści, chropowatości kamienia lub splotu tkaniny./źródło: encyklopedia.pwn.pl/
Zapewne znane są Wam (być może nawet z własnego dzieciństwa) obrazki wykonywane poprzez pocieranie kartki ołówkiem, by otrzymać wzór włożonej pod nią monety lub liścia. To właśnie frotaż. Moim zdaniem technika doskonała, by wykorzystać ją w pracy z 2-3latkiem. Na tacy wystarczy położyć kartkę cienkiego papieru – to ważne, by nie była zbyt gruba, bo inaczej wzorki nie wyjdą. Do pojemniczków wkładamy kredki i kawałki materiałów o różnych fakturach. Nasze materiały są mocno recyklingowe – to kawałki pudełek, plastikowego kubeczka i maty antypoślizgowej pod dywan + wspomniane monety.
Kredki testowałyśmy różne, ale do tej techniki sprawdziły się najlepiej nasze kredki-płatki. Wkładamy kawałki materiału pod spód kartki i pocieramy kredką. 🙂 Potem można wyciąć powstałe wzorkowe rysunki i stworzyć z nich pracę plastyczną, np. taką

🖍🖌🖍

12.Kreatywne nawlekanie

Koszyk z kreatywnymi drucikami, a w miseczki pocięte kawałki słomek do napojów – to wystarczy do kreatywnego nawlekania. 🙂  Końcówki drucików należy zawinąć tak, by po kawałki słomek po nałożeniu nie zsuwały się. Zamiast pociętych słomek można użyć drobnych koralików, a potem tworzyć bransoletki i inne ozdoby.

Oprócz wymienionych aktywności używamy także farb plakatowych i akwareli. Wykonujemy własne masy plastyczne i sensoryczne. Lepimy z samoutwardzalnej gliny (hit!) i robimy dużo innych rzeczy, o których nie wspomniałam. Ku inspiracji polecam Wam zajrzeć w kilka innych miejsc:

Montessori Art Trays for Toddlers

Montessori Toddler Art Activities – Tips and Ideas!

Aktywności plastyczne dla 2-3 latków w stylu Montessori

Martyna

🖍🖌🖍

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, kliknij "Lubię to" lub udostępnij go swoim znajomym! Dla Ciebie to chwila, a dla nas olbrzymia satysfakcja nakręcająca do działania! 🙂
error0

2 komentarze

  1. Ale fajnie wykonane, bardzo dobrze – trzeba rozwijać umiejętności manualne dziecka. Niestety wiele osób o tym zapomina. Ja jestem przedszkolanką i widze jak dzieci są zatracone w technologii. Polecam rownież stronę która ma wszystkie artykuły szkolne potrzebne do takiej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *